Országszerte figyelmeztető tüntetésbe kezdenek az egészségügyi dolgozók. Ma délelőtt 11 és 12 óra között munkabeszüntetéssel szeretnék felhívni magukra az egészségügyi minisztérium figyelmét. Mint azt dr. Dubravka Flegótól, az Önálló Szakszervezet az egészségügyben és a szociális védelemben dolgozók szabadkai szervezetének elnökétől megtudtuk, hogy az egyórás munkabeszüntetés ellenére ellátják a sürgős eseteket.
Az egészségügyi dolgozók elsősorban a kapitációs képlet alapján történő fizetéselszámolással nincsenek megelégedve. Dr. Dubravka Flego kiemelte, hogy az elszámolásnál nem veszik figyelembe a túlteljesítést, sőt ha egy orvos több pácienst vállal, mint azt a rendelkezés előírja, levonnak a fizetéséből.
– Ha az az orvos több vizsgálatot végez el, illetve több vényt ad ki, mint amennyit a rendelet előír, kevesebb fizetést kap. Vagyis a rendelkezés alapján számunkra azok az ideális páciensek, akik ugyan aláírták az orvossal a szerződést, de nem járnak orvoshoz, illetve nincs szükségük terápiára. Senki nem tud nekünk választ adni arra, hogy mi lesz a krónikus betegekkel, vagy a műtéten átesett betegekkel, akik rendszeres terápiát igényelnek, és akiknek a kezelése nagyon sokba kerül – magyarázta dr. Dubravka Flego. Hozzátette: – Ugyanakkor az alapján kapják majd a fizetést az egészségügyi nővérek, ahogyan az általános orvos dolgozik. Az egészségházak orvosainak átlagfizetése alapján kapnak fizetést majd a mentőszolgálat dolgozói és a szakorvosok is. Nagy valószínűséggel minden szinten kevesebb lesz az egészségügyi dolgozók fizetése – emelte ki a szakszervezet elnöke.
Rámutatott arra, hogy számos gond terheli az egészségügyet, az egészségügyi minisztérium pedig ezeket nem tartja méltónak arra, hogy tárgyaljon a szakszervezet képviselőivel. A jelenlegi panaszukat sem hallgatta meg senki, aki erre hivatott. A minisztérium és az egészségügyi dolgozók közötti viszonyra dr. Dubravka Flego példaként az egész egészségügyi rendszert felölelő munkahelyi biztosítás megszüntetését hozta fel. Mint mondta, a biztosítást maguknak az intézményeknek kell megkötniük, így több helyen az országban az egészségügyi dolgozók nincsenek biztosítva, és nincsenek megvédve a munkahelyi sérülésektől. Ugyanakkor több helyen a kollektív szerződések aláírására sem került sor. Kiemelte, hogy ha ezúttal sem hajlandók meghallgatni a panaszaikat, további tüntetések várhatók.
Az Újvidéki Egészségház dolgozóinak fele tagja a szakszervezetnek, ők is ma 11 és 12 óra között leállnak a munkával, ez alatt az idő alatt csupán a sürgős eseteket fogadják, a korábban bejelentett vizsgálatokat pedig a sztrájk után végzik el.