2024. július 17., szerda

Bódi László – Cipő

Hétfő hajnalban távozott az élők sorából Cipő, a Republic frontembere, a harmadik magyar rockgeneráció, a nyolcvanas évek végén befutó nemzedék egyik legkiemelkedőbb tagja.

Cipő, Bódi László polgári néven 1965. május 3-án született Ungváron, amely akkor a Szovjetunióhoz tartozott. Egyéves volt, amikor családjával Kisvárdára költöztek, ahol ének-zene tagozatos általános iskolába járt. Gyerekkorában zongorázni tanult, és focizott is, tizennégy éves korában kezdett dalszövegírással foglalkozni. Saját elmondása szerint a The Beatles együttes Egy nehéz nap éjszakája című zenés filmjének hatására döntött a zenei pálya mellett.

Első zenekarát a gimnáziumban alapította, ennek volt a neve Cipőfűző, innen eredt beceneve. Az együttes népdalszerű popdalokat játszott, ez a stílus bukkant fel a Republic későbbi korszakában. Az együttessel rádiófelvételeket is készítettek. Zenekarával öt éven keresztül játszottak, utána sorkatonai kötelességét kellett teljesítenie, de a sereg tagjaként is többször állt színpadra. 1983-ban a sárvári diáknapokon verseivel és dalaival díjakat nyert.

Ekkor ismerkedett meg Bródy Jánossal is. Ekkorra megérett benne az elhatározás, hogy zenével szeretne foglalkozni, ezért 18 évesen Budapestre költözött, ahol konzervatórium-előkészítőre járt, de mellette a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Vasúti Főosztályánál és a Magyar Postánál is dolgozott mint vasutas és újságkihordó.

A Republicot 1990. február 23-án Tóth Zoltánnal, Boros Csabával, Bali Imrével és Szilágyi Lászlóval alapította meg, és már azon a nyáron felléptek a Beatrice koncertjein, ugyanis Nagy Ferónak tetszett a zenéjük.

A Republic akkor egy teljesen új formáció volt, néhány hónappal korábban alakult, és az akkori menedzserünk szólt, hogy fellépnének a koncertünkön mint előzenekar. Mindig is szerettem segíteni a fiatal bandákat, erről szólt annak idején a Garázs című rádióműsorom is. Pontosan nem emlékszem, Nyíregyházán vagy Debrecenben játszott először velünk a Republic, és amikor megnéztem őket, rögtön azt gondoltam, hogy nagyon jópofa, amit csinálnak” – idézte fel Nagy Feró az MTI-nek.

A kezdeti időszakban könnyen értelmezhető, szókimondó dalaikkal váltak ismertté, nem sokkal megalakulásuk után megnyerték a balatonlellei rockfesztivált.

Első lemezük, az Indul a mandula! után kiadót akartak váltani, de a Hungarotonhoz kötötte őket a szerződésük legalább még egy lemezre, így született meg az Üss a kazettára! című album, amelyen kizárólag dobszóló hallható.

A zenekar összesen 22 stúdióalbumot készített, ő maga a Republicnak több mint 240 dalt írt, és szerzett dalt másoknak is, a legismertebb talán a Koncz Zsuzsának íródott Ég és föld között, Halász Judit is felkérte őt dalszerzésre.

A zenekar emblémáját képező hal annak köszönheti megszületését, hogy a zenekar a halak jegyében alakult, Cipő kedvenc halászcsárdájának is ez a jele.

Cipő évek óta szívproblémákkal küzdött. Lábon hordott ki egy szívinfarktust, 2007-ben megoperálták. Kritikus egészségi állapotáról nem szeretett beszélni, és a szívátültetés gondolatától is elzárkózott. 2013. február 15-én leállt a szíve, de sikerült őt újraéleszteni. Azóta kórházban kezelték, február 20-án gégemetszést hajtottak végre rajta, hogy szabadabbá tegyék az énekes szervezetében az oxigénáramlást. Mélyaltatásból nem tudott felébredni, kómába került, és 2013. március 11-én, 47 éves korában meghalt.

A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét a zenekar többi tagjával 2010-ben vehette át. Feleségétől, Zsuzsától külön élt, két ikerlányt, Petrát és Rékát hagyta maga után.