2024. szeptember 5., csütörtök

Gyógyszerekről a szülőknek

Nem túlzok, ha azt mondom: a mai szülők igen tájékozottnak érzik magukat a gyógyszertanban. Ha néhányszor már kikúrálták a náthát, a fejfájást vagy a hasfájást az orvos által előzőleg felírt gyógyszerrel, szakértőnek érezhetik magukat ezen a téren, és azok is, bizonyos korlátok között. Igen gyakran találkozunk olyan esetekkel, amikor az aggódó szülő részletes beszámolóját a néhány órája, esetleg napja tartó tünetekről azzal a mondattal fejezi be: „…és akkor adtam neki egy kis kanál amoxicillint meg ibuprofent, és eljöttünk vizsgálatra.”

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a gyerek nem apró felnőtt, hanem bonyolult kis gépezet, és sokszor többet ártunk, ha úgy próbálunk segíteni, hogy saját felelősségre különböző antibiotikumokat, hányingercsökkentőt, hashajtót vagy egyéb gyógyszert itatunk meg vele. Soha ne adjuk a gyereknek a szomszéd, egy barát vagy rokon által ajánlott gyógyszert!

Itt szeretnénk megemlíteni azokat a gyógyszereket, melyekre a házipatikában elengedhetetlenül szükség van.

Fájdalom- és lázcsillapítót tartsunk otthon szirup, illetve kúp formájában! Ügyeljünk arra, hogy az adagolás a gyerek testtömegéhez illeszkedjen, hisz akár keveset, akár többet adunk, egyaránt hibázni fogunk. Ha bármi kétely merül fel a szülőben, telefonon is kérhet tanácsot az ügyeletes orvostól. Ő a gyermek súlyához mérten pontosan felvilágosítja majd a szülőt arról, hogy mennyit kell beadni a gyógyszerből és milyen gyakran.

Bőrpír, csípések és felszíni sérülések kezelésére alkalmas kenőcsök, spray-k is helyet kaphatnak az otthoni gyógyszertárban.

Ezzel be is fejezzük a rövid listát, mert úgy gondoljuk, gyakorló szülőnek nem kell és nem is szabad több gyógyszerrel a háziorvos jóváhagyása nélkül kísérleteznie.

Nemritkán csak különböző trükkökkel lehet rávenni a gyereket, hogy lenyeljen egy adott gyógyszert. Azt tudjuk mondani, hogy a legtermészetesebb és magától értetődő módon adjuk be neki, olyan arccal, mintha fel sem merülne bennünk az a gondolat, hogy esetleg nem lesz hajlandó rá. Ha már sűrű bocsánatkéréssel kezdünk hozzá, és sokat magyarázkodunk, csak arról győzzük meg, hogy feltehetőleg utálni fogja. Beszéljünk valami másról, amikor a gyógyszert tartalmazó kanalat a szájába tesszük! A legtöbb kisgyerek a kanál láttán önkéntelenül is kitárja a száját, akár a madárfiókák a fészekben. Ha többfajta gyógyszert kell alkalmaznunk, ne közvetlenül egymás után adjuk be őket! A vízben nem oldódó tablettát finom porrá törhetjük és elkeverhetjük valami finom étellel, például egy kiskanál almapürével.

Ha italban adjuk az orvosságot, válasszunk olyat, melyet a gyerek nem szokott rendszeresen fogyasztani, mert ha a megszokott narancs- vagy almaléhez idegen ízű anyagot keverünk, hónapokig gyanakodni fog erre az italra!

Ha szemkenőcsöt vagy szemcseppet kell alkalmazni, akkor tegyük, amikor alszik a gyerek!

A látszólag veszélytelen gyógyszerek nem megfelelő adagolása súlyos mellékhatásokat okozhat (láz, kiütés). Ezek a szövődmények szerencsére ritkák, de nem szabad őket figyelmen kívül hagyni.