2024. október 4., péntek

Megszólaltak a profi befektetők: most érdemes zsákolni a részvényeket?

Erősödnek a világpiaci kockázatok, de rövid távon mégis a részvényekben lehet hozam, ha az ember kellő óvatossággal fektet be – vélik néhányan a magyar befektetési alapokat kezelő profi portfóliómenedzserek közül. Főleg az Egyesült Államokra lehet érdemes figyelni, ahol a megemelkedett kockázatok ellenére lehet még növekedés, viszont nem feltétlenül a túlárazott techpapírokból érdemes válogatni.

A „Portfólió-ajánlók” sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló modellportfóliót. Az ajánlók a júliusi helyzetnek megfelelően készültek el, a felmérésünkben hat alapkezelő szerepeltette magát.
A portfólió-ajánlókat a következő cégek bocsátották rendelkezésünkre: Amundi Alapkezelő, Budapest Alapkezelő, Erste Alapkezelő, MKB-Pannónia Alapkezelő, Raiffeisen Alapkezelő.
Az elmúlt hónapban (is) kétségkívül az Egyesült Államok és elnökének, illetve jegybankjának döntései mozgatták főleg a világ tőkepiacait, s egyelőre nem várható, hogy ez a közeljövőben változni fog.
A magyar befektetési alapokat kezelő portfóliómenedzserek egy része szerint a befektetők továbbra is egy komolyabb kereskedelmi háború miatt aggódnak, egy szakember viszont megjegyzi, hogy a piac már lassan megtanulta olvasni Trump elnök tárgyalási stratégiáját, és az EU-val kötött megállapodása jót tesz a világgazdaság fundamentumainak.
Az Egyesült Államok gazdaságát tekintve van, aki úgy véli, hogy a növekedési előrejelzések nem változtak, de a lefelé mutató kockázatok megnőttek. Ilyen kockázat több profi befektető szerint, hogy az amerikai felívelési ciklus a végéhez közeledik, illetve hogy az amerikai részvények értékeltsége magas.
Van olyan alapkezelő, aki megjegyzi, hogy a 10 éves kincstárjegy hozama egy ideje nem mozdul a 3% körüli szintről, s ez azt jelenheti, hogy a befektetők jelentős része nem gondolja azt, hogy a Fed sokáig kitart a szigorodó monetáris politika mellett. Van olyan portfóliómenedzser viszont, aki szerint bármikor átléphetik a 10 éves hozamok a 3%-os szintet, ami átgyűrűzik majd közvetetten a régiós hozamokra is.
Abban többnyire egyetértenek a szakemberek, hogy rövid és középtávon továbbra is a részvénypiacok a legvonzóbbak (kellő óvatossággal), hogy ezen belül pontosan milyen részvények, már inkább megosztó kérdés. Akad olyan portfóliómenedzser, aki szerint inkább defenzív részvényeket érdemes vásárolni, míg van, aki szerint nyomott árazású osztalékpapírokat, illetve egy szakember felhívja a figyelmet arra, hogy a techrészvények növekedési kilátásait túlértékelik a befektetők, és inkább érdemes elkerülni ezeket az eszközöket.