2024. július 17., szerda

Dick Advocaat

A szerb labdarúgó-válogatott utoljára Radomir Antić vezetése alatt, 2010-ben jutott ki nagy tornára, akkor a dél-afrikai világbajnokságon szerepelhetett, azóta viszont a 2012-es Európa-bajnokságról és az idei vébéről is lemaradt, annak ellenére, hogy egybehangzó vélemények szerint a világ egyik legjobb játékosállományával rendelkező nemzeti csapat. Antićot a 2010-es csoportkörből való kiesést követően eltávolították posztjáról, azóta sorrendben Vladimir Petrović, Radovan Čurčić, Siniša Mihajlović és Ljubinko Drulović ült a válogatott kispadján, de közülük csak a megbízott kapitányként ténykedő Drulovićnak sikerült pozitív mérleget elérnie csapatával. Ennek ellenére ő sem maradhatott posztján, a Szerbiai Labdarúgó-szövetség „jó” szokásának megfelelően leváltotta július végén, és helyére egy igazi nagyágyút, Dick Advocaatot helyezte. A holland szakembernek az a feladata, hogy Szerbiát kijuttassa a 2016-os, franciaországi kontinensviadalra.

A szeptemberben kezdődő selejtezősorozatban a szerb válogatott az I jelű csoportban küzd majd meg az Eb-szereplést érő pozíciókért, ellenfelei Albánia, Dánia, Örményország és Portugália lesznek, és versenyen kívül ebben a csoportban szerepel a házigazda Franciaország is. A 2016-os lesz az első 24 csapatos Európa-bajnokság, amelyre a selejtezősorozatból a kilenc csoportelső és csoportmásodik, illetve a legjobb csoportharmadik automatikusan kvalifikálja magát, a további nyolc csoportharmadik pedig pótselejtezős párharcokon dönt a fennmaradó négy hely sorsáról. Ennek tudatában elmondható, hogy Szerbiának minden esélye megvan a tornán való részvétel kiharcolására, de egy olyan szövetségi kapitánnyal, mint Dick Advocaat ez kötelező feladatnak is tekinthető. Maga a tréner is így vélekedett kinevezésekor, elmondta ugyanis, hogy mindig csodálkozott, hogy egy ilyen kvalitású együttes nem ér el komolyabb sikereket, aminek ő tudja az okait: „Muszáj kijutnunk a tornára, más opció nincs, és ennek megfelelően is kell viselkednünk. Mindig is azt kérdeztem magamtól, hogy egy ilyen csapat miért nem képes kimagasló eredményeket elérni. Láttam, hogy Szerbia játéka sokszor hullámzó, hogy a csapat tud játszani, de nem tud nyerni. A szerb csapat rendkívül tehetséges, de még nem kész a nagy versenyekre. Nekem az a dolgom, hogy ezen változtassak, hogy eltüntessem a gyakran fellépő önbizalomhiányt.”

Dick Advocaat 1947. szeptember 27-én született Hágában, a futballal szülővárosában, az ADO Den Haag együttesében ismerkedett meg, 21 évesen ebben a csapatban mutatkozott be az élvonalban, és egy néhány meccses San Franciscó-i kölcsönjátékot kivéve egészen 1973-ig nevelőegyesületénél maradt. Játékos-pályafutása egyetlen trófeáját is Hágában szerezte, 1968-ban holland kupát nyert a csapattal, amelyből előbb a Rodába, majd a Venlóba szerződött, 1979-ben pedig ismét az Egyesült Államokban, a Chicago Sting együttesénél szerepelt. Rövid időre visszatért még a Den Haaghoz, majd a Sparta Rotterdam, a Berchem Sport és az Utrecht védekező középpályása volt 1984-es visszavonulásáig. Nem volt kérdéses, hogy marad a futballban, elvégre utolsó négy játékosévében már edzőként tevékenykedett a DSVP nevű amatőrcsapatnál. Visszavonulása után rögtön óriási megtiszteltetés érte, a totális futball egyik kiötlőjének számító Rinus Michels mellé került segédedzőnek a holland válogatotthoz. Mivel a korszakos edzőt Generálisnak becézték, így ragadt rá Advocaatra a Kis generális csúfnév. 1987-ig volt Michels segédje, akkor ugyanis megkapta első professzionális vezetőedzői megbízatását, a Haarlem trénere lett. Azóta klubedzőként megfordult az SVV, a Dordrecht, a PSV, a Rangers, a Borussia Mönchengladbach, a Zenit és az AZ Alkmaar kispadján is, a PSV-vel holland bajnokságot és kupát, a Rangersszel két skót bajnokságot és kupát nyert, de legnagyobb sikerét a Zenittel érte el, amellyel a 2007-es orosz pontvadászat megnyerése után az UEFA-kupát és az UEFA-szuperkupát is elhódította 2008-ban. Szövetségi kapitányként is több helyen dolgozott, 2004-ben Eb-elődöntőbe vezette Hollandiát, 2005-ben pár meccsig az Egyesült Arab Emírségeket irányította, majd Dél-Korea válogatottját vette át, később dolgozott a belga és az orosz válogatottal is.

Elmondása szerint a szerb válogatott irányítása számára remek kihívás és nem a felkínált anyagiak miatt fogadta el a szövetség felkérését. Kijelentése igaz lehet, elvégre munkájáért a hírek szerint évi 360 ezer eurót kap majd, miközben 2006 és 2009 között, amikor az orosz válogatottat vezette, évi 7 millió eurót vághatott zsebre.

Advocaat tudja, mitől döglik a légy, az edzősködést az egyik legnagyobbtól tanulta, megfordult a világ minden táján, mindenhol jól megértette magát, a szerb válogatott élén a kishitűség és a fegyelmezetlenség eltüntetése tűnik a legnagyobb feladatának. Ha csak eddigi edzői pályafutása eredményátlagát – 880 tétmérkőzésen 481 győzelem, 189 döntetlen és 210 vereség, 55 százalékos győzelmi arány – hozza, a csoport első három helyének valamelyike szinte biztosan meglesz a szerb csapatnak.