Ko je ovih dana bio na obali Tise, kod Kanjiže, gledajući reku mogli su mu lako na pamet pasti stihovi Šandora Petefija, o poplavi: „Iako je čamac na površini, Dok voda pluta u dubini, Ipak voda gospodari!”
Kakve su šanse da Tisa ostane u svome koritu, da li treba da brinemo zbog vode, pitali smo terenskog tehničara senćanskog Preduzeća za gazdovanje vodom DTD Ištvana Aproa.
– U drugom mesecu ove godine, do sada je pala više nego dvostruka količina padavina u odnosu na dugogodišnje proseke na gornjem toku reke. To je po celoj dužini reke pokrenulo talas povećanog vodostaja, koji se sada smanjuje i koji će prema mojim računicama sredinom sledeće nedelje biti na najvišem nivou kod Kanjiže, na između 490 i 510 centimetara prema senćanskom vodostaju. U tri nedelje, koliko je prošlo, u februaru, na nabujaloj Tisi su jake kiše koje su padale proteklih dana, pokrenule su novi talas koji bi prema pojedinim računicama mogao da sustigne prvi talas i da se sjedini s njime. Visina vodostaja bi se u tom slučaju teško mogla proceniti, jer uveliko zavisi od vremenskih prilika tokom sledećih nekoliko dana. U ovom mesecu je kod Kanjiže palo 66,1 litara padavina po kvadratnom metru što je za 16,8 milimetara više od količine koja je pala tokom celog januara, i za 36,6 milimetara više nego što smo izmerili u februaru prošle godine. U cilju smirivanja javnosti želim da izjavim da je vodostaj od 500 centimetara, koji sam pomenuo, za ceo metar niži od prve linije odbrane. Kretanje naših voda držimo pod kontrolom, gravitaciono više ne možemo spustiti količinu vode nakupljenu u sistemu kanala, tako da na staničnim pumpama u Kanjiži, Martonošu i Adorjanu se 8 sati dnevno izvršava upumpavanje vode u Tisu. Ovo radno vreme je dovoljno da na odgovarajući način držimo pod kontrolom vodu koja otiče za oranica.
U ponedeljak je na nižim delovima, kod gradskog štranda, reka izašla iz svog korita ali u sadašnjoj situaciji ne treba da strepimo od opasnosti, jer povećani vodostaj za sada ne znači opasnost.
