2024. július 18., csütörtök

Túl sok az egészségház?

Szabadkán átszervezéssel szeretnék hatékonyabbá tenni az egészségügyi ellátást
Dr. Mila Bogdanović Dujmić (fotó: Miklós Hajnalka)



Szükség van a szabadkai egészségházak munkájának átszervezésére. Ennek indokoltságáról és lehetőségeiről az idén megkezdik a tárgyalásokat a Szabadkai Egészségházak képviselői, a helyi közösségek, valamint az önkormányzat illetékeseivel. Mint azt dr. Mila Bogdanović Dujmićtól, a Szabadkai Egészségházak igazgatónőjétől megtudtuk, az átszervezésre azért van szükség, hogy az egészségügyi dolgozók megfelelő körülmények között dolgozhassanak, a páciensek is megfelelő egészségügyi ellátásban részesülhessenek, és nem utolsósorban, hogy lefaragják a fenntartási költségeket.

– Mindenekelőtt szeretnénk befejezni a specializált konzultációs szolgálat, vagyis a tüdőgondozó épületét. Ugyanebben az épületben tüdőgyógyász, belgyógyász, szemészorvos, neuropszichiáter, illetve röntgenológus is dolgozni fog, és ez jelentős mértékben megkönnyíti majd a páciensek helyzetét, hiszen ezekért a vizsgálatokért nem kell majd a kórházba menniük – magyarázta az igazgatónő. Felhívta a figyelmet, hogy ez csupán átmeneti megoldás lesz, ugyanis abban az esetben, ha az egészségházaktól 20 kilométeres körzeten belül kórház működik, a törvény nem teszi lehetővé, hogy az egészségház megbízásából szakorvosok dolgozzanak.

Nem olcsó, nem gyors folyamat

Az Szabadkai Egészségház nagy lépésre szánta el magát, át szeretné szervezni a primáris egészségügyi ellátást a városban.
– Jó lenne, ha az idén legalább elkészülne a terv arról, hogyan lehetne csökkenteni a jelenleg 26 működő egészségügyi rendelők számát. Természetesen a külvárosi településeken megmaradnának az ambulanciák, ugyanúgy működnének, ahogy eddig is, a város területén lévő rendelőkből van sok. Természetesen a helyi közösségek és a városi önkormányzat képviselőivel, illetve a tartományi egészségügyi titkárral folytatott megbeszélések alapján készülne el a terv, és a felmérés arról, hogy az egészségügyi ellátást hogyan tudnánk a legjobb módon átszervezni. Ez azonban nem olcsó és nem is gyors folyamat – emelte ki dr. Mila Bogdanović Dujmić. Hozzátette: már júniustól mindenképpen belekerülünk abba a rendszerbe, amikor az általános orvosok az ellátott páciensek száma alapján kapnak fizetést. Egy orvosnak 1200–1600 aktív páciensről kell gondot viselnie egész évben. Sajnos ebben a pillanatban az orvoshiány, illetve az egészségügyi rendelők szétszóródása miatt jelentős gondokat okoz a helyettesítés megszervezése. Mindenekelőtt ez ösztönzött bennünket arra, hogy elkészítsük a város térképét, ami alapján meg tudnánk határozni azt az öt helyet, ahol egy-egy nagyobb rendelőt tudnánk kialakítani. Elképzelések szerint egy ilyen ambulanciában négy orvos dolgozna délelőtt, négy pedig délután, vagy akár több orvos is fogadhatná a pácienseket egyidejűleg, ha arra lehetőség nyílik. Könnyebben meg tudnánk szervezni a helyettesítéséket is, ugyanakkor mivel több egészségügyi nővér is dolgozna egyidőben, a terepre való kiszállást vagy a házi ápolást is végre meg tudnánk oldani. Olyan teljesen felszerelt egészségügyi központok lennének, amelyek megfelelnének minden elvárásnak, előírásnak, legyen szó a váróteremről vagy az orvosi rendelő felszereltségéről.

Kevés az orvos

A doktornő rámutatott arra, hogy új épületekre is szükség lenne, hogy ezeket az elképzeléseket meg tudják valósítani. Kérdésünkre válaszolva, miszerint ez az átszervezés nem hosszabbítja-e meg a várakozási időt, az igazgatónő elmondta:
– A polgárok tudják, ha előre megbeszélt időpontban mennek, az orvos aznap fogadja is. Amióta ilyen módon fogadjuk a betegeket, a páciensek részéről kevesebb panasz érkezik az intézmény jogászához is. Sürgős esetekben nem kell időpontot kérni, az orvosnak még aznap el kell látnia a beteget. Ugyanakkor arra kérem a polgárokat, hogy legyenek türelemmel, hiszen tudjuk, hogy most sokat kell várni, nagy a tömeg a rendelőkben. Az átszervezés éppen ezekre az állapotokra jelentene megoldást, hiszen, ha több orvos dolgozna egyidejűleg, gördülékenyebben haladhatna a munka – emelte ki.
A terv elkészítése után, talán már jövőre, egy kísérleti egészségházat szeretnének létrehozni, amely a Harcosok sorakozója lakótelepen működne. Összevonnák a Kumičić utcában levő rendelőt a Belgrádi úton, a Rókusi templommal szemben levő rendelővel. Szeretnék felújítani a Mentőállomás gépparkját, mégpedig a hemodialízisre szoruló betegek szállítására alkalmas járművet szándékoznak vásárolni. A Mentőállomáson kevés az orvos, még hétre lenne szükség. Az egészségügyi minisztériumból olyan ígéretet kaptak, hogy négyet alkalmazhatnak majd.
A doktornő elmondta továbbá, hogy a külvárosi településeken működő egészségházakban legnagyobb gondot a gyermekorvosok hiánya okozza. Pillanatnyilag hat orvos van specializáción. Ezek a tanulmányok öt évig tartanak, ám ez alatt az idő alatt ezek az orvosok nem dolgozhatnak. Két gyermekorvost a nyáron várnak vissza.
– Csantavéren felújításra szorul az egészségház, ugyanakkor be kell fejeznünk a bajmoki egészségházat is. Az épület teljes felújítására van szükség, ami után az általános orvosi ellátás mellett fogorvosi rendelő is működik majd. Egyelőre csupán egy fogorvos dolgozna, de lehet, hogy idővel lehetőség nyílik arra, hogy Bajmokon két fogorvos dolgozhasson – mondta az igazgatónő.