2024. július 16., kedd
TÉVÉJEGYZET

Türkvízió az Eurovízió ellen

Két dolgot gyorsan meg kellene változtatni az Eurovíziós Dalverseny szabályzatában. Az egyik a szavazás módja, a másik pedig az előadott dal nyelve. Az elsővel meg kellene akadályozni a sógor-koma-jóbarát-féle, szemet szúró szavazást, a másikkal pedig elejét lehetne venni az angol nyelv dominanciájának, és előtérbe kerülhetnének a kontinensen használatos nyelvek. Az Eurovízió sokszínűsége régóta nem az otthonról hozott nyelvben és kultúrában nyilvánul meg, sokkal inkább a versenyzők megjelenésében – írtuk csaknem tíz évvel ezelőtt ezen a helyen, amikor a Tévéjegyzetet újraindítottuk lapunk hasábjain. A helyzet azóta sem sokat változott, azaz az akkor vitára okot adó sok apró kétely máig sem évült el, annál az egyszerű oknál fogva, hogy nem rendezték őket. Apró-cseprő módosításokon ugyan szinte évente átesett a hatalmas nézősereget vonzó rendezvény, ám sorsa mintha megpecsételődött volna. Pont emiatt „vettük elő” szeptemberben, akkor, amikor egyébként a kutya se gondol rá.

Történt ugyanis, hogy a sok-sok módosítás között tavalyelőtt állandósították a fesztivál alapítóinak (Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország) a döntőben való részvételét. Ami azt jelenti, hogy a többi országgal ellentétben nekik nem kell az elődöntős megmérettetésen átesniük. Törökország emiatt már tavaly is távol maradt az egész kontinenst megmozgató zenei rendezvényről, a napokban viszont eljutott hozzánk annak híre, hogy megszervezi saját eurovízióját. Az eddigi országos megmérettetést, a török nemzeti elődöntőt nemzetközi színtérre emeli, és csatlakozhat hozzá, aki akar. És már vannak is ilyenek: Bosznia-Hercegovina, Azerbajdzsán (aki ellen egyébként vizsgálat folyik szavazatvásárlás miatt), Észak-Ciprus, Kazahsztán. (Mily meglepő?!) Az új fesztiválnak új neve lesz: Türkvízió (szabad fordításomban), és decemberben kerül megrendezésre.

Egész más okból, pénztelenségre hivatkozva, Horvátország is lemondta jövő évi eurovíziós szereplését, így tényleg nem túlzott az az állítás, mely szerint egyre inkább beszűkül a nagy hírű fesztivál résztvevőinek köre, s ki tudja, mi következik még.

Az viszont biztos, hogy a szervezők már jövőre – a rendezvény történetében először –, a fesztivál előtt nyilvánosságra hozzák a nemzeti zsűritagok kilétét, akiknek a szavazata 50 százalékot nyom majd a latba. Szavazatukat a döntő esten azonnal nyilvánosságra hozzák, vagyis pontosan tudni lehet majd, ki kire és hogyan szavazott. De, számíthat ez még valamit?