2025. január 23., csütörtök

Unalmat adj, Uram!

Ha jól emlékszem, valamikor tizenöt vagy tizenhat éves koromban unatkoztam utoljára. El is fogott valamiféle byroni mélabú, és úgy éreztem, teljességgel üres, céltalan az életem. Máskor meg világmegváltó hangulat, az a Valami „nagy-nagy tüzet kéne rakni”-féle, József Attilá-s forradalmi hevület, tenni akarás kerített a hatalmába, és rettenetesen bántott, hogy csak üldögélek a kényelmes kis szobámban, ölbe tett kézzel, miközben eldübörög mellettem a nagybetűs élet.

Irigykedve, sőt olykor dühösen hallgattam apámat, amikor történelmi időkről mesélt. (Valószínűleg az eltelt évtizedek szépítették meg a régmúlt eseményeit, mert időnként el-elszólta magát, hogy mégsem volt az annyira fenékig tejföl.)

Teherautót vezetett, keresztül-kasul szelte azt a régi szép nagy országot; naná, hogy ha tehettem, szívesen mentem vele. Minden vidékhez volt egy-egy története, mindenütt voltak ismerősei, és amikor egyszer a Testvériség-egység autóúton megállított bennünket a rendőr, apám csak annyit mondott a hatóságnak: „Ezt az utat én építettem.” Egy szalutálás után már mehettünk is tovább.

Sokat mesélt bajtársiasságról, ifjúsági akciókról, nagy építkezésekről, én meg csak sóvárogtam a nagy tettek után.

Azután egyszer csak eljöttek a történelmi idők. Tettük, amit tehettünk, meg sokszor azt is, amit nem tehettünk volna. Túléltünk, ahelyett hogy éltünk, megéltünk volna egy korszakot, sokan éppen azt, amelyiknek a legtermékenyebbnek és legeredményesebbnek kellett volna lennie.

Majd meg azt hittük, hogy már nem elszenvedjük a történelmet, hanem csináljuk. A forradalmi hév azonban gyorsan csitult. De még bíztunk a változás, a választás lehetőségében. Mi, naivabbak egészen eddig az évig. Az idén azonban egyértelműen a tudtunkra adták, hogy nem választópolgárok vagyunk, hanem csupán szavazópolgárok. Ilyen mivoltunkban pedig teljességgel lényegtelen, kire adjuk a voksunkat. A hatalom ugyanis nem az urnákban születik, hanem a tárgyalóasztaloknál (meg a zsebekben). Ott köttetnek az olykor legképtelenebb szövetségek, alkuk, megállapodások. Meglepetést, keserűséget, csalódást okozva azoknak, akik azt hitték, számít a szavuk, szavazatuk, akik azt hitték, számítanak.

Volt, amilyen volt a 2012. év meg az elmúlt néhány évtized, most azért fohászkodom: csak történelmet ne írjunk, és egy jó ideig szavazásmentesen tengődjünk, hisz úgyis felesleges pénzkidobás ez a cécó, aminek megint csak mi isszuk meg a levét. Hisz mit is hozott a választási év vége? Díjnöveléseket, áremeléseket az új esztendőre, mert valamiből fel kell tölteni a kiürült közkasszákat.

De ne legyünk ünneprontók! Inkább fohászkodjunk, hogy legyen végre egy unalmas évünk, üldögéljünk ölbe tett kézzel a kényelmes kis szobánkban. Figyeljük mosolyogva a tizenéveseket, amikor elfogja őket a nagy tettek iránti sóvárgás meg a forradalmi hevület, és imádkozzunk, hogy ne éljenek meg rút történelmi időket!

Magyar ember Magyar Szót érdemel