2024. szeptember 5., csütörtök

A méhszájseb

Szabad szemmel látható, de mindenképpen további kivizsgálást igényel - A nőgyógyász írja

A nőgyógyászati rendelőben, de a páciensek részéről is többször hallható, hogy pl. „méhszájsebet talált a nőgyógyászom”. Miről is van szó tulajdonképpen?

A méhszájseb valójában egy elváltozás a méhnyakon, amikor az azt borító, laphámsejtek alkotta nyálkahártya kisebb vagy nagyobb területen hiányzik, sérült vagy beteg. Ez szabad szemmel látható, de mindenképpen további kivizsgálást igényel. Mindezt citológiai és kolposzkópos vizsgálattal tudjuk tisztázni és az elváltozás természetétől függően megfelelően kezelni.

A méhszájseb tehát nyálkahártya-defektust jelent, és jellemző rá, hogy erősebben váladékozik, fokozza a fehérfolyást és a hüvelyi gyulladások gyakoriságát. Fehérfolyást kigyógyítani méhszájseb esetén szinte lehetetlen. Ha kikezeljük a méhszájsebet, leginkább megszűnik a fehérfolyás is. Hosszabb ideje fennálló, esetleg nagyobb kiterjedésű méhszájseb esetén jelentkezhet ún. kontaktvérzés is (pl. együttlét után), ez szintén megszűnik a kezelés után.

Nőgyógyászati vizsgálat alkalmával, amikor elváltozást látunk a méhnyakon, minden esetben Papanicolau-törletet veszünk, majd az elváltozást ecetsavas oldattal letöröljük, és ezután kolposzkópos vizsgálatnak vetjük alá. Itt többféle kolposzkópos elváltozás figyelhető meg, és a szakma szabályai szerint kell őket definiálni. Ezután a kóros elváltozást Lugol-féle jódos oldattal festjük meg, amire az jellemző, hogy az egészséges nyálkahártya barnára színeződik tőle, az elváltozott nyálkahártya viszont nem. Ezeket a területeket szokás jódnegatív területeknek nevezni. Meg kell jegyezni, hogy az esetek nagy százalékában jóindulatú elváltozásokról van szó, és csak nagyon ritkán rákot megelőző állapotról vagy kezdetleges rosszindulatú betegségről.

Ilyenkor minden esetben a Papanicolau-törlet eredménye és a kolposzkópiás kép határozza meg, van-e szükség további kivizsgálásra, vagyis szövetmintavételre (biopszia). Ha a Papanicolau-törlet eredménye jó, illetve a szövetminta eredménye negatív (jó), akkor következhet a méhszájseb kezelése, ami lehet ecsetelés, fagyasztás (krioterápia) vagy termokauterizáció, de magasabb intézményekben lézeres kezelés is. Pozitív szövettani eredmény esetén a kivizsgálást tovább kell folytatni és az eredményektől függően megfelelő műtétet végezni.

Összegezve a fenn elmondottakat, a nőgyógyász tanácsa a következő: makacs fehérfolyás vagy együttlét utáni bármilyen kis vérzés esetén sürgősen keresse fel választott nőgyógyászát!