2024. október 4., péntek

Mi jár vissza?

Műanyag zacskót vagy rágógumit kap a vásárló a visszajáró pénz helyett

A vásárlók által fizetett összegek általában nem egyeznek meg az adómemóriás pénztárgépszámlákon lévő összeggel. A hazai boltok kereskedői gyakran kerekítik – legtöbb esetben felfelé – a termékek árát annak érdekében, hogy megkönnyítsék a fizetést. Évekkel ezelőtt a visszajáró pénz helyett gyakran rágógumit adtak a kereskedők. Amióta a műanyag zacskókat megfizettetik, a legtöbb üzletben a visszajáró pénz helyett olykor szatyrot kap a vásárló.

Ugyanakkor egyre több vásárló sejt kereskedői manipulációt amögött, hogy az aprópénz helyett mindenféle, sokszor fölösleges árucikket kell megvennie.

A mintegy 2,5 millió szerbiai háztartás mindegyike naponta csupán egy dinárt fizetne vagy vesztene el ily módon, az összeg éves szinten 800 millió dinárt tenne ki.

(Fotó: Dávid Csilla)

(Fotó: Dávid Csilla)

Másrészt az a vásárló, aki 500 dináros vagy ennél nagyobb címletű bankjeggyel kenyeret, tejet, kiflit vagy joghurtot szeretne venni, problémával találja magát szemben. A számla általában nem nullára végződik, így a vásárlónak két választása marad: addig vár, amíg vissza nem kapja a neki járó aprópénzt, vagy elbúcsúzik tőle. Míg más országokban akár sorban is állnak a vásárlók a visszajáróért, hazánkban többségük nem szőrszálhasogató e téren.

Az üzlettulajdonosok a kereskedőket hibáztatják a visszajáró összeg megrövidítése miatt, a fogyasztói szervezetek viszont a vállalkozókat intik arra, hogy ne járjanak el ilyen módon.

A folyamat azonban ennél összetettebb, túlmutat az árak kerekítésén. Szerbiában a jelenlegi szabályozás szerint, ha a termék árában az utolsó két tizedes 0 és 50 para között van, az összeget értékre lekerekítik. Például 399,49 dinár esetében 399 dinárt kérnek. Ha azonban 399,51 dinár vagy ennél nagyobb az összeg, a vásárlóval 400 dinárt fizettetnek meg. Ilyen körülmények között a hazai boltokban az 51 parára végződő árak összehasonlíthatatlanul többször fordulnak elő, mint amelyeknél a 50 paránál kevesebbre végződik.

Ráadásul, országunkban a legtöbb termék ára 99,51 parára végződik. A kereskedők ugyanis úgy vélik, ilyen árvégződéssel vonzóbb a termék a vásárlók számára.

A probléma igen nehezen oldható meg – mondja Aleksandar Vasiljević nemzetközi tanácsadó, és hozzáteszi: szerencsére hazánkban nem túl szigorúak a kereskedők. Ha valaki két-három dinárral adós marad, ezt általában elnézik. A szakértő szerint mindez csupán mentalitástól függ.