2024. szeptember 4., szerda

Kevés kábítószer-élvező gyógyíttatja magát

Mit tesz a székváros a helyzet javítása céljából?
Dr. Nikola Vučković (Fotó: Dávid Csilla)




A közelmúltban Újvidéken két új droggal kapcsolatos eset történt, ennek következtében ismét a figyelem középpontjába került e káros szenvedély. A téma kapcsán fordultunk dr. Nikola Vučkovićhoz, a Köztársasági Drogellenes Szakbizottság elnökéhez, aki egyben a Vajdasági Klinikai Központ Pszichiátriai Intézetének vezetője. Tegnapi számunkban a szintetikus marihuánáról és a Krokodil nevű kábítószerről kérdeztük, mai számunkban pedig közöljük meglátását arról, hogy mit tesz Újvidék a drogmegelőzés érdekében.

– A Köztársasági Drogellenes Szakbizottság elnökeként kidolgoztuk az országos akciótervet, valamint Újvidék város drogellenes önkormányzati tanácsának korábbi elnökeként a kábítószerfüggőség orvoslása terén szerzett többéves tapasztalataim alapján beláttam, hogy az önkormányzat sokkal többet tehet, mint maga az állam. Az igazságszolgáltatási szervek – a rendőrség, a bíróság, a vámhivatal – a problémát csupán 10-15 százalékkal csökkenthetik, de megoldani nem tudják. A megoldás a megelőzésben van, ebben pedig az önkormányzatnak van legfontosabb szerepe – mondta dr. Vučković.
Az elsődleges megelőzés céljából több mint 10 programot dolgoztunk ki, ezek már néhány éve sikeresen működnek, valójában a drogmentesek megóvását jelentik, vagyis azoknak szólnak, akik nem próbálták ki a kábítószert. Az elsődleges célcsoport az iskolás korosztály. A módszerek a kortársnevelésen alapszanak, tehát azok a gyerekek tartanak előadást kortársaiknak, akik képzésen vettek részt. A fő cél a felvilágosítás és a kínálat visszautasítása. Ezenkívül az iskolák oktatási tananyagában hiányoznak a káros szenvedélyek ellen szóló felvilágosító jellegű anyagok. Ennek érdekében a Vajdasági Közegészségügyi Intézet pályázatot hirdetett, amelyre 13 és 27 év közötti fiatalok jelentkezhetnek. A Supstancu na distancu elnevezésű projektum keretében a fiatalok egy rövid, amatőr, edukatív jellegű felvételt készítenek, és a tervek szerint DVD formátumban egyfajta tankönyvpótlóként beiktatják minden állami és magán újvidéki általános és középiskola oktatási tananyagába.
A függők és a gyógyult kábítószer-élvezők sikeres kezelése érdekében átfogó tanulmányt készítettünk, ennek összeállításába bevontunk minden olyan újvidéki intézményt, amelynek tapasztalata van a drogfogyasztókkal (egészségház, kórház, magánklinikák, börtön).
A kutatás során kapott adatok, illetve eredmények alapján dolgoztuk ki az ún. Pompidu programot, amely európai standardoknak megfelelő vizuális program. Ehhez tartják magukat a szenvedélybetegeket gyógyító intézmények Újvidéken. A tartományi székváros az egész Szerbiában egyetlen város, amely kidolgozta ezt a programot. Sokkal áttekinthetőbb képet kaptunk az érintett populációról, ennek köszönhetően tudtuk kidolgozni a primáris gyógyítás és rehabilitáció módszereit.

Jelenleg mi a helyzet a kábítószerfüggők gyógyítása terén?

– Számításaink szerint Újvidéken pillanatnyilag mintegy 2500 kábítószerfüggő van, 600-an részesülnek gyógykezelésben, ebből 350 személy a mi terápiás programunkban vesz részt. Tehát a szenvedélybetegek 30 százaléka gyógyíttatja magát. Azt szeretnénk elérni, ha ez az arány 50-60 százalékra emelkedne, ugyanis egyes nyugat-európai országokban a kábítószerfüggők 70 százaléka részesül gyógykezelésben. Sokkal hatékonyabban tudják orvosolni ezt a problémát, ugyanis ilyen arányban könnyebb ellenőrzés alatt tartani a helyzetet, és sokkal eredményesebb a függőségi betegségben szenvedők felzárkóztatása. Világviszonylatban csökken a heroinfüggők száma, a probléma azonban még nem szűnt meg, de közel sem olyan nagy mértékben jelentkezik, mint korábban. Szóval némi előrehaladás azért tapasztalható. A mai gyógykezelés célja, hogy minél több beteget megmentsünk e káros szenvedélytől, ehhez pedig arra van szükség, hogy a problémát időben felismerjék, és minél tovább tart a gyógyítás, annál eredményesebb a rehabilitáció és a felzárkóztatás. A függőségi betegségben szenvedők elutasítása és kiközösítése a bűnözés és az egész drogpiac terjedéséhez vezet.

A Vajdasági Klinikai Központ Függőségi Betegségek Osztályának keretében 2005 óta működik a Metadon Központ. Mennyire sikeres az itt alkalmazott gyógykezelési módszer?

– A központon belül különböző terápiás programokat alkalmazunk. Jelenleg több mint 300 kábítószerfüggő van Metadon terápián. Az absztinens szenvedélybetegek száma rendkívül nagy, csupán 10-15 százalékuknál jelentkezik az időnkénti visszaesés. A bűnözés az 58 százalékos arányról 7–10 százalékra csökkent, attól függően, hogy melyik évet vesszük górcső alá. Jelenleg nincs egyetlenegy HIV-, illetve Hepatitis B fertőzés sem. A páciensek egyharmada sikeresen kigyógyult, és már nincs szükségük semmilyen szubsztitúciós-helyettesítő kezelésre. A másik egyharmad időnkénti visszaesési gondokkal küzd, míg az utolsó egyharmad csoportjába tartoznak azok, akiknél a kábítószerrel párhuzamosan személyiségzavarok, illetve pszichiátriai következmények alakultak ki. Esetükben is gyakoriak a visszaesések, de legalább „stabilak”.
Az „átszoktató” helyettesítő terápia során általában a betegek 25 százaléka sikeresen leszokik a kábítószerről, de nem tudhatjuk, hogy melyik az a 25 százalék, ez idővel derül ki. A legújabb gyógyítási irányzat szerint Európában minden szenvedélybetegséget gyógyító program alapelve, hogy a kábítószerfüggő stabilan felépüljön. Ezt leginkább különböző gyógyszeres, illetve szubsztituciós/helyettesítő módszerrel lehet elérni. A gyógykezelés van, akinél hat hónapig tart, de van, akinél egy, sőt néhány év szükséges, amíg teljesen stabilizálódik. Tekintettel arra, hogy a függőség nemcsak az akaraterő hiánya, hanem az agy krónikus betegsége, képtelenség elvárni azt, hogy ha valaki 4-5 éven keresztül kábítószer-élvező volt, egyik napról a másikra semmit se szedjen és sikeresen bekapcsolódjon a rehabilitációs programokba.
Sajnos számos magánklinika éppen ilyen reményekkel hitegeti a betegeket. Nem beszélve arról, hogy különböző olyan blokkoló hatóanyagokra, ill. implantátumokra vonatkozó terápiákra „esküsznek”, amelyek hazánkban nincsenek regisztrálva. Mindez rengeteg időt és pénzt igényel, és végül nagyon sokan ismét a klinikánkba kerülnek.

A függőségi betegségben szenvedők eredményes felzárkóztatása érdekében nemrég felvetődött a civil terápiás közösség létrehozása. Hogyan halad ez a folyamat?

– Az Újvidéken már létező egyházi közösségeken és magánszervezeteken kívül tervben van egy civil, a drogfogyasztók csoportos terápiájának célját szolgáló közösség létrehozása. Ennek lényege, hogy otthoni környezetnek megfelelő légkörben segítsék a függőségi betegségek eredményes felzárkóztatását, hiszen a több évig tartó kábítószer-élvezés miatt sokan teljesen kiszakadnak a családból, közösségből, társadalomból. Hollandiában már évtizedek óta sikeresen alkalmaznak bizonyos módszereket, és tapasztalataikat szívesen megosztották velünk. A hazai szakemberek már két holland képzésen vettek részt, és a gyakorlatban is megismerkedtek az ottani terápiás közösségek munkájával, ezeket a modelleket szándékozzuk alkalmazni Újvidéken is. Ez a terápiás közösség a tervek szerint őszre alakul meg, a programban egyidejűleg 20-30 szenvedélybeteg vehet részt. Ezzel gyakorlatilag bezárulna a gyógyítás köre. Tervben van még egy projektum, amelynek megvalósítását jövőre kezdenénk el. A börtönbüntetésüket letöltött szenvedélybetegek részére létesítenénk otthont, amelynek jelképesen Ház a félúton nevet adnánk. Szociális gondozók felügyeletével ebben az otthonban felkészítenénk őket a társadalomba való integrálódásra, és munkát biztosítanánk számukra. Az a célunk, hogy minél több olyan programot hozzunk létre, amelyek segítségével ezek a betegek sikeresen felzárkóznának, hiszen csak ilyen módon tekinthető teljesnek a rehabilitáció.