2024. november 22., péntek
KRITIKA

Ajtót bezárni!

Shinkai Makoto: Suzume

Napjainkban a japán animációs filmek, vagyis az animék nagy népszerűségnek örvendenek, különösen a fiatalok körében. Ezen alkotások többsége japán képregényeknek, ismertebb nevükön mangáknak a feldolgozásából készülnek. A hazai könyvkiadók révén pedig a legismertebb mangák immár az itteni könyvesboltokban is megvásárolhatóak. Talán ennek is köszönhető, hogy a japán alkotások iránti fokozott érdeklődés tájainkon is érezhető. Persze vannak, akik aggódva figyelik ezt a tendenciát, mondván, az animék és mangák túlnyomó többsége erőszakos és véres. Persze vannak ilyenek is, főleg, ha például valamilyen szamurájtörténetről vagy horrorról van szó, de az animék és a mangák világa ennél sokkal összetettebb. A japán alkotások egyik legfőbb jellemzője, hogy főhőseik többnyire fiatalok, főleg általános és középiskolások. Így a történetek, műfajtó függetlenül, ezen korosztály legfőbb gondjairól szólnak, például a gyermek-szülő viszonyról, az első szerelemről, a felnőtté válás nehézségeiről, a társadalmi beilleszkedés buktatóiról. E problémák bemutatásánál pedig olyan tabukat is a nézők, olvasók elé tárnak, mint a kiközösítés vagy az iskolai és családon belüli erőszak. Nem járunk messze az igazságtól, ha azt feltételezzük, hogy éppen ezért is olyan népszerűek az animék és a mangák a fiatalok körében.

A szemkápráztató animáció igazi vizuális élménnyé varázsolja az animét (linfotoutcourt.com)

A szemkápráztató animáció igazi vizuális élménnyé varázsolja az animét (linfotoutcourt.com)

A jelenlegi talán egyik legnagyobb és legismertebb japán animerendező Shinkai Makoto, akit sok kritikus egyenesen honfitársához, Mijazaki Hajaóhoz, az Oscar-díjas japán rajzfilmkészítőhöz hasonlít. Nem mellesleg képregényíróként és grafikusként Shinkai elkészíti animéinek mangaváltozatát is. Alkotásai már csak azért is érdemelnek figyelmet, mert a neves rendező éppen a fent említett témákat dolgozza fel nagy előszeretettel. Így például A szavak kertje című mindössze egy órás alkotásának egyik főhőse egy kedves és lelkiismeretes fiatal irodalom-tanárnő, aki néhány tanítványának abúzusa miatt nem végezheti munkáját. A Mi a neved? című animéjében egy faluban felnövő iskoláslányt ismerhetünk meg, akinek minden vágya a vidék egyhangúságából kiszabadulni és Tokióba költözni. Kívánsága pedig úgy teljesül, hogy egy rejtélyes erőnek köszönhetően egy tokiói fiúval cserél testet. A Weathering with You című munkájában pedig egy otthonról elszökött fiú ismerkedik meg egy különleges képességű lánnyal. Shinkai tehát előszeretettel emel be mesés elemeket animéibe. Emellett jellemzően mindegyik munkája elképesztően látványos animációval készül. Shinkai legújabb, az előző évben bemutatott Suzume című egész estés animéje is ilyen. Ezen felül ez az alkotás 2022 legnézettebb filmje volt Japánban, és minden idők ötödik legnézettebb japán filmje. A hazai filmforgalmazóknak köszönhetően Shinkai ezen műve immár a mi mozijaink műsorába is bekerül, így mi is megtekinthettük.

Shinkai animéjének főhőse Iwato Suzume, egy tizenhét éves, középiskolás lány, aki nagynénjével él Kyushu szigetén. Egy nap, amikor iskolába tart a biciklijén, találkozik egy rejtélyes férfival, Soutával aki egy romos hely után érdeklődik. Suzumét nem hagyja nyugodni a kíváncsisága, ezért követi a férfit a romokhoz. Itt Suzume egy ajtót talál, amit kinyit. Ez az ajtó valójában egy kapu egy másik világba, sőt a lány véletlenül egy kőbe zárt macskaistent is felszabadít. Ezzel pedig olyan erőket ereszt szabadjára, amelyek elpusztíthatják Japánt és milliók halálát okozhatják. A helyzetet bonyolítja, hogy ilyen ajtóból több is van szerte az országban, amelyet a felszabadított macskaistenség sorra ki akar nyitni. Hogy megelőzzék a katasztrófát, Suzume és Souta felkerekedik, hogy megállítsák a macskát és bezárják a már kinyitott ajtókat. A macskaistenség azonban egy székké változtatja Soutát, így pedig kétséges, hogy a páros sikerrel jár.

Suzume utazás közben új barátokra tesz szert (sunshinestatecineplex.com)

Suzume utazás közben új barátokra tesz szert (sunshinestatecineplex.com)

Az ismertető alapján azt mondhatjuk, hogy a Suzume egy fantasy elemekkel teletűzdelt road-movie, amelyben a két főhős Japánt átutazva kergeti a főgonosz macskát. Ez azonban csak a felszín. A történet valójában egy súlyos múltbéli traumát magában hordozó lány felnövéstörténete. Egy lányé, aki fiatalon elveszítette édesanyát. Suzume, elhagyva az otthon biztonságát, próbálja leküzdeni gyermekkorának árnyait. Az útja során szerzett élettapasztalatokkal felvértezve – többek között új barátokra tesz szert, megismeri a függetlenséget, munkát vállal, és az önfeláldozásra is elszánja magát – képessé válik az ajtók bezárására. Végül pedig már arra is lesz ereje, hogy azt az ajtót is bezárja, amelyen túl legfájdalmasabb emlékével kell szembesülnie. De ebben a történetben nemcsak egy diáklány lép túl tragikus múltján, hanem egy nemzet is szembenéz történetének egyik legnagyobb katasztrófájával, egyszersmind az országot fenyegető állandó veszéllyel: a földrengéssel. Az anime ugyanis a 2011-es tóhokui földrengésről és cunamiról is mesél a nézőnek. Suzume maga is ennek a katasztrófának az egyik túlélője. Az ajtókat bezárva hallja is a tragédiában elhunyt áldozatok hangját. A főhős tehát nemcsak saját, de egy nemzet múltjának ajtaját is igyekszik bezárni.

Az ajtó mögött Suzume legnagyobb múltbéli traumája rejlik (flagey.be)

Az ajtó mögött Suzume legnagyobb múltbéli traumája rejlik (flagey.be)

Egyszóval a Suzume egy igen sokrétegű és komoly üzenettel bíró alkotás, amelyet a szemkápráztató animáció varázsol igazi vizuális élménnyé. A néző a tenger kékjét, a zöld rengeteget vagy éppen az ajtón túli csillagos eget csodálva meg is feledkezik arról, hogy nem egy élőszereplős filmet, hanem animációs filmet szemlél. Épp ezért is örvendetes, hogy ezt az alkotást hazai mozik is műsorra tűzték, mert e képsorokat nagy vásznon kell látni. A látottakat pedig Kazuma Jinnouchi és a RADWIMPS együttes zenei aláfestései teszik még élvezetesebbé. De nem csak drámai képsorokat láthat a néző ebben az animében. Az alkotók a feszültséget egy kis humorral igyekezték oldani, ami – el kell ismerni – nagyon jól működik és még további réteget is ad az animének. A székké változott Souta több mókás jelenettel is szolgál. Sőt Shinkainak a közösségi oldalak és okostelefonok uralta világunk elé is sikerült egy görbetükröt állítania, a macskaistenség menekülése közben ugyanis valóságos internetes sztárrá válik.

Összességében tehát a Suzume egy kiváló alkotás, egyszersmind Shinkai Makoto egyik legérettebb animéje, amely egyenesen a Mi a neved? című munkájával vetekszik. Emellett nekünk, közép-kelet-európai nézőknek azért is érdekes lehet ez az anime, mert betekintést kaphatunk egy földrengésektől sújtott ország mindennapjaiba, és megláthatjuk azt, hogy a természeti katasztrófáktól való félelmet hogyan is dolgozzák fel a japán filmalkotók.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Iwato Suzume az anime középiskolás főhőse (nytimes.com)