2024. szeptember 4., szerda

Sikeresebb felépülés

A szív- és érrendszeri betegek rehabilitációját ezentúl a vrdniki gyógyfürdőben végzik
A tartományi kormány a közelmúltban hozott határozata alapján a vrdniki gyógyfürdő, a Termal Rehabilitációs Szakkórház a jövőben a reumatikus és mozgásszervi megbetegedések kezelésén kívül a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők műtét utáni felépüléséhez szükséges rehabilitáció végzésére hivatott egészségügyi központ lesz.

Dr. Hajdú László

A határozat értelmében a kamenicai szívgyógyászati klinika pácienseinek többé nem kell Nišbe utazniuk rehabilitációra. Miután az illetékes minisztérium is jóváhagyja a határozatot, a vrdniki rehabilitációs szakkórházban várhatólag már az év végén, illetve a következő év elejétől fogadják az érintett betegeket. Ennek kapcsán ottjártunkkor dr. Hajdú László igazgatóhelyettessel, rehabilitációs és fizikoterápiás szakorvossal beszélgettünk.

Milyen újításról van szó?
– Egy éve indítványoztuk a szakkórház terápiás lehetőségeinek kibővítését, amely a vajdasági betegek szempontjából rendkívül hasznos projektumnak számít. Reméljük, hogy a kezdeményezés köztársasági szinten is megértésre, támogatásra talál. Ha csupán azt vesszük figyelembe, hogy a kamenicai klinikán hány műtétet hajtanak végre, és hogy 6-7 ezerre tehető az érintett betegek száma, esetükben a műtét utáni rehabilitáció rendkívül jelentős a felépülés szempontjából.

Miből áll a szív- és érrendszeri betegek rehabilitációja?
– A szív- és érrendszeri betegségben szenvedők rehabilitációját illetően három külön kategóriát különböztetünk meg: az infarktust, a kateterizációt és a segítségével végzett értágítást, valamint a szívműtétek utáni állapotot. Bizonyos betegségek, mint az érszűkületben szenvedők műtét utáni kezelése rendkívül fontos ahhoz, hogy a műtét utáni állapotot éveken keresztül fenn tudjuk tartani. Rehabilitáció nélkül a műtét pozitív eredménye rövid időn belül elveszik. A szükséges fizikális és egyéb terápián kívül elsősorban az egészséges életmód elsajátítására fektetjük a hangsúlyt. Az a célunk, hogy a páciensek a rehabilitáció befejeztével otthon is folytassák a kellő fizikai aktivitást és helyesen táplálkozzanak.

A kínálatban újdonságnak számít a 450 méter hosszú Egészség sétány.
– A sétányt nemrég a köztársasági ökológiai minisztériumnál benyújtott pályázatunk sikeres elbírálásának köszönhetően építettük ki. Ez a gyalogút egészségi szempontból rendkívül jelentős, elsősorban az aerob edzést szolgálja. Úgy építettük ki, hogy az úton megfelelő arányban oszlanak el az emelkedő és pihenő részek, amelyek különböző megterhelést jelentenek a szívre, ezért a szívbetegek rehabilitációját is segítik. A sétány végén lévő kilátó pedig megfelelő hely az aerob és fizikális gyakorlatok természetbeni végzésére.

Sikerült felújítani a gyógyfürdőt is. Milyen beruházásokról van szó?
– Harminc év után sikerült felújítani a gyógyfürdőt, a Tartományi Nagyberuházási Alap támogatásának köszönhetően 30 millió dinárt fordítottunk erre a célra. A többi között újjáépítettük a bejárati csarnokot, a recepciót, az éttermet, a továbbiakban pedig a fedett medence és az egészségügyi részleg felújítását, korszerűsítését tervezzük.
A tartományi támogatásnak köszönhetően 2009 óta a mai napig minimálisra csökkentettük a pénzügyi adósságot, és sikerült jelentősen fellendíteni az üdülni vágyók érdeklődését. Tavaly több mint 8000 látogatónk volt, s ennek köszönhetően mintegy 200 millió dinár forgalmat valósítottunk meg, azaz 46 százalékkal többet az előző évekhez viszonyítva.
Hála a japán kormány donációjának, magasabb szintre tudtuk emelni az egészségügyi ellátást, ugyanis két új betegszállító járművel és laboratóriumi felszereléssel gazdagodtunk.

Az Egészség sétány (Fotó: Dávid Csilla)


Az igazgatóhelyettes elmondta még, hogy a gyógyfürdő tudományos elismeréséhez hozzájárul az is, hogy január óta az Újvidéki Egyetem Orvostudományi Karának tanintézetévé vált. Ezenkívül a gyógyfürdő keretein belül akkreditált előadásokat is tartanak az egészségügyi dolgozók részére.
A vrdniki Termal Rehabilitációs Szakkórház Szerémségben, a Fruška gora lankáin, 240 méter tengerszint feletti magasságban helyezkedik el. A termálvíz hőmérséklete 32,8 °C, emiatt hipotermális víznek számít, és széles körű, jótékony hatással van az emberi szervezetre. Az intézet el van látva az összes fizikoterápiás és rehabilitációs eljáráshoz szükséges korszerű felszereléssel, a betegek kezelése pedig szakorvosok ellenőrzésével történik. A pácienseket, illetve az üdülni vágyó vendégeket egy-, két- és háromágyas szobákban, valamint lakosztályokban helyezik el. Orvosi beutaló nélkül ez utóbbiak esetében a várakozási idő átlagosan 2-3 hét.