2024. július 16., kedd

Kiverte a biztosítékot

Cunamiként söpört végig az országon a decemberi áram- és fűtésszámlák okán a felháborodás. A sok esetben 100, sőt 200 százalékkal magasabb összegek miatt az emberek rablást emlegetnek, tolvajoknak titulálják az áram-, a gáz- és a távfűtés szolgáltatóit. Az illetékesek meg vagy hallgatnak, vagy csak annyit mondanak, hát többet fogyasztottunk, fizessünk. Az, hogy a kérdéses hónapban kemény tél helyett szinte tavaszias időjárás volt, senkit sem érdekel.

Immár második alkalommal kellet az energetikai miniszter asszonynak beavatkozni az áramszolgáltató működésébe. Először, amikor az ősszel váltig azt állították, hogy a régi meg az új szolgáltató között nincs jogfolytonosság, és aki többet fizetett a kelleténél, álljon sorba, ha azt akarja, hogy az új szolgáltató bejegyezze a többletfizetését. Napokig kígyóztak a sorok az ügyfélszolgálatokban. Aztán miniszteri közbenjárásra el lehetett intézni, hogy a pénz sorban állás nélkül egyik számláról átvándoroljon a másikra.

Mivel az áramfogyasztók 80 százalékának a decemberi villanyszámlája érthetetlenül magas, az nem lehet, hogy indokolatlanul hőbörögnek a polgárok, mondta a miniszter asszony és vizsgálatot követelt. Az első tiltakozásokra a szolgáltató keményen, ellentmondást nem tűrően reagált. Az áramfogyasztás országos szinten decemberben 20 százalékkal nagyobb volt a novemberinél, ezt elfogyasztottuk, és ki kell fizetni. Ahogy múltak a napok, és egyre többen tiltakoztak, már olyan megfogalmazás is napvilágot látott, miszerint megtörténhet, hogy egy nullával esetleg többet írt be egyik-másik elszámoló, ők is csak emberek, mondta az egyik illetékes. Nos, hogy hogyan gondolta, el sem tudom képzelni. Milyen nullákról beszél, ha egy korábbi számlán mondjuk 7000 dinár állt, most meg 15 000. Egy szabadkai lakástulajdonos, aki csak hétvégenként használ áramot, novemberben 900 dináros számlát kapott, a decemberi fogyasztása alapján pedig 4900 dinárt kell neki fizetni.

Garmadával sorolhatnánk a példákat, de láss csodát, az elrendelt vizsgálatnak vége, és az áramszolgáltató szerint nem történt rendszerbeli hiba az elszámolásban. Akkora a felháborodás, hogy a miniszter asszony nem nyugodhatott bele az elé rakott jelentésbe, újabb vizsgálatot rendelt el, és azt ígérte, ha kiderül, hogy hibáztak, meneszteni fogja az illetékeseket. Mivel nem hisz az áramszolgáltatónak, független vizsgálóbizottságot hozott létre. Várhatóan a héten megtudjuk ők mire jutnak. Itt tartunk. Meg ott, hogy a polgárok országszerte gyűjtik az aláírásokat, hogy tiltakozzanak a nyilvánvaló rablás ellen.

De nem csak az árammal van baj. A gázszámlák is megnövekedtek, és senki sem érti, ugyan miért, amikor kifejezetten enyhe tél van. Egy szabadkai asszony azt mondja, 2012-ben, amikor mínusz 12 fok volt, akkor 398 köbméter gázt fogyasztott el decemberben, a múlt hónapban pedig, amikor plusz 10 fok volt a kinti hőmérséklet, a mérőórája 367 köbméter fogyasztást jelzett. Sokan arra panaszkodnak, hogy a földgáz minősége nem megfelelő, hogy a szolgáltató levegőt kever a gázba, s a gyengébb minőségűből több a fogyasztás. A miniszter asszony elrendelte a gáz minőségének az ellenőrzését is.

Baj van a távfűtéssel is. Szabadkán sok lakásban nyitott ablakoknál alszanak, mert elviselhetetlen a hőség. Mintha a legnagyobb hideg lenne, úgy fűtenek, mondják a lakótelepen élők. Mások meg arra panaszkodnak, hogy hiába a felszerelt mérőállomás, a számlák indokolatlanul magasak. Egy 60 négyzetméteres lakás novemberei számlája 5924 dinár volt, a decemberei pedig már 14 382. Ekkora különbség kemény tél idején képzelhető el.

Az internetes felületen az elégedetlen fogyasztók tüntetésre, polgári engedetlenségre szólítanak fel. Felbolydult az ország, már másodszor a villanygazdaság ellen. Tavaly a miniszter asszony vette a fáradtságot, hogy beálljon Belgrádban az egyik tolóablak előtt várakozók közé, s miután személyesen győződött meg arról, micsoda szemtelenség folyik a számlák kapcsán, elrendelte, vagy megoldják a helyzetet vagy a vezetők repülnek. Egyáltalán nem tűnik ez az eset kellő leckének.

A Szerbiai Áramszolgáltató havi bevétele 8,7 milliárd dinár. A számítások szerint a megemelt decemberi számlákkal a vállalat 1,7 milliárd dinárral többet akar beszedni, mint amennyi áramot kiközvetített a fogyasztóknak. Az egyik belgrádi napilap megkérdezte az áramszolgáltatót, melyik cég végzi az elszámolásokat, állítja ki a lakossági számlákat? Nem kaptak rá választ. Mintha ez olyan nagy titok lenne.

Nálunk a fogyasztóvédelem még gyermekcipőben jár. Ezért fordulhat elő, hogy a miniszter asszonynak kell közbenjárni, ha nagyon és sokakat meglopnak állami vállalatok. Igaz, most a Szerbiai Fogyasztók Nemzeti Szervezete is hallatta hangát, mégpedig azt állítja: úgy, ahogy van, törvénytelen az áramfogyasztás megfizettetése, mert évek óta nem hitelesítették a villanyórákat. Mivel ezek a villanygazdaság tulajdonában vannak, az ő kötelességük a hitelesítés. A meteorológiáról szóló törvény értelmében csak hiteles órák alapján fizettethető meg a fogyasztás, ezért a fogyasztóvédelmi szervezet az javasolja, senki se fizessen.

Az áramszolgáltató őszi, sikertelen lakosságellenes akciója után úgy gondoltam, a monopólium táplálta gőg és istenérzés léket kapott, de be kell látnom: tévedtem. A kisistenek kisistenek maradnak.