2024. szeptember 3., kedd

Mérséklődnek a lakásbérleti díjak?

A magas lakásbérleti díjak egyre nagyobb felháborodást váltanak ki a polgárok körében. Sokan arra panaszkodnak, hogy nagyon nehéz megfelelő, kiadó lakást találni. Az utóbbi hónapokban valóban az egekbe szöktek a lakásbérleti díjak. A drágulási hullám az ingatlanpiacot sem kerülte el. Az ukrajnai háború kitörése óta több tízezer orosz állampolgár érkezett Szerbiába, akik jelentősen magasabb összeget is hajlandók voltak fizetni a lakásokért. Nem is csoda, hogy a tulajdonosok jócskán megemelték a bérleti díjakat. Belgrádban és más városokban is sok esetben a kétszeresére, néhol a háromszorosára is növekedtek az albérletárak. Belgrádban például egy egyszobás lakásért 500 eurót is elkérnek a tulajdonosok, egy kétszobásért pedig akár 800 eurót is. Újvidéken sem jobb a helyzet, ahol egy egyszobás lakás 320, egy kétszobás pedig 500 euróba kerül. A hazai bérlők vagy alkalmazkodnak az új helyzethez, vagy kereshetnek olcsóbb lakást. A fizetések pedig sajnos nem változnak, így a szerbiai polgárok egyre nehezebben viselik el a drágulás terhét.

(Illusztráció – Pixabay.com)

(Illusztráció – Pixabay.com)

Az egyetemistákat különösen érintik a megemelt bérleti díjak. Ősszel rengeteg hallgató érkezik Belgrádba és Újvidékre, és aki nem jut be a kollégiumba, az megpróbál lakást találni. Egy felmérés szerint minden negyedik egyetemistának emelték a bérleti díját az elmúlt egy évben. Egyesek közülük azt tervezik, hogy hazamennek, ha az eddigiekhez képest többet kell fizetniük. Leginkább azok a szerbiai polgárok vannak nehéz helyzetben, akik egyedül élnek, egy átlagbérből ugyanis nagyon nehéz megélni, hiszen a legnagyobb része a rezsire és a lakbérre megy el. Persze, ha valakinek ezereurós a fizetése, neki bizonyára könnyebb, de ritka az ilyen személy. Elmondhatjuk tehát, hogy csöppet sincs egyszerű helyzetben az, aki jelenleg lakást bérel vagy bérelne. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem lehet megfelelő lakást találni. Rengeteg hirdetés van, nagyon utána kel járni, követni kell, s naprakésznek lenni. Sokak szerint sürgősen tenni kell valamit az albérletárak megfékezése érdekében. A Ne fojtsuk meg Belgrádot! kezdeményezés például azt ajánlotta, hogy az állam korlátozza a lakásbérleti díjakat, ami heves reakciókat váltott ki a közvéleményben. A belgrádi szervezet szerint egyes országokban már évtizedek óta ilyen módon szabályozzák az árakat. A szakértők azonban ellenzik a javaslatot, rámutatnak arra, hogy az államnak nem lenne szabad beleavatkoznia a piac alakulásaiba, az ingatlanok pedig ezenkívül magántulajdonban vannak. Egyes szakértők szerint az árak korlátozása helyett az állam lakásokat építhetne, amelyeket kiadhat elérhető áron, de ezenkívül támogatást nyújthat azok számára, akiknek megterhelő kifizetni a lakbért. Úgy vélik, hogy az államnak többet kellene foglalkoznia a polgárok lakhatási problémáival.

Az ingatlanszakértők szerint azonban hamarosan jobbra fordulhat a helyzet, az oroszok ugyanis most már kevésbé érdeklődnek a lakások iránt. Jelenleg nagyobb a kínálat, ám a bérleti díjak még mindig magasak. A lakástulajdonosoknak fontos lenne megérteniük, hogy az árakat az itteni életszínvonalhoz szükséges igazítaniuk, hiszen a szerbiai polgárok nem tudják kifizetni az ilyen magas bérleti díjakat. Jelenleg sokan a válságból szeretnének hasznot húzni. Figyelembe kell venni azonban az emberek nehéz anyagi helyzetét. A mostani árak hosszútávon tarthatatlanok, ezért változásra van szükség. Senki sem tudja azonban megígérni, hogy a következő időszakban mérséklődnek a lakásbérleti díjak, az ingatlanpiac ugyanis kiszámíthatatlan.