2024. szeptember 2., hétfő

A legjobb tanács: orvoshoz fordulni

Az AIDS ellen egyedül az óvszer nyújt védelmet - Családtervezés után a nőknél a spirál is szóba jöhet
dr. Fajka Róbert

A fogamzásgátlásra elsősorban nevelni kell a hölgyeket, ezt pedig még iskolás korban kellene kezdeni – mondja dr. Fajka Róbert zentai nőgyógyász. A szakember szerint az iskolának többet át kellene vállalnia ebből a nevelésből: – A fiatalokat elsősorban meg kell tanítani a gumi óvszer használatára. Nem csak azért, mert a fertőzéstől véd, hanem korunk betegsége, az AIDS ellen csupán ez nyújt védelmet. Az iskolában lehetne ismertetni a fogamzásgátlás módszereit. Szerintem legkulturáltabb a fogamzásgátló tabletták használata, mert ezek annyira tiszta hormonális készítmények, hogy szinte nincs mellékhatásuk. Egyetlenegy gond szokott előfordulni a használatuk során: a súlygyarapodás. Ezek az új gyógyszerek azonban olyan minimális mennyiségű hormont tartalmaznak, hogy szinte ez is elhanyagolható normális életmóddal, gyenge diétával, odafigyeléssel. A fiataloknak tehát ezt a két módszert ajánljuk.

A hölgyeknél a családtervezés után szóba jöhet a spirál, amitől sokan félnek. A spirál megbízhatósága megegyezik a gumi óvszer használatával. A jól ellenőrzött, karbantartott spirál kevés gondot okoz. A spirálról tudni kell, hogy nem akadályozza meg a teherben maradást. Az a funkciója, hogy a létrejött terhesség ne tudjon megtapadni a méhen belül. Ezért régen olyan rémhírek terjedtek, hogy a spirál belenőtt a gyerek fejébe vagy a testébe, de ez mind tévhit, mivel ha a spirál mellett a magzat megtapad, az egy normális, érintetlen terhesség, ami kihordható, ha az anyuka akarja. Ebben az esetben a spirált természetesen levesszük. A pácienseim között nem egy ilyen eset volt, és az anyuka rendesen kihordta a babát, teljesen normális terhesség volt.

Van-e káros hatásuk a fogamzásgátló tablettáknak?

– Minden gyógyszerszedés mellékhatással jár. A májnak ezt a gyógyszert is le kell bontania, fel kell dolgoznia. Probléma olyankor van, ha kísérő betegségekkel állunk szemben, pl. magas vérnyomással, vérzsírosodással. Ezeket ki kell vizsgálni, és orvosi ellenőrzés mellett lehet tablettát szedni. A fiatalkori tablettaszedést azért ajánljuk, mert ésszerűbb, mint egy felesleges terhességmegszakítás.

Hány éves kortól ajánlott?

– Sokszor megtörténik, hogy már 14 éves korban vérzés szabályozására is alkalmazzuk. Még egyszer hangsúlyozom, ezek a fogamzásgátlók annyira ellenőrzött, tiszta hormonkivonatokat tartalmaznak, hogy a használatuk orvosi ellenőrzés mellett biztonságos.

Milyen fogamzásgátló tablettákat ajánl?

– Mi a Mercilont részesítjük előnyben, a Mikroginont, a Logestet, a Yanint, de bármelyik forgalomban lévő szóba jöhet. Azt kell megnéznünk, hogy melyik milyen erősségű, mert vannak gyengébb és magasabb hormonszintűek. Fontos, hogy senki ne kezdjen saját szakállára fogamzásgátlót szedni. A hölgy menjen el a nőgyógyászához, beszéljék meg az orvossal, mert az illető magasságától, testsúlyától is függ, hogy melyiket ajánljuk. Ilyenkor mi kikérdezzük a pácienst, hogy volt-e valamilyen betegsége. Ami még nagyon fontos, a nőgyógyász elmondja, hogyan kell használni a tablettát. Elfogadott gyakorlat, hogy a vérzés első napjától kell használni, és mind a 21 tablettát be kell szedni, természetesen naponta egyet. Ez után hét nap szünet következik, majd a nyolcadik napon – függetlenül attól, megjött-e a vérzés vagy sem – el kell kezdeni a második dobozt szedni. Ha véletlenül nem jön meg a vérzés, akkor jelentkezni kell a nőgyógyásznál. A nők ott tévednek, hogy a vérzéshez igazodnak. Tablettaszedésnél nincsen vérzés, csak napokat számolunk, mivel a tablettaszedésnek az a lényege, hogy a peteérést meggátolja. Tabletta szedése esetén a kívülről bevitt hormonmennyiség meggátolja a peteérést és szabályozza a ciklust.

Létezik-e olyan tabletta, amellyel kivédhető a nem kívánt terhesség (abortusztabletta), mire kell odafigyelni használata során?