2024. október 4., péntek

Kamionosok torlaszolják el a vámátkelőket

Drágállják az üzemanyagot, és nem akarnak parkolási díjat fizetni a vámeljáráskor

A jövő héten, október 3-án, a vámkirendeltségeken több helyütt torlódással kell számolni, mert a magas üzemanyagárak és a jövedéki adó vissza nem térítése miatt elégedetlenkedő kamionsofőrök két órára zárlat alá veszik a vámátkelőket. A Nemzetközi Szállítás nevű szerbiai üzleti társulás közölte, hogy a megmozdulásról már értesítették a verseci, a šidi és a preševói vámkirendeltséget. Magyarázatuk szerint hónapokon át vártak arra, hogy a pénzügyminisztérium illetékesei fogadják a fuvarozókat, de amikor végre sor került erre, a szaktárca egyetlen követelésükre sem tudott kedvező választ adni.

Nemcsak az üzemanyag ára miatt tiltakoznak, hanem azt is kifogásolják, hogy a vámellenőrzésre várva kénytelenek parkolási díjat fizetni.

– Külföldön sehol sem fizettetik meg a parkolást a vámeljárás idején, nálunk azonban ez annyira elterjedt, hogy néhány hónappal ezelőtt kénytelenek voltunk az ügyészséghez és a Korrupcióellenes Ügynökséghez fordulni, és feljelentést tettünk a Bas logistics cég, a vámhatóság igazgatója, valamint a verseci vámkirendeltség főnöke ellen. A belgrádi székhelyű Bas logistics vállalatot tavaly december 1-jén alapították meg, január 3-ára a vatini átkelőhely mellett leszórt egy területet zúzott kővel, felállított két kaput és egy konténert, majd mindezt privát kamionparkolónak kiáltotta ki. A vámszervek közben ugyanazon a terminálon folytatták munkájukat, ahol korábban is, de azt vették gyakorlatba, hogy a bizonylatot és az ellenőrzött papírokat a vámtisztviselő kizárólag a Bas logistics új magánparkolóján adja át a sofőrnek. Ott viszont 1600 dinár parkolási díjat kell fizetni. Mintha a vámeljárás célja nemcsak az áru tulajdonosától való pénzbeszedés volna, hanem a fuvarozók zsarolása is – magyarázta a Danas munkatársának Neđo Mandić, a társulás elnöke, hozzátéve, hogy a feljelentés további sorsáról semmit sem tudnak.

– Az üzemanyag ára is aggaszt bennünket, tavaly óta 20–30 dinárral emelkedett. Arra számítottunk, hogy a kőolaj világpiaci árának csökkenésével itt is olcsóbb lesz az üzemanyag, de éppen az ellenkezője történt. Mi külföldre szállítunk, és a stabil árfolyam mellett ez a drágítás egyre inkább nehezíti a munkánkat. A környező országokban a szállítóknak visszatérítik a jövedéki adó egy részét, nekünk nem, így egyre gyakoribb, hogy a szerbiai árut macedón kamionosok szállítják, az üzemanyag árának köszönhetően ugyanis az ő költségeik 40 százalékkal kisebbek – panaszkodott Mandić.

Mint mondta, kiszámították, hogy az 1000–1300 literes tartály egyszeri feltöltéséből az államnak 500 eurós haszna van, noha itt arról van szó, hogy a kamionokon hazai árut szállítanak külföldre. Crna Gorában a fuvarozóknak literenként 18 eurócentet térítenek vissza, a boszniaiak 85, a törökök csak 55 centet fizetnek az üzemanyagért. Kell-e hát csodálkozni azon, hogy sok szerbiai nemzetközi áruszállító más országba, gyakran Szlovéniába teszi át tevékenysége egy részének a székhelyét. Az ott bejegyzett járművek költségei alacsonyabbak, korlátozások sincsenek, mint amilyen a szállítási engedély, melyet a szerbiai fuvarozóktól megkövetelnek.