2024. szeptember 12., csütörtök

A Jó föld már nem elég jó

Szerbiában mindenki elismeri, hogy nem létezik sajtószabadság, kivéve a hatalmat, amely időről időre azt hangoztatja, hogy a sajtó szabad. Aleksandar Vučić kormányfő többször is hangsúlyozta az elmúlt évek során, hogy nem avatkozik a médiumok munkájába. Az egyik legnagyobb emberi jogi szervezet, a Human Rights Watch 2015. évi jelentése viszont lesújtó véleményt formál a szerb sajtószabadságról. A jogi szervezet szerint ma Szerbiában az újságírók folyamatos támadásoknak, megfélemlítéseknek, fenyegetéseknek vannak kitéve. Nem ritka eset, hogy a politikusok vagy az üzletemberek perrel fenyegetőznek, ha érzékeny témát feszegetnek róluk az újságírók, például ha a gyanús pénzügyeiket firtatják. Azokat a médiumokat, amelyek nem a hatalmon lévő politikusok szája íze szerint írnak, külföldi bérenceknek bélyegzik meg, és rájuk szabadítják a hatalom médiumait, hogy aztán azok hazugságokkal tömjék tele a médiateret az igazságot firtatni merő médiáról, annak főszerkesztőjéről, dolgozóiról, befeketítve őket, ellehetetlenítve további munkájukban. Az sem ritka eset, hogy egy-egy sikeres televíziós vagy rádiós műsor egyik napról a másikra megszűnik. Így történt ez az Olja Bećković Utisak nedelje című politikai talk show-val is. Brankica Stanković újságírónő hét éve van rendőri őrizetben, mert az Insajder című oknyomozó riportműsorában olyan kényes, alvilággal összeköthető gazdasági-politikai témákat bolygatott meg, hogy nem folytathatta a munkáját. A Peščanik elnevezésű rádióműsor is erre a sorsra jutott. Zoran Kesić 24 perc című talk show-ja is kérdés, hogy folytatódik-e az idén.
A B92-es Rádió és Televízió nem csak ettől a négy legnézettebb műsorától vált meg az elmúlt évek során. Az az újságírógárda, amely még a kilencvenes években kezdte meg munkásságát és a rezsim elleni harcát ebben a médiaházban, szétszéledt. Nem is csoda, hiszen a tulajdonosváltást követően fokozatosan megszűnt a B92 informatív jellege, kereskedelmi médiummá vált. Úgy tűnik, a hétvégén végleg kiölték a lázadó szellemet a B92-ből, hisz vasárnaptól nem létezik már a Jó föld elnevezésű mezőgazdasági magazinműsor sem. Ha valaki azért kelt fel vasárnap reggel, hogy a reggeli kávéja mellett megnézze a legújabb mezőgazdasági műsort, és halljon egy-két, mezőgazdaságot érintő újdonságot, az a múlt vasárnap nagyot csalódott. Előző héten már megpróbálkoztak a műsor „kinyírásával” és áttették hajnali hat órára, remélve, hogy olyan korán senki sem nézi, de valljuk be, a mezőgazdaságban dolgozók számára nem is akkora probléma ilyen korán, sőt ennél korábban kezdeni a napot. Uroš Davidović, a Jó föld című műsor szerkesztője nem rejtette véka alá a véleményét, és olyan visszaélésekkel is elkezdett foglalkozni a mezőgazdaság terén, melyeket más médiumok nem firtatnak. A nyelve is eléggé fel volt vágva, nem hallgatta el azokat a igazságtalanságokat, amelyek dühítették. Egyik műsorában például egy negyedik generációs Mitsubishi Pajero dzsippet mutatott be, felsorolva a gépkocsi minden előnyét, mint ezt az autós műsorokban teszik a műsorvezetők, majd gyors vágásként megjegyezte:
– Ki nem hajtaná ezt a gépkocsit, főleg, ha az állam venné meg neki, hogy játszhasson vele. A Katasztrófavédelmi Igazgatóság 20–30 ilyen gépjárművet vásárolt a múlt évben, mert nekik nem elég jó a Lada Niva, csak a luxusautó. Aztán ha azoknak a parasztoknak a földjei mellett hajtanak el, akiknek a jég elverte a vetésüket, abból tudjanak nekik integetni. Tehát megvásárolták a Pajerókat, a jégvédelmi rakétákból pedig semmit. Gondolkodjanak el ezen! – mondta akkor feldúltan Uroš.
A vasárnap nem sugárzott műsorban Uroš arról a 300.000, Szerbiába importált sertésről akart szólni, ami tönkretenné a hazai sertéstenyésztőket. A Jó föld magazinban ehhez hasonló témák kaptak helyet az utóbbi években, ezért most, a választások előtt, amikor nem a legjobb reklám az aktuális hatalom bírálata, beszüntették. Ezzel üzenve a parasztoknak, hogy nem gondolkodni kell, csak húzni az igát. Amire meg rá kellene erősíteni, mert a kormányfő szerint a szerbiai parasztok nem dolgoznak eleget. Szerinte 3-4 havi effektív munkából akarnak megélni egész évben. Így most ezzel az intézkedéssel is a mezőgazdaságból élőknek kedveznek, hiszen ahelyett, hogy a tévé előtt ülnének, mehetnek túrni a földet.