2024. szeptember 4., szerda

Gyógyszerhiány fenyeget(?)

A kormány elrendelte az adósságok 40 százalékának leírását

A legenyhébben szólva is megdöbbenéssel vették tudomásul a szerbiai gyógyszergyárak és a gyógyszer-nagykereskedők, hogy a kormány az ő rovásukra szándékozik könnyíteni a kórházak és a gyógyszertárak helyzetén. A napokban ugyanis úgy határozott, hogy elrendeli az egészségügyi intézmények jelenleg fennálló adóssága 40 százalékának eltörlését. Talán mondani sem kell, hogy a gyógyszergyárak és a nagykereskedők körében ez a „megoldás” nem talált osztatlan örömre, hiszen, amint egyes üzemek képviselői hangoztatták, könnyen megtörténhet, hogy az állami intézkedésnek már rövid távon igen súlyos következményei lesznek.

Az ügyhöz tartozik, hogy a Köztársasági Egészségügyi Alap nem kevesebb, mint 19 milliárd dinárral tartozik a beszállítóknak, tehát sokkal súlyosabb a helyzet, mint azt gondolnánk.

Egyébként a nagykereskedők egy része már most katasztrofális helyzetben van, s többek ellen csődeljárás folyik. Éppen emiatt például a Hemofarm már tavaly leírta a Velefarm 60 millió eurós adósságát, az idén pedig ezt újabb 40 millióval „megfejelte”. Ha az állam rákényszeríti őket arra, hogy töröljék adósaik pénzügyi kötelezettségének további 40 százalékát, kérdésessé válhat a gyár működése.

A valamikor nagy hírű Galenika tartozása elérte a 70 millió eurót, a raktáraikban igen komoly mennyiségű lejárt szavatosságú gyógyszer van. Új orvosságok gyártására gondolni sem mernek, hiszen a licenceket kemény valutával kellene fizetni, holott nekik már dinárjuk sincsen.

A gyógyszerpiacon uralkodó helyzet súlyosságát támasztja alá a tény, hogy a Srbolek ellen csődeljárás folyik, a Jugoremedija folyószámláját pedig huzamosabb ideje zárolták. Ide tartozik az is, hogy a 200 nagykereskedő közül mindössze négy(!) működését lehet normálisnak nevezni.

A gyógyszergyártók tömörülésében váltig hangoztatják, hogy nincs az a tevékenységi ág, amely képes lenne elviselni a 40 százalékos érvágást. Megtörténhet tehát, hogy a raktárakban levő készítmények ott is maradnak, mert senkinek sem áll érdekében, hogy a megrendelőknek leszállítsa, amikor eleve tisztában van azzal, hogy nem kapja meg az árát.

Más szóval, nem lesz túl nagy meglepetés, ha már a közeljövőben kiürülnek a gyógyszertárak és sehonnan sem érkezik utánpótlás.

Sőt az sincs kizárva, hogy egyes cégek egyszerűen kivonulnak a szerbiai piacról, mintegy jelezve a nálunk befektetni szándékozóknak, hogy pénzüket egy jogilag bizonytalan országba viszik.

Mindent összevetve, a jelek szerint a kormány ezzel a szavazatszerzésre irányuló intézkedésével hatalmas öngólt rúg, mert a szavazópolgároknak – sajnos – igen nagy része, egészségi állapotánál fogva, igényli a folyamatos gyógyszerhasználatot.

Persze megtörténhet, hogy a kormány esetleg rádöbben eme voluntarista uralkodási módszerének veszélyére, s –ha akarja – visszavonja az adósság 40 százalékának törlésére vonatkozó rendelkezését.