Az elmúlt időszakban több szülő is panaszkodott arra, hogy az éjjeli órákban a Szabadkai Közkórház gyermekosztályán megfizettetik az orvosi ellátást, amennyiben a szülők nem mutatnak fel orvosi beutalót. A problémára a Liberális Demokrata Párt városi szervezete mutatott rá, ennek nyomán pedig a felmerült probléma érzékenysége miatt dr. Csengeri Attila, a szabadkai Városi Tanács egészségüggyel megbízott tagja tartott megbeszélést a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap szabadkai fiókintézetének képviselőjével, a szabadkai Mentőállomás főorvosával, valamint a szabadkai Közkórház képviselőjével, a jogi lehetőségeket és kötelezettségek tisztázása céljából.
-- A tavalyi év végén az önkormányzatnak nem volt anyagi lehetősége arra, hogy a Mentőállomáson 24 órás gyermekorvosi ügyelet tartson, vagyis itt csupán éjfélig dolgozott a gyermekorvos. Éppen ezért azok a szülők, akik úgy ítélték meg, hogy nem várhatják meg a gyermekkel a reggelt, mert például a gyermek lázas volt, vagy valamilyen más aggodalomra okot adó tünetek jelentkeztek, a kórházban kérhettek orvosi segítséget. Ugyanakkor a kórház gyermekorvosi szolgálata ebben az esetben is elvárta, hogy a szülők a Mentőállomásról származó beutalóval érkezzenek – magyarázta a kialakult helyzetet dr. Csengeri Attila. Rámutatott, a kórház szülők irányában támasztott követelése ugyanakkor kivitelezhetetlen volt, hiszen a Mentőállomáson az éjjeli órákban nem dolgozott gyermekorvos.
-- Az egészségügyi intézmények képviselőivel folytatott beszélgetés során kiderült, hogy az egészségbiztosításról szóló törvény szerint amennyiben nem sürgős esetről volt szó, a kórház jogosan fizettette meg az ellátást. E jogszabály szerint ugyanis a kórház nem köteles nem sürgős esetekben is eljárni. Tudomásunk szerint, sürgős ellátást nem fizettettek meg egy alkalommal sem a kórházban, egyébként a szülők visszakapnák a pénzt. Amire már volt is példa, ugyanis a szülő kifizette az ellátást, de a helyszínen vissza is kapta, hiszen sürgős beavatkozásról volt szó – tudtuk meg dr. Csengeri Attilától. Kiemelte, egy szülő sem tett panaszt a kórházban.
-- A problémát azzal oldjuk meg, hogy a városi költségvetésből 3 millió 482 ezer dinárt különítünk el a huszonnégy órás gyermekorvosi ügyeletre a Mentőállomáson – mondta a Városi Tanács tagja. Hétfőn folytatják a tárgyalásokat a Szabadkai Egészségházak igazgatónőjével, valamint a Mentőállomás főorvosával, hogy megszervezzék újra az egész napos ügyeletet.
-- Hasonló problémák voltak más városokban, például Újvidéken is. De ugyanakkor pedig az ország területén, például Belgrádban, vagy Nišben a mentőszolgálaton belül külön gyermekmentő működik. Ilyen szolgálatra Szabadkán nincs szükség, ugyanis a mentőegységek kortól függetlenül ellátják terepen a betegeket, a Mentőállomáson ugyanakkor pedig dolgozik majd gyermekorvos – fűzte hozzá dr. Csengeri.