A szabadkai Közegészségügyi Intézet, az egészségházak, a Vöröskereszt helyi szervezete az óvodásokkal, az általános iskolásokkal közösen rajzokkal, tánccal, versekkel emlékeztek meg a fog- és szájápolás nemzeti hetéről. A szakorvosok rámutattak a megelőzés szükségességére. A fogorvosi szolgálat minden évben ellátogat az óvodákba és az iskolákba, hogy tudatosítsa a gyermekekben a fogmosás fontosságát.
A tavalyi adatok szerint a hétévesek 31 százalékának egészségesek a tejfogai. Tavaly az ellenőrzésekre csupán 34 százalékuk jelentkezett, de a lokális fluorizálást minden gyermeknél el tudták végezni.
A kicsik szájápolási szokásairól, a fogápolás jelentőségeiről dr. Kószó Ibolya fogorvossal beszélgettünk.
– A fog- és szájápolást nem lehet túl korán kezdeni. Már a kismamáknak fel kell hívni a figyelmüket arra, hogy elsősorban a saját fogaik egészségére viseljenek gondot, majd ezekkel a jó szokásokkal ismertessék meg a gyermekeiket. A piciket először kilenc hónapos korban kell elvinni a fogászhoz, hiszen a tejfogak 6 és 9 hónapos korban kezdenek el nőni. Már ezeket az első fogakat is gondozni kell, ha nem is a szó szoros értelmében mosni, de evés után át kell törölni. Az üzletekben már a pici babák számára is lehet fogkefét találni. Ahogy nő a gyermek, úgy kell a fogkefét is a korosztályának megfelelően alkalmazni. Fogkrémet majd csak akkor kell használni, amikor a gyermek már ki tudja köpni. Addig viszont a szülőnek kell gondot viselnie a gyermek fog- és szájápolására, mindaddig, amíg a kicsi nem tanulja meg önállóan mosni a fogát – mondta dr. Kószó Ibolya.
Bár régen tablettákkal pótolták a szükséges fluort, ma már tudják, az a legjobb, ha lokálisan végzik a fluorkezelést. A fogkrémek, szájöblítők, illetve fogselymek tartalmaznak kellő mennyiségű fluort.
Hogy a kicsi jól mossa-e a fogát, akkor derül ki, amikor ellátogat a fogászati rendelőbe.
– A tapasztalatok azt mutatják, hogy azok a gyerekek, akik pici korukban „megbarátkoznak” a fogkefével, később, középiskolás korukban már nem mennek el úgy az iskolába, hogy ne mosnának fogat. A megelőző programokkal ugyan eredményeket értünk el, de még mindig vannak hiányosságok a gyermekek szájápolását illetően. A hétévesek 15 százalékának teljesen egészségesek a fogai, ugyanakkor a tizenkét éves gyermeknek átlagosan 2,5 romlott vagy tömött, esetleg 6 ami ennél is rosszabb, kihúzott állandó foga van. Ez a helytelen táplálkozás következménye. A gyermekek ugyanis nagyon sokszor kész ételeket fogyasztanak.
– Nemcsak a cukortartalmú élelmiszerek, az édességek jelentenek gondot, hanem a sós rágcsálnivalók is, mint a pl. a Smoki vagy a chips, ami talán még rosszabb, mert az ráragad a fogra. Mind a szülő, mind pedig a gyerek azzal álltatja magát, hogy nem édességet evett. Egészségtelenek a szénsavas üdítők és a szörpök is. A rohanó életmód, a helytelen táplálkozási szokások (reggel eszünk valamit, de fogat csak este mosunk) káros hatással vannak fogaink egészségére. Felhívnám a figyelmet, hogy az alma elfogyasztása nem tudja helyettesíteni a fogmosást, csak „segédeszköz” lehet olyan helyzetben, ha nincs módunkban fogat mosni. Ilyen esetben legalább ki kellene öblíteni a szánkat. Ha olyan helyen vagyunk, ahol rágózhatunk, akkor tegyük azt, mert rágással legalább letisztítjuk a fogakról az ételmaradékot, meg egyúttal erősítjük a rágóizmokat. De cukormentes rágógumit kell rágnunk.
A fogorvosnő elmondta továbbá, hogy a gyermekeknek háromhavonta kellene fogorvosi vizsgálatra járniuk, mert ha csak akkor mennek el, amikor már fáj a foguk, akkor rossz élmények maradnak meg bennük. Ha pedig rögzül az is, hogy fogorvost felkeresni nem okvetlenül jelent fájdalmat, pozitívabb lesz a hozzáállásuk, és felnőttkorukban is rendszeresen eljárnak majd vizsgálatokra.