A magyar országgyűlés március 10-én Novák Katalint választotta meg új köztársasági elnöknek. Ezzel az eddigi családokért felelős tárca nélküli miniszter lett az első magyar női államfő. Sőt a maga 44 évével ő a legfiatalabb politikus, aki a rendszerváltás után betöltheti ezt a posztot.
Novák Katalin Éva 1977. szeptember 6-án Szegeden látta meg a napvilágot dr. Novák Zoltán és dr. Mohácsy Katalin orvosok második gyermekeként. Általános iskolás éveit az amerikai nyugati parti metropolisban, Los Angelesben töltötte. 1996-ban érettségizett a szegedi SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumban. Ezt követően három diplomát is szerzett. 2001-ben a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakán okleveles közgazdászként végzett, majd a Szegedi Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karának és az Université Paris X közösségi és francia jogi képzését is abszolválta. Így nem meglepő, hogy felsőfokon beszél franciul, angolul és németül, emellett középfokon elsajátította a spanyol nyelvet is.
Közéleti pályafutását 2001-ben az első Orbán-kormány idején kezdte kormánytisztviselőként a Külügyminisztérium különböző főosztályain, többek között az EU-csatlakozásért felelős szakterületen. 2003-ban azonban elhagyta a minisztériumot és több évre visszavonult a közélettől. Novák Katalin a világhálón is fellelhető önéletrajzában a 2003 és 2010 közötti időszakot egyszerűen csak „a gyermekekkel otthon töltött éveknek” nevezi. Férje Veres István Attila, aki 2013 óta a Magyar Nemzeti Bank pénz- és devizapiaci igazgatója. Ezekben az években született három gyermekük, mégpedig 2004-ben Ádám, 2006-ban Tamás és 2008-ban Kata.
Közéleti pályafutása 2010-ben a Fidesz újbóli kormányra kerülésével párhuzamosan folytatódott, és karrierje szédítő gyorsasággal ívelt felfelé. Ismét a Külügyminisztériumnál kapott állást, mindjárt Martonyi János külügyminiszter tanácsadójaként, majd 2013-tól a Külügyminisztérium frankofón ügyekért felelős miniszteri biztosaként tevékenykedett. Martonyi János a következőképpen jellemezte beosztottját: „Friss szellemű, jó munkaerő volt. Emellett vele kapcsolatban még az tűnt fel, hogy olyan szépen beszél három nyelven, franciául, angolul és németül is, ami egészen különleges kvalitást jelent diplomáciai körökben is.”
Novák Katalin a miniszteri biztosi poszt mellett a Balog Zoltán vezette Emberi Erőforrások Minisztériumának kabinetfőnöki tisztét is betöltötte. Balog Zoltán ugyanis elhatározta, hogy a tehetséges hölgyet megszerzi Martonyi Jánostól saját minisztériuma számára. Tegyük hozzá, hogy Martonyi nem neheztelt a döntés miatt, sőt ő maga is támogatta tanácsadójának felemelkedését. Így került 2014-ben Novák Katalin életrajza három másik jelölt mellett Orbán Viktor miniszterelnök elé, majd nevezte ki őt az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyekért felelős államtitkárává. Államtitkársága alatt került kidolgozásra a fiatal párok lakáshoz vagy házhoz jutását megkönnyítő vissza nem térítendő állami támogatási rendszer, az oly sokat emlegetett Családi Otthonteremtési Kedvezmény, vagyis a CSOK.
Novák Katalin életében fordulópontot jelentett a Fidesz 2017-es őszi tisztújító kongresszusa, ahol a párt külkapcsolatokért felelős alelnökének választották meg. Gulyás Gergely, a Fidesz akkori frakcióvezetője Novák kiemelkedő nyelvtudásával, valamint a családpolitika területén elért tiszteletre méltó kormányzati teljesítményével indokolta a döntést. Kimagasló teljesítményét jelzi az is, hogy a Fidesz 2018-as választási listáján Orbán Viktor, Semjén Zsolt és Kövér László után ő szerepelt a negyedik helyen, ami biztos bejutást jelentett az országgyűlésbe. A végrehajtó hatalomban az eddigi csúcsot 2020-ban érte el, amikor Orbán Viktor családokért felelős tárca nélküli miniszternek nevezte ki. Hivatali ideje alatt jött létre a Babaváró támogatás, az Otthonfelújítási támogatás, a négygyermekes anyák SZJA-mentessége és a megelőző nettó bért meghaladó mértékű Csecsemőgondozási díj, vagyis a CSED. Tavaly decemberben aztán minden pártbeli és kormányzati tisztségéről lemondott, amikor a kormányfő bejelentette, hogy őt jelöli köztársasági elnöknek. Hivatalát május 10-én foglalja el, mint a III. Magyar Köztársaság 6. köztársasági elnöke. A fenti vázlat azt sejteti, hogy Novák Katalin tevékenységének központi ügye a családpolitika lesz.