2024. szeptember 4., szerda

Biztató ígéretek

Kamenicán, a Vajdasági Onkológiai Intézetben várhatóan csökken a várakozási idő a sugárkezelésre
Az elmúlt néhány hónapban a Vajdasági Onkológiai Intézet több szempontból a figyelem középpontjába került. Tavaly nagy port kavart a hír, hogy a kamenicai intézetben üzletelnek a sugárterápiára váró betegek listájával. Miközben a vajdasági betegeknek hónapokig kell várniuk a kezelés megkezdésére, addig Boszniából például tömegesen fogadják a pácienseket, esetükben kiegészítő munkában végezték a sugárterápiát. Az utóbbi időben a pedig citosztatikum hiánya miatt elégedetlenek a betegek .

Nemrégiben adták át az intézetben azt a sugármező-tervező berendezést, amelynek köszönhetően – az illetékesek ígérete szerint – várhatóan valamelyest csökken a várakozás a sugárkezelésre. A berendezés lényege, hogy maximális pontossággal fókuszál az elváltozás helyére, és ezáltal az egészséges szöveteket megkíméli a sugárzástól. Ennek a gépnek köszönhetően jelentősen felgyorsul a sugármező tervezési folyamata és így a betegeknek kevesebbet kell várakozniuk. A hosszú listák megszűnésére vonatkozó végső megoldást azonban az új sugárterápiás készülékek beszerzése jelentené. Az erre vonatkozó tárgyalások már a tavalyi évben megkezdődtek és várhatóan az év végéig még két új készüléket kap a kamenicai intézet. A téma kapcsán ottjártunkkor elbeszélgettünk az illetékesekkel.

(Fotók: Dávid Csilla)

– Másfél év alatt a kiegészítő munkával mintegy 2 millió eurót valósítottunk meg. Többek között ebből a pénzből tudtuk önerőből megvásárolni a mintegy 80 millió dinár értékű sugármező-tervező berendezést, és egy endoszkópos ultrahang készüléket, amelyből a szerbiai egészségügyi intézményekben összesen 20 darab van, Vajdaságban pedig eddig nem volt egy sem. Ezenkívül, mivel visszamenőleg 15 éve egyik készülékünket sem tudtuk javíttatni, minden berendezést felújítottunk. Tekintettel arra, hogy az intézet eddig nem igényelhetett semmilyen anyagi támogatást javíttatás céljára, erre már nagyon nagy szükség mutatkozott. Ezentúl a tartományi költségvetés révén igyekszünk megoldani az ilyen jellegű problémáinkat. Az sem mellékes, hogy a Vajdasági Onkológiai Intézet az egyetlen egészségügyi intézmény az országban, amelyben minden egészségügyi szolgáltatás díjmentes – hangsúlyozta dr. Dušan Jovanović, a kamenicai onkológiai intézet igazgatója.

Jelenleg hányan szerepelnek a várakozási listán, mennyi ideig kell várniuk a betegeknek, és várható-e előrelépés ezen a téren?

– A várakozási idő némileg csökkent, a korábbi 5-6 hónap helyett jelenleg átlagban 2-3 hónapot kell várni a sugárkezelésre. Pillanatnyilag a novemberi és a decemberi páciensek kerülnek sorra és több mint 400 beteg vár a kezelésre, ebből 150-et márciusra jelentettünk be. Addig maradnak a várakozási listák, amíg az intézet nem rendelkezik több sugárterápiás készülékkel. Ugyanis az onkológiai klinikán csupán két ilyen berendezés működik, az egész Vajdaság területéről érkező páciensek száma pedig sokkal több, mint amennyit két készülékkel el tudunk látni. Havonta mintegy 200 új beteget jegyzünk fel és gépenként naponta legfeljebb 100-160 beteg juthat sorra sugarazásra, ennél többet nem tudunk két géppel elvégezni. A túlterheltség miatt nemrégiben vezettük be a harmadik műszakot. Ezen kívül pedig a hosszú várólista csökkentése érdekében igyekszünk megoldást találni oly módon is, hogy kihasználjuk azokat a meglévő lehetőségeket, amelyek már adottak, hiszen Szerbiában van több helység is, ahol az egészségügyi intézmények megfelelőképp vannak felszerelve, azonban a készülékek kapacitásai nincsenek kihasználva. Ilyen pl. a kladovói kórház is, amely rendelkezik egy sugárterápiás készülékkel. Az egészségügyi minisztérium és a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap támogatásával döntöttünk úgy, hogy a vajdasági betegek egy része, orvosi kísérettel, Kladovón részesüljön sugárkezelésben. Mintegy 40 páciensről van szó, akik túl vannak a vastagbél-, illetve nőgyógyászati daganatos megbetegedések műtétjén – mondta Dr. Marko Erak, az intézet radiológiai osztályának vezetője, és hozzátette a jelenlegi 2-3 hónapos várakozás nem számít hosszúnak tekintettel arra, hogy a világon mindenhol ugyanennyi ideig várnak a sugárterápiára.

Nem lett volna ésszerűbb Kladovo helyett a gépet a kamenicai intézetben helyezni?

– Természetesen, hogy hasznosabb és ésszerűbb lett volna. Tudomásom szerint a kladovói készüléket még a 1980-as évek során kapta az ottani egészségügyi központ. Az akkoriban hatalmon lévő politikai szervek kezdeményezésére épült a kladovói kórház. A felszerelését illetőn pedig, véleményem szerint értelmetlen beruházás volt. Kár azonban nem kihasználni az ott lévő gép kapacitását, amikor sok páciens vár sugárkezelésre.

Az uniós követelmények szerint minden 250 ezer lakosra 1 sugárterápiás készüléket kell biztosítani. Tekintettel a tagjelölti státuszra, várható-e változás? Jelenleg hány gép van ill. mennyire lenne még szükség?

– Vajdaságban a számításaink szerint összesen 8 gépre lenne szükség, jelenleg 2-vel rendelkezünk, amivel gyakorlatilag a standardok felét sem tudjuk kielégíteni. Az új sugárterápiás gépek beszerzésére vonatkozó tárgyalások már a tavalyi évben megkezdődtek. Nagyon drága berendezésről van szó, amelyeket a tavaly év végéig csupán 3 cég gyártott az egész világon, és időközben egy – a Siemens vállalat, amellyel mi is tárgyaltunk – leállt gyártásával. Az elsődleges tervek szerint júniusig kellett volna még két új készüléket vásárolni, tekintettel az előállt helyzetre, ezt várhatólag az idei év végéig sikerül lebonyolítani. Minden bizonnyal magánpartnerség révén. Ugyanis az új törvény értelmében lehetőség nyílik a magántőke bevonására az egészségügyi intézményekben. Ez egy előrelépést jelentene, hiszen a jövőben nem kellene a tartományi költségvetésből biztosítani nagy összeget, hanem az ilyen jellegű problémákat ezentúl magánpartnerség formájában oldanánk meg. Nemcsak sugárterápiás berendezések, hanem egyéb egészségügyi szolgáltatások esetében – főként a külföldi magánbefektetők részéről – nagy az érdeklődés.

Mind ebből kifolyólag lehetőséget látok az ún. szatellit központok létesítésére vonatkozó projektum újraindítására is, amely még a pénzügyi válság előtt elkészült. Ennek értelmében a Mitrovicán, Szabadkán, Nagybecskereken, Pancsován lévő egészségügyi központokban lenne egy-egy gép, amelyek telemedicina segítségével össze lennének kötve a kamenicai sugármező-tervező berendezéssel, ezáltal a sugármező tervezés itt történne a Vajdasági Onkológiai Intézetben, míg maga a terápia lebonyolítása pedig az adott helységben lévő kórházban. Erre részben azért lenne szükség, mert nincs elegendő káder, szakképzett sugármező-tervező fizikus, másrészt ez egy nagyon nagy előrelépést jelentene a betegek szempontjából, hiszen nem kellene többé messzire utazniuk a terápiára – mondta dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár.

Hogyan haladnak a munkálatok a Kamenica 2 építésén?

– Az anyagiak miatt kissé késnek a munkálatok, azonban várhatóan a nyár kezdetéig működni kezd az új klinika. A kamenicai intézet legmagasabb szintű egészségügyi szolgáltatást biztosító új részlegének káderhiányára is igyekszünk megoldást találni, ugyanis néhány kardiológus szakorvos jelenleg tanulmányúton tartózkodik Lombardiában, azzal a céllal, hogy elsajátítsák a legújabb gyógykezelési eljárásokat.