2024. szeptember 5., csütörtök

Szülés vagy császármetszés?

A terhesség előrehaladtával, a szülés időpontjának közeledtével mind gyakrabban hallható a kérdés a szülész-nőgyógyász rendelőjében: melyik a jobb, a természetes szülés vagy a császármetszés? A szakembert elgondolkodtatja, hogyan is lehet ezt a két dolgot összehasonlítani, párhuzamba állítani, amikor az egyik teljesen természetes élettani folyamat, a másik viszont műtéti eljárás, a terhességbefejező műtétek egyike.

Sajnos a tények azt mutatják, hogy míg 20 évvel ezelőtt 100 újszülöttből 12-15 jött a világra császármetszés segítségével, addig manapság ez a szám eléri a 35-öt. Az, hogy a terhesség hogyan ér véget, illetve az újszülött hogyan jön világra, a szülést vezető orvos döntésének eredménye, de úgy látszik, manapság már az anya is hatással van erre. Adott a lehetőség kívánságra történő császármetszésre is.

Mi történik a terhes nőkkel, hogy a természetes helyett a művit választják? Tudom, hogy a feleletet nem fogom megtalálni, mégis nézzük, mivel jár a természetes szülés, és mivel a császármetszés!

A szülés természetes folyamat, mely neuroendokrin szabályozás alatt áll. A terhességet védő és a méhtevékenységet aktiváló tényezők egyensúlyának megváltozása a terhesség végén a szülés megindulását eredményezi. A szülés szakaszai: a vajúdás (tágulási szak), a kitolási szak és az ún. placentáris szakasz. Vajúdáson azt a folyamatot értjük, amelynek során a méhnyak a méhösszehúzódások hatására kifejtődik, kitágul. Az elöl fekvő rész (rendszerint a koponya) a medencebemenetben rögzül, majd áthalad rajta. Szülés alatt (a kitolási szakban) megszületik a magzat; ezt a mellékrészek távozása (placentáris szak) követi. A szülés fájdalommal jár, de ez különleges, így nem is fájdalomnak, hanem szülési fájásoknak hívjuk. Nemes fájdalom ez, amelynek során a nőből Anya lesz, anya, akiből csak egy van. Talán ez a fájdalom riasztja el a nők mind nagyobb hányadát, ezért vállalják inkább az altatásban történő műtétet a szülés, a vajúdás helyett?

A szülés viszonylag hosszú folyamat, néha 10-12 órát is eltarthat, amiből a vajúdási szakasz a leghosszabb. A kitolási szak mintegy 50–60 perc az először szülő esetében, még a következő szüléseknél alig fél óra. A vajúdási szakasz előkészítő szakasz az anyaságra, megvívott harc a babáért, ekkor érik meg a nő igazán az anyaságra, felkészülés ez a gyermek érkezésére, az élet új fejezetére, amelyben a gyermek elfoglalja a központi helyet a családban. A vajúdás ideje alatt a szülő nő egész idő alatt aktívan jelen van az eseményekben, követi a szülés előrehaladását, esetleg még az apa is mellette lehet (apás szülés), és együtt élik át közös gyermekük érkezését. Amint a baba megszületik, felsír, a szülésznő az anya mellére helyezi a kicsit. A csöppség rövid idő alatt megnyugszik, elhallgat, esetleg keresni kezdi a tápláló mellet, és szopni próbál. Ezt a magasztos pillanatot egy nő életében semmi sem pótolhatja.

Bizonyos esetekben a szülés folyamata elakad, és akár az anya, akár a baba, akár mindketten életveszélybe kerülhetnek. Ilyenkor a szülés gyors befejezésére van szükség. Erre anyai és/vagy magzati javallat alapján a tágulási szakban a császármetszés az életmentő megoldás. Napjainkban a császármetszésnek nincs abszolút feltétele, sem abszolút ellenjavallata. Ez a jól kikristályosodott műtéti technikának, az antibiotikumok alkalmazásának és a biztonságos érzéstelenítő eljárásoknak köszönhető. A császármetszés javallata lehet abszolút vagy relatív, vitális vagy profilaktikus (megelőző), anyai vagy magzati, illetve anyai és magzati. Ezt mindig a szülést vezető szülészorvos mérlegeli, és a javallatok alapján dönt a szülésvezetés további módjáról, illetve dönt a császármetszés szükségességéről. A császármetszés az egyik legnagyobb szülészeti-nőgyógyászati műtét. Az előbb említett tudományos vívmányoknak köszönhetően a szövődmények kialakulásának veszélye minimális. A rövid műtéti előkészítés és a viszonylag rövid ideig tartó műtét eredménye az élő újszülött. Az operáció alatt az anya leginkább alszik, fájdalmat nem érez, újszülött gyermekével is csak néhány óra múltán találkozik, amikor már teljesen felébred: lemarad világrajöttének pillanatáról. A felépülés időszaka a császármetszés után néhány nappal hosszabb, a szülészeten töltött napok száma is több, és a tejtermelés is kissé később indul.

Végezetül összefoglalhatjuk, hogy a természetes a hüvelyi szülés, és a császármetszés menekülési útvonal. Jó, hogy van, mert sok anya és baba életét menti meg. Készüljünk a természetes szülésre, és ha a helyzet úgy hozza, és a szülést vezető orvos úgy látja, akkor mint B tervet alkalmazza a császármetszést!

A legvégén pedig, mivel napról napra kevesebb gyermek születik, azt kívánom a hölgyeknek, hogy így vagy úgy, szüljenek minél többet, és ahogyan a mondás tartja, minden nőnek joga, hogy legyen gyermeke, és minden gyermeknek joga, hogy legyen testvére (akár több is). Boldog szülést!