2025. január 21., kedd

Az aszály megtette hatását

Mindent befolyásolt a forró, száraz időjárás Zenta községben

Egy évvel ezelőtt még egy mezőgazdasági termelő sem gondolta volna, hogy a szépen fejlődésnek indult őszi vetés így megsínyli a tavasszal korán jött meleget és a magas hőmérsékletet. Kobrehel Ervin, a Zentai Gazdakör elnöke elmondta, hogy a tavalyi télvizek rendben tartották a földeket, így jogos volt a gazdák reménykedése, hogy végre nemcsak dolgoznak, hanem egy kis hasznot is termelnek. Elmesélte, hogy az aszályos időjárás nagy kihívások elé állította őket, már a tavaszi vetés is komoly fejtörést okozott nekik. A kiadásaikat talán enyhén csökkentette az, hogy a nagy melegek és a szárazság miatt nem kellett gombásodás ellen védekezni. Meglepő számukra, hogy a nehezítő körülmények ellenére a búza és az olajrepce volt az a két kultúra, amely a legtöbb hasznot hozta: mintegy 70 százalékos hozam valósult meg, a búza esetében 30–40 mázsányi átlagtermést jegyeztek holdanként.

– A tavaszi vetések idején a hideg okozott problémát, az gátolta a munkálatokat. Nem tudtunk mitévők lenni, startra készen vártuk, hogy elvethessük a kukoricát. Nem akartunk kockáztatni, hiszen drága a vetőmag, nem érte volna meg, hogy elvetjük időben, és elfagy. Bátrak voltak azok a gazdák, és jobban is jártak végül, akik korai érésű kukoricát választottak – magyarázta Kobrehel Ervin, majd hozzátette, ha a búza árát nézzük, 20 dinárért tudták értékesíteni, a vetőmagot pedig 70–80 dinárért vették. – Nehéz feladat elé állította a termelőket a megváltozott időjárás. Okosan kell dönteniük, hogy a padlásról vessenek, vagy inkább vásárolják a magot, de ezt mindenki saját maga dönti el. Sok termelő már elhatározta, hogy csak minimális mennyiségben használ majd műtrágyát, hiszen a nagy szárazság miatt a korábban elszórt szer a földben maradt, nem tudott hasznosulni.

Szeptember közepén végre megérkezett a várva várt eső. Kobrehel Ervin elárulta, a még földeken lévő termények fejlődését ez már nem befolyásolta – ha még egyáltalán volt mit, hiszen júliusban minden „megsült”, az épen maradt napraforgót augusztus elején leszedték, sőt a kukoricát is betakaríthatták volna már a nyár végén. A későn érkezett csapadék az őszi kultúrák esetében jött jól.

A gazdakör elnöke rámutatott, hogy az aszály nem csak a termőföldeket tépázta meg, nagy gondot okozott a gyümölcsösökben is. Hozzátette, hogy az erős napsugárzás elől, és zöld felület hiányában, ide húzódtak be az egerek, amelyek kárt tudnak tenni a frissen telepített fák gyökérzetében, amennyiben nem védekeznek időben a termelők.

A száraz, forró idő a terményárakat is nagyban befolyásolta. Kobrehel Ervin elmondta, hogy a gazdák értetlenül állnak az előtt, hogy sehol nem terem a búza, még sincs ára. Emellett nagy hatással vannak rá a világban történő dolgok, mint például az ukrán–orosz háború.

– Mindig azt mondják, hogy ezt az évet kibírjuk, és majd jobb lesz. Sajnos ez már a harmadik vagy negyedik, amit át kell vészelnünk, de minden egyes ilyen alkalom veszélybe sodorja nemcsak a kisgazdaságokat, hanem a közepeseket is. Az aszály mellett a Nyugat-Európában sújtó áradások is kihatással voltak a terményekre. Mindezek nagyban befolyásolták a gabonapiac alakulását, a szállítást – véli Kobrehel Ervin, majd hozzátette, történelmi szárazság van mögöttünk, ezért a Zentai Gazdakör is azzal a kéréssel fordult a törvényhozókhoz, hogy nyilvánítsák aszályos évnek az ideit. Hangsúlyozta, hogy az emberek nem azt várják el, hogy mindenkinek a kárát fizessék meg, hiszen ebben a gazdasági helyzetben ez lehetetlenség, inkább azt szeretnék, hogy közösen találjanak megoldást az elkövetkező időszakra, hiszen egyre több ilyenre számíthatnak. Emellett fontos lenne fásítani, és megoldani az öntözés problémáját.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Későn jött a csapadék a földekre (Gergely Árpád felvétele)