Egyre többen szenvednek krónikus vesemegbetegedésben, és egyre magasabb azoknak a száma, akik veseműködésük leállása miatt hunynak el. Éppen ezért van olyan nagy jelentősége a szervadományozásnak. Tavaly nyár vége óta a szervdonorrá válásról szóló nyilatkozatot önkormányzati szinten is meg lehet tenni. Azok tehát, akik önkéntesen, haláluk után szerveiket fel szeretnék ajánlani, tavaly óta az általános orvosuknál is nyilatkozatot tehetnek erről – emelte ki Zoran Mišković, a Szabadkai Vesebetegek Egyesületének elnöke, a Vajdasági és a Szerbiai Vesebetegek Szövetségének tagja.
Rámutatott, négy intézményben lehet megtenni ezt a nyilatkozatot, az általános, vagyis a választott orvosok mellett az állami egészségügyi alap megbízott személyénél is megkaphatják a donorkártyát, ezenkívül az egészségügyi minisztériumban is, ahol központosítják ezeket az adatokat. Ez egy újabb lépés, hogy Szerbia is az Eurotransport rendszerének részévé váljon. Természetesen a szervátültető intézetekben is nyilatkozatot lehet tenni.
– Tudni kell, hogy például Szabadkán a hemodialízist igénybe vevők száma az év folyamán változik, 62–79 személy kap ilyen segítséget. Ez arról árulkodik, hogy év közben hányan hunynak el ebben a betegségben. Mindez nem csak szabadkai adat, az egész ország területén jellemző, hogy a krónikus vesebetegségben szenvedők 30 százaléka belehal ebbe a kórba. Évente megközelítőleg ugyanannyi új pácienst jegyezhetünk. Ez is arra mutat, hogy életkörülményeink jelentős mértékben hatnak ránk – mutatott rá Zoran Mišković.
Az ország területén a Szerbiai Közegészségügyi Intézet 2011-es évi adatai szerint az egészségházakban az általános orvosokhoz 543 172 személy fordult segítségért valamilyen veseproblémával vagy húgyúti gyulladás miatt. Kórházi kezelést 35 105 páciens kapott, 2147 személy hunyt el.
A vesebetegség gyakran más krónikus betegségnek a következménye, például a diabétesznek, a magas vérnyomásnak vagy az elhízottságnak. Fontos rámutatni, hogy gyakori jelenségről van szó, hiszen minden 10. személy szenved valamilyen veseproblémától. Ezek a betegségek súlyos következményekkel járhatnak, de kigyógyíthatók, ezért is fontos, hogy minél többet beszélgessünk erről a jelenségről, és tájékoztassuk a polgárokat a vese elváltozásairól – emelte ki dr. Zorica V. Dragaš, a Szabadkai Közegészségügyi Intézet szakmunkatárása.
– A vesefunkciók megszűnését vesedialízissel vagy szervátültetéssel lehet kezelni. Tavaly 4713 személy vette igénybe a vesedialízist. A szervátültetés lehetősége számos tényezőtől függ. Egyrészt csupán az esetek 15 százalékánál lehet valamilyen családtag szervdonor. Sokkal gyakoribb, amikor az elhunytak szerveit használják fel, és igazából azon szeretnénk dolgozni, hogy a polgárok megértsék: a szervadományozás humánus cselekedet, és jó lenne, ha minél többen nyilatkoznának arról, hogy haláluk után szerveiket felhasználhatják szervátültetéshez, hiszen ezzel súlyos betegeket tudnának megmenteni – mutatott rá. Kiemelte, az ország területén csupán öt kórházban végeznek szervátültetést. Tavaly a 79 veseátültetésből 47 esetben elhunyttól származott a szerv. Jelenleg több mint 600 személy vár megfelelő vesére.
Dr. Radmila Pavić, a Szabadkai Egészségházak Egészségmegőrző és Betegségmegelőzési Központjának igazgatónője kiemelte, a vesebetegségek egyre gyakoribbak, a leggyakrabban diabéteszeseknél, valamint 50 év felettieknél és azoknál jelentkezik, akiknek a családjában már akadt vesebeteg.
– A vesebetegség ennek ellenére nem azért jelent problémát, mert egyre többen szenvednek tőle, hanem a progresszív folyamattól, amivel jár – mutatott rá Pavić doktornő. Hozzátette, ahhoz, hogy idejében el lehessen kezdeni a kór kezelését, folyamatos kontrollra van szükség, a vizelet alkalmankénti vizsgálatára.