2024. november 24., vasárnap
TÉVÉJEGYZET

Az RTL Klub éve

Már száznál is több tévécsatorna van egy-egy országban, így Magyarországon is. Hihetetlen szám, nem csoda, ha a lakosság naponta több órát tölt a tévé képernyője előtt. Az origo.hu közvetítése szerint Magyarországon továbbra is napi négy és fél órát tévézik átlagosan a lakosság. Hiába temették a televíziót pár éve, a gazdasági, pénzügyi válság egyik következménye az lett, hogy sokak egyetlen szórakozása csak a tévézés, miközben sok helyen kialakult a párhuzamos médiafogyasztás, sokan úgy néznek tévét, hogy közben interneteznek vagy mobilt nyomkodnak. Sok tévécsatornának már elérhetetlen álom a másfél-kétmillió néző, holott nem régen bőven efölött jegyzett egy-egy felkapottabb dél-amerikai telenovella vagy például a Dáridó. Szerbiában kimutatások nélkül is tudjuk, hogy a hazai sorozatok viszik el az abszolút sikert, azután következnek az informatív műsorok.

Az idei évi kimutatások szerint a magyar tévécsatornákon például az abszolút pálmát az RTL Klub X-Faktora vitte el, szeptember 22-ei nézettsége abszolút rekordot hozott. Nem kevesebb mint 2 millió 390 ezren nézték, a második helyre szorult Az ének iskoláját (TV2) pedig csupán 1 millió 792 ezren. Ha tovább böngésszük a magyarországi ranglétrát, az RTL valóban verhetetlennek tűnik, mert nézettséget illetően műsorai az élbolyban vannak: Barátok közt, Híradó, Fókusz, A kód, Cobra 11, mind-mind a magyar RTL-ről. A köztévé – a korábbi évekhez hasonlóan – épphogy felkerült a nézettségi csúcsdöngetők közé, az M1 csak az augusztus 20-ai tűzijáték 31 perces közvetítésével került be az első tízbe. Az első harmincas egyik érdekességét is az M1 szolgáltatja, mert az általa képernyőre álmodott A dal című eurovíziós előválogatás nézettebb volt, mint maga a látványos, nemzetközi verseny. Az is meglepő, hogy a Formula–1 magyar futamát (M1) többen nézték, mint A dalt: 1 millió 346 ezer az 1 millió 173 ezer nézővel szemben.

Magyarán: az X-Faktornak 2013-ban sem volt ellenfele, a TV2 mintha feladta volna a szoros küzdelmet a tehetségkutatók esetében (is). Mert az RTL Klub teljes fölénybe került, lekörözött mindenkit szombat és vasárnap esténként is, de a hétköznapok többségében is, mivel a Barátok közt és az Éjjel-nappal Budapest alkotta párossal szemben sokszor tehetetlen volt, az Édes élet is csak nemrég kezdte „verni” a Fókuszt. Az X-Faktor a 18 és 49 éves kor közti nézőknél is nyert, megelőzve a Taxi 4-et és az Avatart (a két legnagyobb nézettséget jegyző játékfilm 2013-ban) és a Zöld íjászt. Ötödik lett a Barátok közt, nyolcadik a Dr. Csont, tizedik az Éjjel-nappal Budapest.

Az ősz legtöbbet kritizált műsora volt talán a Vundersőn és Zuperszexi. Ezek után pedig következhetne a kritika. Mert tényleg ezek a legnépszerűbb műsorok? Tényleg más nem is kell a televíziótól? Mégsem leszünk ünneprontók, hisz ez az év utolsó péntekje és tévéjegyzete.

Tartalmas tévézést a jövő esztendőben is!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás