2024. november 23., szombat

Vallások ENSZ-e

A Szentszék hivatalos tájékoztató eszköze, a Vatikáni Rádió tudósítása szerint Simon Peresz, volt izraeli államelnök csütörtöki pápai kihallgatásán a Szentatyát azokról a békére irányuló tevékenységéről, terveiről és kezdeményezéseiről tájékoztatta, amelyekkel azóta foglalkozott, amióta felhagyott az aktív politikai élettel. Mint óvatosan megjegyezték, hosszú és fontos kihallgatás volt; a pápa teljesen a volt izraeli elnöknek szentelte idejét, akit mindig is nagyra becsült, akit „a béke emberének”, „messzelátó, széles távlatokkal rendelkező” embernek nevezett.

A beszámoló szerint a tolmács segítségével mintegy háromnegyed órán át tartó kihallgatáson Peresz részletesen bemutatta a pápának nézeteit, a békére irányuló kezdeményezéseit, amelyekhez különböző vallási vezetők is csatlakoztak. Kiemelték, hogy a pápa személyesen nem kötelezte el magát, de természetesen nagy figyelemmel kísérte Peresz szavait, tiszteletét fejezte ki kezdeményezései iránt. A Vatikáni Rádió kettejük párbeszédéről óvatosan annyit közölt, hogy Simon Peresz javasolta a pápának, hogy hozzák létre a „vallások Egyesült Nemzetközi Szervezetét”.

„A mostani háborúk teljesen újak a múltbéliekhez képest eszközeikben és főleg indítékaikban. Az ENSZ olyan politikai szervezet, amelynek sem hadserege nincsen, mint a nemzeteknek, és meggyőződés sem vezérli, mint a vallásokat. És ez látszik is: amikor az ENSZ a Közel-Keletre a Fidzsi-szigetekről érkező békefenntartókat küld, és ezeket a terroristák túszul ejtik, mit tehet az ENSZ főtitkára? Szép kijelentéseket tesz. Ezeknek ereje és hatása azonban nem ér fel a pápa akármelyik homíliájával, amelyre csak a Szent Péter téren félmillió embert gyűlik össze” – mondta a lap tudósítása szerint Simon Peresz.
A volt izraeli államelnök kezdeményezésével kapcsolatban több okból is érthető Vatikán óvatossága. Egyrészt a Szentszék nem ugrik fejest minden „újdonságba”, s nem tesz felelőtlen ígéreteket, másrészt tudatában van annak, hogy a népek és a kultúrák közötti kommunikáció és a kölcsönös függésének fényében egyre élesebben jelennek meg a vallások sokféleségének tényei, valamint a velük járó esélyek és veszélyek is. A katolikus egyház ezért is igyekszik egyre jobban a vallások közötti párbeszéd elmélyítésére, de a gyümölcsöző párbeszéd érdekében az egyháznak meg kell próbálnia világosan kifejteni, hogyan értékeli a vallásokat teológiailag. Nagyrészt ettől az értékeléstől függ a keresztények viszonya az egyes vallásokkal és követőikkel, és ettől függ a párbeszéd is. Ez pedig időigényes munka.

A vallások közötti párbeszédet ugyanakkor sokan ellenzik, és sokan bizalmatlanul tekintenek rá. Annak ellenére, hogy Ferenc pápa nagy közkedveltséggel bír, vannak olyan személyek, akik ellenérzéssel viseltetnek irányába. Érvelésük szerint egy ilyen szervezet létrehozásával egyenesen az Antikrisztust segítenék, sőt félelmeik szerint Ferenc pápa lesz az „elit” egyik segítője a világ vallásainak egyesítésére vonatkozó terv kivitelezésében. Hitük szerint pedig a világvallás egyenesen az Antikrisztus terve. Állításaikat a Szentírással támasztják alá, többek között az ószövetségi Dániel könyvének (11, 36-37), Pál tesszalonikieknek írt második levelének ( 2, 3-4) és János Jelenések könyvének (13, 2-4) verseivel.

Mint megjegyzik, a Bibliából arra lehet következtetni, hogy a „szent szövetség” aláírásával az Antikrisztus az iszlám, a judaizmus és a keresztény vallás követői vagy akár valamennyi vallás számára elérhetővé teszi Jeruzsálem városát. A zsidók harmadszor is felépíthetik templomukat és folytathatják a mindennapi áldozat bemutatását. Hozzáteszik, hogy ez a vallásbéke csak átmeneti lesz, mert amikor a hét év felén az Antikrisztus megszegi a szövetséget, minden vallást el fog törölni és azt követeli, hogy az egész világ istenként imádja. Mint leszögezik, ez lesz az a bizonyos világvallás, az Új Világrend vallása. Véleményük szerint az Antikrisztus ezen a ponton már minden egyéb vallást betilt és üldözni fogja azokat, akik nem Istenként imádják.

Peresz víziója mindenképpen megérdemel egy alapos átgondolást. Maga a kezdeményezés arra mutat rá, hogy milyen égető szükség van a párbeszédre – nemcsak a vallások közöttire –, a békére való törekvésre. Annak a kérdésnek a megválaszolását pedig, hogy mindez az Antikrisztus műve lenne-e, inkább hagyom a képzett teológusokra.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás