A szerb közvélemény úgynevezett „patrióta” részének mindig kellenek olyanok, akiket árulónak kiállt ki. Tegnapig még Bojan Pajtić tartományi kormányfőt ruházták fel ezzel a szerepkörrel, aztán, amikor megszületett a Szerbia és Koszovó közötti megállapodás, Ivica Dačić kormányfőre és Aleksandar Vučić kormányfőhelyettesre kiáltottak árulót. Holnaptól pedig lehet, hogy ismét Nenad Čanak lesz az ügyeletes áruló. Az történt ugyanis, mint már hírül adtuk, hogy a politikus a pravoszláv húsvét alkalmából ellátogatott Koszovóba és a Gazimestanon koszorút helyezett el az 1389-ben vívott rigómezei csata emlékművénél.
Nem először kapna ilyen minősítést. A vajdasági politikus mindig is a nacionalisták „érdeklődésének” középpontjában állt. Már a kilencvenes évek elején is, amikor megalakította az autonomista pártnak számító Vajdasági Szociáldemokrata Ligát, és még ma is, két évtizeddel később.
Mint háborúellenes megmozdulások szervezőjétől, a miloševići hatalom úgy próbált mindjárt az elején megszabadulni tőle, hogy 1991-ben behívót kapott, és egy ideig a vukovári fronton is teljesített szolgálatot. Akkor is felemelte szavát a vérengzés ellen, és megtagadta a további behívókat, ami akkoriban nemcsak politikai véleménynek számított, hanem üldözendő magatartásformának is.
Sokszor felrótták neki, hogy 2002 decemberében Zágrábban részt vett egy koncerten, amely a „Szerémséget Horvátországnak” címet viselte, s ezen úgy üdvözölték, mint aki sokat tett a vajdasági horvátok védelmezéséért és megmentéséért. Politikai ellenfelei gyakran előhozakodnak azzal az adattal is, hogy kapcsolatban állt Nenad Opačićtyal az 1999-es Milošević-ellenes megmozdulás szervezésekor, holott már számos alkalommal elmondta, hogy csak a tiltakozó gyűlés egyik biztonsági embere volt Opačić, akiről azután derült ki, hogy a Zimonyi Klán néven elhíresült alvilági csoport oszlopos tagja volt. Egyik legellentmondásosabb közszereplése azonban kétségtelenül az volt, amikor fellépést vállalt a Pink Televízió Big Brother VIP című műsorában.
Politikai karrierje sohasem volt problémamentes, vagy mondjuk úgy: töretlenül ívelő. Sokáig sem Vajdaságban, sem a tartomány községeinek önkormányzataiban pártja nem tudott komolyabb szerephez jutni. 1997-ben választották meg először szerbiai parlamenti képviselőnek. 2000 és 2004 között a Tartományi Képviselőház elnöke volt. Mandátumának első évében érte a súlyos motorbaleset, amelyből teljes mértékben nem is tudott felépülni, mai napig bottal jár. A legutóbbi köztársasági választásokon a Demokrata Párt vezette Választás a jobb életért koalícióban a liga négy mandátumot szerzett és Čanak ismét parlamenti képviselő lett. Verekedési ügye miatt azonban tavaly szeptemberben lemondott képviselői mandátumáról.
Nenad Čanak egészen biztosan nem szokványos politikus, s mint ilyen, lépéseivel többnyire meg is osztja a közvéleményt. Egyesek árulónak tartják, mások szerint zseniális politikus, nem sokan akadnak, akiket úgymond „hidegen hagy”. Nem tartozik azok közé, akik politikai ténykedésüket szentírásnak tartják és csak halálosan komoly ábrázattal tudnak nyilatkozni róla. Sokkal inkább az Amerikában honos politikuskép illik rá, valamilyen politikus-showman, aki kitűnő vitázó a televíziós szereplésekben, és aki negatív szerepköreiben is népszerűségnek örvend.
Nenad Čanak 1959-ben született Pancsován. A szabadkai Közgazdasági Karon szerzett oklevelet. Önéletrajzi adatai szerint eddig öt könyve jelent meg. Elvált, egy fiú édesapja.