2024. szeptember 5., csütörtök

Óvatosan az élelmiszerekkel!

A hűtést igénylő termékeket legfeljebb öt napig tárolhatjuk

Június 1-jén lépett életbe Az élelmiszerek higiéniai feltételeiről szóló szabályzat, melynek értelmében két módon ellenőrzik az élelmiszerek fogyaszthatóságát mikrobiológiai szempontból: vizsgálják a forgalomban levő élelmiszereket és külön a termelésfolyamat higiéniai paramétereit. A szabályzat teljes egészében megfelel az Európai Unió szabványainak. A Vajdasági Közegészségügyi Intézetben az új előírások szerint végzik az ellenőrzéseket. A korábbiaktól eltérően minden forgalomban levő élelmiszermintában vizsgálják egyebek mellett a Listeria monocytogenes baktérium jelenlétét.

A Listeria gyakran előfordul, megbetegedést azonban csak nagyobb mennyiségben okoz. Az ember a baktériumot tartalmazó élelmiszerek fogyasztásával és számos más úton fertőződhet. A baktérium a hűtőben is képes szaporodni. Minden hűtést igénylő, 5 napon túl hűtőszekrényben tárolt élelmiszer kockázatosnak tekinthető Listeria szempontjából, így a fogyasztásra kész nyers tej és az abból készült termékek, lágy sajtok (feta, brie, camembert stb.), nyers húst tartalmazó ételek, húskészítmények, nyers halak, füstölt lazac, füstölt kolbász és a nyers zöldségből készült saláták is. Terhesség esetén az anyánál influenzaszerű megbetegedés, vetélés, halvaszülés és az újszülött fertőzése is előfordulhat.

A liszteriózis megelőzése érdekében ne fogyasszunk nyersen állati eredetű élelmiszert! A Listeria monocytogenes hő hatására elpusztul. Az ételeket alaposan meg kell sütni, főzni, hogy a belsejük is forró legyen (75°C legalább 2 percig). Ha lehet, frissen készült ételeket fogyasszunk! Hűtést igénylő élelmiszereket legfeljebb 5 napig tároljunk! Ez vonatkozik a látszólag kevésbé romlandó élelmiszerekre is. A baktérium minden hűtést igénylő élelmiszerben elszaporodhat hosszabb idejű (5 napon túli) tárolás során. A hűtőnk legyen tiszta, és hőmérséklete ne haladja meg a 4˚C-t! Mivel a Listeria baktérium jól tűri a hideget, a 4˚C feletti hőmérséklet már kedvez elszaporodásának. Tartsuk be az általános higiéniás előírásokat!

Dr. Milica Popović, a Vajdasági Közegészségügyi Intézet szakorvosa elmondta, hogy az elmúlt egy hónapban összesen 274 élelmiszermintát vizsgáltak meg, ebből 262 megfelelőnek bizonyult, 12 pedig elfogadhatatlannak. Ebből 10 mikrobiológiai szempontból, 1 vegyileg, 1 pedig a nem megfelelő árucímkézés miatt nem felelt meg a követelményeknek. Az ellenőrzés 2/3-át megrendelésre végezték, ami azt jelenti, hogy maguk a gyártók és a forgalmazók indítványozták termékeik ellenőrzését, míg a többit az illetékes szervek rendelték el.

Tekintettel arra, hogy nyár van, és sokan vásárolnak a piacon, nagyon oda kell figyelni, mit veszünk, hiszen ilyenkor gyakoribbak az ételmérgezések. A piaci termékek ellenőrzése nem tartozik a közegészségügyi intézetek feladatai közé. Mint azt dr. Milica Popović elmondta, hogy az élelmiszerek biztonságára vonatkozó törvény értelmében 2009 júniusától a közegészségügyi intézetek nem vesznek részt azon élelmiszeripari cikkek ellenőrzésében, amelyek nem tartoznak az egészségügyi minisztérium hatáskörébe. A mezőgazdasági minisztérium feladatkörébe tartozik az állati eredetű élelmiszerek (húsok) vizsgálata, az állategészségügyi felügyelőség pedig a növényi erdetű élelmiszerek ellenőrzését végzi. A közegészségügyi intézetek az ivóvíz, dietetikus termékek, adalékok, aromák, enzimek és a palackozott vizek minőségét vizsgálják.