2024. november 23., szombat

Keresztapák és a pápa

A bűnözés elutasítását szorgalmazta Ferenc pápa szombaton a campaniai Casertában tett látogatása során. A tudósítások szerint kétszázezren vettek részt a Ferenc pápa által a délolasz Versailles-nek tartott egykori casertai királyi palota előtti téren bemutatott szentmisén.

Arra kérte a hívőket, hogy mondjanak nemet a korrupcióra és a törvénytelenségre, legyen bátorságuk nemet mondani a rosszra, a másikat szolgálni a törvényesség és a közös jó érdekében. A pápa úgy fogalmazott, Itáliának ezen a gyönyörű területén a törvényesség jelének számít a természet védelme is. Ferenc pápa arra a tízmillió tonna mérgező hulladékra utalt, amelyet a Camorra bűnszervezet az utóbbi több mint húsz évben ásott a föld alá a Caserta–Nápoly közötti területen. A Camorra tartja kézben e területen az illegális bevándorlást és az illegális hulladékkereskedelmet is.

A pápának nem ez az első fellépése a szervezett bűnözés ellen. Tavaly megkezdte az IOR, azaz a Vatikán bankjának reformját, amellyel szemben évek óta fennáll a gyanú, hogy a bankot az alvilági pénz tisztára mosására használják. Januárban, miután a calabriai maffia egy rajtaütés során végzett egy hároméves gyerekkel és annak nagyapjával, szintén bűnbánatra és megtérésre hívta a gyilkosokat. A hatóságok gyanúja szerint a gyermek maffialeszámolás áldozata lett, mivel mindkét szülője drogcsempészet miatt ül börtönben. A szervezett bűnözést akkor „az emberek kihasználásáért és szolgaságba taszításáért” ítélte el. Június 21-én Castrovillariban meglátogatta a börtönt, ahol kétszáz elítélttel mellett találkozott a maffia által meggyilkolt hároméves gyerek apjával is. Ezt követően Calabriában, az 'Ndrangheta nevű szervezett bűnözői csoport központjában celebrált misét , ahol kijelentette, hogy az Olaszország egyik legveszélyesebb bűnszervezetének számító 'Ndrangheta az ördög követője, a maffiózókat pedig kiátkozza az egyházból. Válaszként Larino börtönében kétszáz maffiózó megtagadta a vasárnapi misén való részvételt. Pár napra rá a calabriai Oppido Mamertinában rendezett Mária-ünnepi körmenet résztvevői, az életnagyságú Szűz Mária-szoborral megálltak a nyolcvankét éves Giuseppe Mazzagatti helyi maffiafőnök háza előtt, és tisztelegve a gyilkosságért életfogytiglani büntetését házi őrizetben töltő bűnöző otthona előtt, enyhén megdöntötték a szobrot.

A kiátkozásnak azonban nemcsak erkölcsi, hanem gyakorlati célja is van. Az olasz maffiaklánok mellett a mexikói csoportok számára is természetes, hogy hétköznap piszkos üzelmeket végeznek – vagy akár embert is ölnek –, hétvégén azonban misére járnak. A keresztapák szó szerint is keresztapák szeretnének lenni. E keresztelések fő célja, hogy a vérségileg nem rokon családokat lelki rokonságba fűzzék egymással. Az így kialakult családi kötelékek okán a keresztelések a szervezet alapvető bizalmi beavatását jelentik. Olasz egyházi beszámolók szerint ez olyan fontosságú a szervezetben, hogy egy gyermek megkeresztelkedésére néha hosszú évekig, akár serdülőkoráig kell várni, mert a kijelölt keresztapa csak akkor szabadul a börtönből. Az olasz maffia e hagyománya megszakad, ha a papok megtagadják a bűnszervezetben lévők keresztszülőségét. Erre adott is a lehetőség, hiszen az egyházi jog szerint a keresztszülő csak olyan 16 életévét betöltött, választott és abba beleegyezett katolikus, megbérmált személy lehet, aki gyakorolja a vallását, és méltó is a posztra. Ez viszont nagyon nehezen bizonyítható. A kánonjog viszont kiemeli, hogy nem lehet keresztszülő, aki eltiltás, kiközösítés alatt van.

A XX. században korántsem volt ennyire egyértelmű a pápák fellépése az olasz maffia ellen. Az áldozatoknak 1993-ig kellett várni, amikor II. János Pál először ítélte el és hívta bűnbánatra a maffiafőnököket. Egy hónappal később két olasz katolikus templomban is bomba robbant. Ferenc pápa szavai és tettei nagy hatással lehetnek a maffia tagjaira, mivel többségük vallásos, és fontos számára, hogy az egyház elismerje őt. E bátor cselekedetek azonban életveszélyesek is a szentatyára nézve, hiszen Ferenc pápa köztudottan visszautasítja a páncélozott autók használatát, és szinte ügyet sem vet a saját biztonságára, egy olyan szervezet előtt pedig, amely szemében egy gyermek élete sem szent, annak a pápa, de még Isten sem jelent visszatartó erőt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás