2024. július 18., csütörtök

Nagyobb forgalom és konkurencia

A lehetőség, hogy a magángyógyszertárakban is ki lehet majd váltani a vényre felírt gyógyszereket, még mindig kétes

Január elsején lépett életbe az a határozat, miszerint a magángyógyszertárak is bekacsolódhatnak abba a rendszerbe, amely szerint náluk is ki lehet vényre váltani az orvos által felírt gyógyszereket. Ez idáig csupán három gyógyszertárlánc írta alá az erre vonatkozó együttműködési szerződést a Köztársasági Egészségbiztosítási Alappal: az Ivančić i sinovi, az Apoteka 101 farm és a Lipa lek vállalat. Ezek összesen 15 gyógyszertárat működtetnek az ország területén, a többségük Belgrádban található.

Szerbiában hozzávetőleg 1500 magángyógyszertár működik, a többségük még vár, hiszen új rendszerről van szó, s tulajdonosaik látni szeretnék, hogyan valósul meg az elképzelés a gyakorlatban.

Svetlana Stojkov Rudinski, a Szabadkai Gyógyszertárak igazgatónője szerint ez a rendelkezés mindenképpen pozitív döntés, hiszen ezáltal bevonják a magángyógyszertárakat is az egészségügyi rendszerbe, a polgárok pedig könnyebben jutnak majd hozzá a vényköteles orvosságokhoz.

– Az egészségügyi minisztérium a múlt év végén hozott döntéséhez nekünk, a primáris egészségügyi ellátás részeseiként, alkalmazkodnunk kell. Mint minden változás, ez is kihívás számunkra – emelte ki Svetlana Stojkov Rudinski. – A minisztérium azzal indokolta döntését, hogy ily módon szeretné csökkenteni a gyógyszerhiányt, illetve hozzáférhetőbbé tenni a vényköteles gyógyszereket. Ha a mi munkánkat veszem figyelembe, azt kell mondanom, hogy nem voltak problémáink. Azok a gyógyszerek, amelyekből hiány mutatkozott, a gyártás leállításával hozhatók összefüggésbe, illetve azzal, hogy nem szállítottak be elegendő gyógyszert külföldről. Tudjuk, hogy a Jugoremedia gyógyszergyár leállt a termeléssel, gondok merültek fel a Galenikában is, s nem tudjuk, mi lett a sorsa a Hemofarmnak. Az így felmerülő hiányt pedig a magángyógyszertárak sem tudják pótolni. Ha valamilyen gyógyszert nem gyártanak, az nincs a piacon. A mi gyógyszertárunk az elmúlt években összesen hat új patikát nyitott, elsősorban a peremvárosi településeken, ugyanakkor csökkent a lakosság száma, mégis az volt a célunk, hogy minél elérhetőbbek legyünk. Ezt a rendszert elég nehéz fenntartani. Mi a saját munkánkból élünk, más egészségügyi intézménnyel ellentétben a fizetésünket nem az állami költségvetésből kapjuk, illetve nem kapunk semmilyen támogatást. Nekünk csak a vényköteles gyógyszerekért fizet az egészségügyi biztosító, a fizetésekre és a kiadásokra a bevételünket magunk valósítjuk meg – mutatott rá az igazgatónő. Kiemelte: az új rendelkezésre úgy tekintenek, mint a konkurencia növekedésére, ám ez forgalomcsökkenést válthat ki, és ezáltal veszélybe kerülhet működésük.

– Egészséges konkurenciára szükség van, Szabadkán több mint 20 magángyógyszertár működik. Hogy fennmaradjunk mindannyian, bizonyítanunk kell a vásárlóinknak. Úgy tűnik egyelőre, hogy az új rendszer nincs kidolgozva. Nekünk azt is figyelembe kell vennünk, hogy az államtól és a rendelkezésünkre álló pénztől függünk. A múlt évben volt olyan időszak, amikor a vényre kiadott gyógyszerekért 250 napig nem fizetett a biztosító. Ez pedig nagyon hosszú idő, nem csupán a magán-, hanem az állami gyógyszertárak számára is. Ígéretet kaptunk, hogy az idén legfeljebb 150 nap után érkezik meg a kifizetés, ami ugyancsak hosszú idő – mutatott rá az igazgatónő.

Az állami gyógyszertárak mellett a magángyógyszertárak is kétkedve fogadják az új rendelkezést.

Hemi Müller Timea, a Goodwill Gyógyszertár beszerzési menedzsere kiemelte, mindenképpen előnyösnek tartják, hogy magángyógyszertárak is bekapcsolódhatnak az egészségügyi biztosító rendszerébe, hiszen ennek köszönhetően nagyobb forgalmat valósíthatnak meg, de negatívumokkal is szembesülniük kell majd.

– A magángyógyszertárak is versenghetnek majd az állami gyógyszertárakkal, amire eddig nem volt lehetőség, hiszen a pozitív listán található gyógyszerek nagy részét a polgárok nem a magángyógyszertárakban vásárolták. Több mint ezer gyógyszerről van szó. Ezután azokban a magángyógyszertárakban is ki lehet váltani a gyógyszereket, amelyek bekapcsolódtak a rendszerbe. Ez pedig a pácienseknek is kedvező, hiszen könnyebben hozzájuthatnak az orvosságokhoz – emelte ki Hemi Müller Timea. – A műszaki feltételek ugyan nem jelentenének számunkra nagy gondot, hiszen a magángyógyszertárak ugyanolyan feltételekkel működnek, mint az államiak. A rendszerben mindenekelőtt a fizetés határidejének betartásában látjuk a negatívumot. Jelenleg 150 nap a fizetési határidő a receptre kiadott gyógyszerek árának törlesztésére, de mivel a nagykereskedések is csatlakoznak a rendszerhez, a határidőnek nem kellene gondot jelentenie, csak ne legyen hosszabb – mutatott rá a beszerzési menedzser, akitől azt is megtudtuk, hogy gyógyszertáruk ugyan érdekelt, mégis a következő időszakot a rendszer alakulásának követésére fordítják.

Ugyanezt teszi a szabadkai Pharmavit Gyógyszertár is, éppen azért, mert kisebb gyógyszertár, számukra nagyobb erőfeszítést jelentene a rendszerbe való bekapcsolódás.

– Mindenképpen érdekel bennünket a rendszerbe való bekapcsolódás lehetősége, hiszen megnőne a forgalmunk. Ennek ellenére még várunk, hogy megtudjuk mi lesz ennek a visszhangja, hiszen nagyon gyorsan született meg ez a rendelkezés. Mindenképpen más gyógyszertárak tapasztalatait is szeretnénk hallani, illetve figyelemmel kísérni, hogy a polgárok igényt tartanak-e rájájuk, hiszen ha mi is belépnénk a rendszerbe, magasabbak lennének a kiadásaink, hiszen az adminisztráció jóval részletesebb, szükség lesz még egy ember foglalkoztatására, ugyanakkor ezeket a vényköteles gyógyszereket elkülönítve kell tárolni, más az áruk, külön számlán kell vezetni, és speciális leolvasók szükségesek az ár leolvasásához. Ugyanakkor ha csak egy kis hiba felmerül a dokumentumok kitöltésénél, a biztosító nem fedezi a gyógyszer árát – hallottuk Ördög Lászlótól, a Pharmavit gyógyszertár résztulajdonosától.