2024. szeptember 5., csütörtök

Új gyógyszerlista

Mintegy kétszázzal több orvosság írható fel az egészségbiztosító terhére
A Köztársasági Egészségbiztosító Intézet négy év után a közelmúltban bővítette a gyógyszerlistát. Az új orvosságok listára kerülésének mércéje elsősorban a szakemberek állásfoglalása alapján, valamint az illetékes intézet pénzügyi lehetőségének figyelembevételével történt. Bár az új lista még nem lépett életbe, ettől függetlenül ismertetjük, hogy mire számíthatnak a betegek.

Az új lista azzal a szándékkal készült, hogy serkentse az egészséges versengést. Számos gyártó csökkentette termékeinek árát, hogy gyógyszerei felkerülhessenek a listára. Sajnos egyesek nem szándékozták követni ezt a módszert, így mintegy 30 orvosság az A listáról átkerült az A1-es listára, vagyis arra a listára, amelyen azok a gyógyszerek szerepelnek, amelyekért hozzájárulást kell fizetni. Ettől függetlenül az A1-es lista minden egyes gyógyszerének van megfelelő helyettesítője az A listán, ezeket vényre írják fel, és nem kell értük fizetni.
A listát 238 gyógyszerrel bővítették, ezekből 106 teljesen új, különböző formájú, erősségű és csomagolású, míg a többi a konkurencia növelése, az ellátás, valamint az orvosok és a páciensek választási lehetőségének növelése céljából került a listára.


Néhány konkrét példa

A lista a többi között az alábbi betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerekkel bővült: magas vérnyomás, hepatitis B, szívinfarktus, veserák, az alsó légutak megbetegedése elleni oltás, amelyet a légúti sejtösszeolvasztó vírus (RSV) okoz a veszélyeztetett csoportba tartozó gyerekeknél, továbbá a depresszió, az epilepszia kezelésére szolgáló orvosságok új csoportja stb.
Ezenkívül a lista öt, teljesen új citosztatikummal bővült (Termozoloid a glioblastoma, Erlotinib és Genitinib a tüdőrák, Nilotinib a krónikus leukémia, Sunitinib veserák gyógyítására).
A glaukoma, azaz a zöldhályog kezelése megfelel a korszerű szakterápiás előírásoknak, így minden orvosság az A listára kerül, participáció fizetése nélkül.
A reumatoid arthritis és más reumás betegségek, gyomor és emésztőrendszeri panaszok kezelését szolgáló gyógyszerek listája új biológiai orvosságokkal bővült, ezek: Adalimumab. Tocilizumab és Leflunomid.
A listára felkerült a Tolperison is, amely az izomgörcs kezelésére szolgál, a depresszió gyógyításában használatos Mirtazapin, Fluvoksamin, Escitalopram stb., a Glabapentin, a Clobazam pedig az epilepszia kezelésére.
A gyógyszerlista új, korszerű gyógyszerekkel bővült, amelyek a kórházi ellátás terén fontosak, ezek a karbapenem csoportba tartozó antibiotikumok, a Doripenem, a Levofloksacin és mások. A hemofíliás megbetegedés esetében a legszükségesebb és legdrágább gyógyszerek már szerepelnek a pozitív listán, viszont a Köztársasági Egészségbiztosító Intézet a Hemofíliás Egyesület képviselőivel folytatott beszélgetések után valószínűleg kibővíti majd a jegyzéket.


Túlzott gyógyszerfogyasztás

A belgrádi Batut intézet adatai szerint 2006-ban a 4 millió 200 ezer (biztosított) polgár összesen 69 millió doboz orvosságot vett fel vényre, míg tavaly a 4 millió 100 ezer biztosított (tehát 100 ezerrel kevesebben) 90 millió 500 ezer gyógyszert íratott fel receptre. 2006-ban a vényre írható gyógyszerek egész listája a Köztársasági Egészségbiztosító Intézetnek 17 milliárd dinárjába került, míg tavaly ez az összeg elérte a 34 milliárd dinárt.
Az idei év első három hónapjában 2 millió 300 ezer doboz gyógyszert igényeltek, sokkal többet, mint az elmúlt év kezdetén. Ha ez a helyzet folytatódik, akkor várhatólag 2011 végéig tízmillióval több gyógyszerről lesz szó, mint tavaly, és ezáltal mintegy 100 millió doboz gyógyszer kerül kiadásra receptre a Köztársasági Egészségbiztosító Intézet terhére.
Ez az ésszerűtlen gyógyszerfogyasztás és -vásárlás nem csak a polgárok felelőssége. Az öngyógyításon kívül az orvosokra gyakorolt nyomás, hogy mindig több gyógyszert írjanak fel, a gyógyszergyártókat is nagy felelősség terheli, tekintettel arra, hogy a marketing által egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az orvosokra, hogy több gyógyszert írjanak fel saját profitjuk növelése érdekében.
Tekintettel arra, hogy milyen könnyelműen döntenek a polgárok az öngyógyítás mellett, észrevehetően nőtt az antibiotikumok, az antidepresszánsok, a cukorbetegség, a légúti megbetegedések kezelésére szolgáló orvosságok használata. A szóban forgó gyógyszerek korlátlan használata komoly gondot és veszélyt jelent, ez akkor jut kifejezésre, amikor ezek az orvosságok a „minden esetre” céllal való gyógyításra kerültek kiírásra. A gyógyszerek túlzott használata elsődlegesen rossz hatással lehet az emberek egészségére, komoly következménnyel járhat, emellett komoly pénzügyi kiadást jelent mindenki számára, akik a közös kasszából a szolidaritás eszközeivel fizetik ezt az ésszerűtlen gyógyszerhasználatot – figyelmeztetnek a Batut Közegészségügyi Intézet szakemberei.