2024. november 28., csütörtök

Életre kelt történelem

Édesapja és nagyapja emléke előtt tiszteleg V. Boza Béla legújabb könyve

A Juhász Erzsébet Könyvtár zsúfoltságig megtelt bácskossuthfalvi fiókköyvtárában mutatták be az Életre kelt történelem című könyvet. A V. Boza Béla szerkesztésében és anyagi támogatásával megjelent kiadvány néhai édesapja, Boza József, a köztiszteletnek örvendő asztalos háborús leveleiből és emlékeiből, illetve nagyapja, id. Boza József első világháborús emlékeiből állt össze. A vendégeket Sakalija Piroska könyvtáros köszöntötte, majd Gulyás László, a kiadvány megjelenésének koordinátora szólt hallgatóságához. Ismertette a könyvvel kapcsolatban, hogy a topolyai Pannonia-Print Kft. nyomdából kikerülve nyerte el végleges formáját, ehhez több közreműködő is hozzájárult az elmúlt négy évben. Mivel a bemutató november 25-ei napja egyben a gulág emléknapja is volt, ezért arra kérték a jelenlevőket, hogy egyperces néma felállással tisztelegjenek a „javító munkatáborokba” deportált 700 ezer magyarországi áldozat előtt.

– A két világháború sorozásainak nem mondhatott ellent az egyszerű kisember, és nagyon sok megpróbáltatást kellett aztán elviselnie, ha egyáltalán túlélte. A levelek gyakran nem is érkeztek haza az aggódó családtagokhoz, különösen, ha az a valóságot tartalmazta. Nagyszüleim fiókjában gondosan őrizve megmaradtak azok a küldemények, amik hazaértek. Édesapám 1943-ban honvédként kezdte, aztán orosz hadifogoly volt 1945 és 1948 között, majd következtek Čačakon a jugoszláv katonai és munkaszolgálatos évei. A legterjedelmeseb rész a hadifogság időszakáról szól – ismertette a könyv szerkesztője.

A szövegbevitelben segítséget nyújtó Rózsa Alex elmondta, hogy a levelek személyes jellege áthatja a könyvet. A kiadvány szövegének bevitelében közreműködött még Sakalija Piroska és Móric Lilla.  A könyv egyik recenzense, Mezei Zsuzsanna magyar nyelv és irodalomtanár, a Vajdasági Magyar Levéltár nyugalmazott munkatársa kiemelte, hogy a levéltáros számára az eredeti forrás a leglényegesebb, azaz a levelek megőrzése eredeti és ép állapotában. A háborús időszakban a papír minősége gyengébb volt, ezért szakszerű figyelmet kell szentelni az állagukra. V. Korenchy Lásszló helytörténész, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének alelnöke, a könyv másik recenzense felhívta arra is a figyelmet, hogy a kiadvány az eseményeket átélők hiteles visszaemlékezéseit tartalmazza, és ez teszi különlegessé.

– Az elődök megpróbáltatásaiból meríteni kell. És ugyanúgy kötelesek vagyunk az emlékeket továbbadni. Mert ha az utókor nem ismeri az elődök megpróbáltatásait, akkor még veszélyesebbé válik a jelen korunk háborús fenyegetettsége. A vidékünkön nincs olyan család, amelynek tagjai valamilyen módon ne szenvedték volna meg az első vagy a második világháborút – emlékeztetett V. Korenchy László.

A Mebló bútorgyár több nyugdíjas dolgozója tisztelettel idézte fel Boza József emlékét a rendezvényen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Megtelt érdeklődőkkel a bácskossuthfalvi könyvtár (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)