2025. január 15., szerda

Majd az új évben…

Az óévet, az elmúlt 365 napot búcsúztatva, szilveszteri pezsgőspohárral a kezünkben úgy érezzük: valami véget ért, valami új kezdődik, ami tisztább, jobb és rendezettebb életre ad lehetőséget. Az év vége, illetve az újév éjszakája egyfajta lezárás is mindenki számára, nem csak az évszám változása. Ilyenkor együtt ünnepelünk a barátainkkal vagy a családtagjainkkal, és még utoljára az adott évben mulatunk egy jót. De más szempontból is van jelentősége: sokan ilyenkor teszünk valamilyen fogadalmat, hogy miben lesz más a következő esztendő, mint az előző. Ez természetesen mindenkinél egyedi, vannak, akik egyáltalán nem ígérnek meg maguknak semmit, és vannak kifejezetten klasszikus elhatározások is.

Az újévi fogadalmak listáján gyakran szerepel a rendszeres testmozgás (Illusztráció – Pixabay.com)

Az újévi fogadalmak listáján gyakran szerepel a rendszeres testmozgás (Illusztráció – Pixabay.com)

Az újévi fogadalom egyidős az emberrel. Talán túlzásnak tűnik, de egyes vélekedések szerint ezeknek a fogadalmaknak a története a több mint 4000 évvel ezelőtt virágzó ősi babiloni birodalomig vezethető vissza. Itt tartottak először feljegyzett ünnepséget az újév tiszteletére, igaz, náluk március közepén kezdődött az év, amikor a növényeket elvetették. A 12 napos ünnepségen többek között ígéreteket tettek az isteneiknek, ezek tekinthetők az újévi fogadalmak előfutárainak. Az európai történetírás Julius Caesarhoz köti a januári ígéreteket, ugyanis ő volt az, aki Kr. e. 46-ban január elsejét tette meg az új év első napjának. A január Janusról, a kétarcú istenről kapta a nevét, akinek Caesar elsőként tett fogadalmat az év kezdetén. Különleges jelentősége volt a rómaiak számára. Abban hittek, hogy Janus egyszerre néz vissza az előző évbe és a jövőbe. A rómaiak áldozatot mutattak be az istenségnek, és különböző ígéreteket tettek.

Sokan a közösségi média használatának a visszaszorítását tűzik ki célul testmozgás (Illusztráció – Pixabay.com)

Sokan a közösségi média használatának a visszaszorítását tűzik ki célul testmozgás (Illusztráció – Pixabay.com)

Vannak, akik fogadalmat tesznek újévkor, ezek a fogadalmak általában közvetlenül pezsgőbontás után hangzanak el. Azoknak a száma már jóval kisebb, akik be is tartják ezeket a fogadalmakat néhány hónappal később is. Sokan csak legyintenek: gyerekes dolog az efféle újévi elhatározás, az „ezentúl minden másképp lesz” típusú fogadalom. Azonban ez nem ilyen egyszerű: régi beidegződés, ősi maradvány a gondolkozásunkban, hogy bizonyos számoknak, fordulópontoknak, jeles napoknak különös jelentőséget tulajdonítunk az életünkben. Ilyen a születésnapunk, és ilyen az újév is: mind a kettő hordozza magában a régi lezárásának, valami új kezdetének a lehetőségét. Szeretnénk megváltoztatni mindazt, amivel elégedetlenek vagyunk. Mivel a környezetünkre, a nagyvilágra csak igen korlátozott a befolyásunk, saját magunkból kell kiindulnunk, úgy kell formálni az életvitelünket, a szokásainkat, hogy jobb, tartalmasabb és egészségesebb legyen az életünk. Természetesen nem kell ezeket az évente csak egyszer bekövetkező napokat megvárni. Bármelyik napon rádöbbenhetünk arra a közhelyszerű egyszerű alapigazságra, hogy ma van a hátralévő életünk első napja, és bármikor lehetőségünk van ennek megfelelően átalakítani, megújítani az életünket.

Az életmódváltáshoz elengedhetetlen az egészséges táplálkozás testmozgás (Illusztráció – Pixabay.com)

Az életmódváltáshoz elengedhetetlen az egészséges táplálkozás testmozgás (Illusztráció – Pixabay.com)

A kifejezetten klasszikus elhatározások legtöbbje a testünkkel és az egészségünkkel kapcsolatos: az újévi fogadalmak listáján évek óta az életmódváltás, a több sportolás és rendszeres testmozgás, a fogyókúra, valamint a dohányzásról való leszokás vezet. Ne legyenek illúzióink: senkit nem érdekel annyira a sorsunk, egészségünk, mint saját magunkat, és senkinek nem áll annyira az érdekében, hogy szép, hosszú, tartalmas és egészséges életet éljünk, mint nekünk. Ezután következik a megtakarítások növelése és a karrierépítés, illetve a közösségi média használatának a visszaszorítása. Nem mindegy, hogy a fogadalmak friss fellángolások, külső minták másolásai, vagy belülről jövő, mély vágyak. Ez utóbbiakhoz sokkal nagyobb elszántság tud csatlakozni, ami pedig a hosszútávú siker záloga. Éppen ezért hasznos, ha tisztában vagyunk önmagunkkal, a képességeinkkel, és jó előre elgondolkodunk azon, mit szeretnénk megváltoztatni az életünkben. A fogadalomtétel előtt próbáljuk meg megismerni önmagunkat, hiszen gyengeségeink, erősségeink és vágyaink tudatában megalapozottabban vághatunk neki az új terveknek. A listának nem ajánlott hosszúnak lennie, inkább két-három egyértelmű tétel legyen előttünk, ezeket szem előtt tartva pedig tudatosabban rendezhetjük az „új” életünket. Új szokásokkal, új életmóddal elindulni mindig nehéz, megkönnyíti a dolgot, ha találunk olyan mérföldkövet, amibe kapaszkodva új lendületet vehetünk. Az újévi fogadalmak általában akkor sikeresek, ha belső elszánás társul melléjük. És ami a legfontosabb: higgyünk abban, hogy sikerül, amit elhatározunk!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás