2024. december 26., csütörtök

A magyar rendőrkutya ugatott elsőként

Nem a hatalmi struktúra nyara az idei. Ha említett reményeivel összhangban a tüntetéssorozat nem is lobog a várt hőfokon – feltehetőleg részben az átlagember a nagy kékség melletti agypihentetés iránti ragaszkodása okán –, a gombaként előbukkanó botrányok jócskán megizzasztják a kormánykoalíció gerincét képező pártokat. Úgy van ez, mint a dekorkozmetikai termékekkel: minél vastagabb réteggel próbáljuk elkendőzni a tökéletlenségeket, azok annál észrevehetőbbé válnak és annál nagyobb eséllyel kezd el repedezni az arcvakolat. Nyáron ez főleg érvényes: ha nem repedezik meg, akkor lefolyik a smink. Ennek a tanulsága is a bölcs édesanyák lányuknak adott tanácsának igazságtartalmát bizonyítja: a dekorkozmetika helyett inkább az arcápolásra, valamint a ragyogást belülről serkentő, kiegyensúlyozott táplálkozásra érdemes összpontosítani, hiszen az egészséges bőrön kevesebb az elkendőzendő szépséghiba.

Az államvezetés egységes álláspontot képvisel az Aleksandar Vulin, a Biztonsági-Hírszerző Ügynökség (BIA) igazgatója ellen hivatali visszaélés, továbbá szervezett bűnözésben, kábítószer-kereskedelemben és illegális fegyverkereskedelemben való részvétel, valamint Oroszország Szerbiában, illetve a térségben kifejtett rosszindulatú tevékenységét segítő korrupciós ügyletek miatt elrendelt amerikai szankciók tekintetében: a háttérben Vulin Oroszország iránti politikája keresendő. Aleksandar Vučić ehhez hozzátette, hogy az USA ezekkel a vádakkal próbálja meg kiszorítani a nemzetközi fegyverkereskedelemből Szerbiát és tönkretenni fegyveriparát. A kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos állítások vonatkozásában az államelnök a Pink tévé stúdiójából biztatta az USA-t, hogy továbbítsa a szerbiai szerveknek a bizonyítékokat, utóbbiak felülvizsgálják azokat, és indokolt esetben eljárást indítanak a BIA igazgatója ellen. Az államelnök azt is megosztotta a közvéleménnyel, hogy megzsarolták: ha megszorításokat foganatosít Oroszországgal szemben, akkor Szerbiában senki ellen nem rendelnek el szankciókat – valóban, a nemzetközi körülmények okán az Oroszország elleni szankciópolitikával kapcsolatos álláspont szinte mindenre kihatással lehet, ugyanakkor az ennek tekintetében vitathatatlanul jellemző nyomásgyakorlás mentségként is tökéletes. Valamivel később a szervezett bűnözésért felelős ügyészség is reagált, közölve, hogy információszerzés céljából a szerbiai, valamint az egyesült államokbeli szervekhez fordul – ez mindenféleképpen dicséretes lenne, hiszen Szerbiában, az egyébként közel sem ideális USA-val ellenben, szegényes a hatalmi struktúra éppen aktuális vezetői elleni vizsgálatok, vagy bírósági eljárások gyakorlata.

Beograd, 6.10.2022. - Sastanak zvanicnika Srbije, Austrije i Madjarske o upravljanju procesima migracija odrzan je danas u Palati Srbija u Beogradu. Posle sastanka javnosti su se obratili mi

(Fotó: Beta/Miloš Miškov)

Nem ez az első affér, amelyik Aleksandar Vulin – akit a napokban elsősorban a Belivuk-ügy felgöngyölítése miatt méltat a hatalom, noha az Europol és a holland hatóságok által továbbított bizonyítékok indították el a lavinát – nevéhez fűződik. A legtöbbek emlékezetébe feltehetőleg az a több mint 200 ezer eurós lakás vésődött, amit Vulin nem jelentett be a Korrupcióellenes Ügynökségnek, majd amikor „lebukott”, azt mondta, hogy azt felesége kanadai nagynénje kölcsönének köszönhetően vásárolta meg – a rendelkezésre álló értesülések szerint az ügyészség két év után megszüntette az ügyben indított eljárást.

Két évvel ezelőtt napvilágot látott egy fénykép, amelyiken Vulin Vladimir Kovačević Kovač többszörösen elítélt bűnelkövetővel és valamikori „szurkolóvezérrel” pózol – a két férfi egymás derekát átölelve, mosolyogva néznek a kamerába. Vulin akkor azt mondta, hogy fogalma sem volt, kivel fényképezkedett, azt gondolta, hogy egyik rajongójáról van szó. Kovačević vonatkozásában azt is fontos tudni, hogy a Belivuk-eljárásban Srđan Lalić együttműködő terhelt azt állította, hogy a férfi Marko Miljković, a bűnbanda egyik vezetőjének a „munkatársa” volt, de a banda egyik áldozatának az édesanyja is kitartott amellett, hogy Kovačević összefüggésbe hozható fia meggyilkolásával. Az említett személy a hatalom iránti rajongása szemléltetésének okán arra szintén érdemes emlékeztetni, hogy amennyiben nem hamisításról van szó, egy szórakozóhely biztonsági kamerája 2019 novemberében megörökítette a pillanatot, amikor ugyanez a Kovačević és Nebojša Stefanović akkori belügyminiszter és az SZHP alelnöke kézfogással üdvözlik egymást.

Habár nem szabad átlépni az ártatlanság vélelmének – ebben a konkrét esetben a túlságosan sok gyanú révén leginkább aknamezőhöz hasonlító – mezsgyéjét, valószínűleg arról sem szabad megfeledkezni, hogy Vulin annak idején paradicsomot szedett az azóta Európa legnagyobb marihuána-ültetvényeként emlegetett Jovanjica birtokon, a napokban a sajtó bennfentesei a montenegrói Škaljari-klánnal hozták összefüggésbe, de korábban egy magyar rendőrkutyával való esete is kérdéseket vetett fel.

Egyesek szerint egyáltalán nem véletlen, hogy az USA a múlt heti NATO-csúcstalálkozó első napján tette közzé Vulin szankcionálásának a hírét, Washington ekképpen szeretett volna üzenni Szerbiának, hogy végre választania kell a térség stabilitását és békéjét veszélyeztető, illetve az ezeket erősítő tényezők között, továbbá Vučićnak, hogy többé nem manipulálhatja a nemzetközi közösséget. A biztonsági szakértők szerint kétségtelen, hogy amennyiben a szerbiai államvezetés nem határolódik el Vulintól, illetve nem váltják le, akkor az kedvezőtlenül befolyásolja Szerbia biztonságát, hiszen az USA intézményei – amelyek közül több is releváns az európai biztonsági rendszer szempontjából – nem működhetnek együtt Vulinnal. Hiába hangsúlyozta több államokbeli tisztségviselő, hogy a BIA-val és Szerbiával nem szakítják meg az együttműködést – egyes elemzők szerint éppen ezt kellene tenniük, hiszen azok, akik az elmúlt években különböző tisztségekbe segítették Vulint, tudták, hogy meglehetősen ellentmondásos személyiség –, szinte elképzelhetetlen, hogy a szankciós határozatnak ebből a szempontból ne legyen következménye, hangsúlyozták a szerbiai szakértők. Arra ugyancsak emlékeztettek, hogy az EU intézményeiben szintén vannak olyan politikai tényezők, amelyek hasonló szankciók elrendelését sürgetik Vulinnal szemben – az oroszbarát és a „Szerb Földet” emlegető Vulinnak a BIA igazgatójává való kinevezésével kapcsolatos rosszalló vélemény már az Európai Parlament határozatában is helyet kapott. A számos gyanúval árnyékolt Vulin következetes védelme tovább mélyítheti a Szerbia és az általa célként megjelölt nyugati világ közötti szakadékot, értenek egyet a – nem a Pink tévé stúdiójában, vagy az Informer napilap hasábjain elemző – szakértők.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beograd, 6.10.2022. - Sastanak zvanicnika Srbije, Austrije i Madjarske o upravljanju procesima migracija odrzan je danas u Palati Srbija u Beogradu. Posle sastanka javnosti su se obratili mi