2024. november 25., hétfő

Energiatakarékosság a kisebb önkormányzatokban

Energiatakarékosság a kisebb önkormányzatokban

Vajdaság hét önkormányzatával írt alá szándéknyilatkozatot tegnap a német LEEN energiahatékonyság-fejlesztő vállalat, az önkormányzatok energiafogyasztási mutatóinak szabályozására és fejlesztésére.

A szerződést Zenta, Topolya, Magyarkanizsa, Mitrovica, Óbecse és Šid községek polgármesterei írták alá Mirko Krückkel, a LEEN vezetőjével.

Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke a sajtónak adott nyilatkozatában elmondta, az energiaügyi projektum egy konkrét lecsapódása Baden-Würtenberg és a tartomány együttműködésének.

– Egyrészt a tervezet segít a közintézmények és a közösség érdekeit szolgáló épületek energiahatékonyságának feltérképezésében, másrészt hozzájárul a hatékonyabb energiafogyasztáshoz, valamint a költségek és a behozatali energia mértékének csökkentéséhez. Úgy vélem, hogy sikeres lesz a program, hiszen olyan neves külföldi szakértőkkel működünk együtt, akik eredetileg szerbiaiak. Ők tanácsadók szerepében segítik majd az önkormányzatok munkáját. A három évre szóló szándéknyilatkozat eredményeiről félévente, illetve évente biztos fogunk hallani, reményeim szerint konkrét eredményeink lesznek – fejtette ki Pásztor István.

A szándéknyilatkozat aláírói (Fotó: Ótos András)

A szándéknyilatkozat aláírói (Fotó: Ótos András)

Mint ismeretes, Vajdaság 2002-es gazdaságfejlesztési tervének hozadéka ez az energiaügyi együttműködés, az illetékesek azóta dolgoznak különböző tervezeteken. Most a tartomány partnerei kiválasztottak nyolc önkormányzatot, ezekkel közösen valósítják meg ezt a projektumot. Pásztor István elmondta, kisebb községekre esett a választás, hiszen az illetékeseknek még meg kell tapasztalniuk, hogy milyen ütemben csökken az energiafogyasztás, erre pedig a kisebb önkormányzatok a legalkalmasabbak. Az itt szerzett tudást később nagyobb községekben is alkalmazni lehet. A képviselőházi elnök azt is elmondta, hogy a közintézmények energiahatékonyságának kidolgozása csak az első lépés, hiszen a háztartások sokkal nagyobb mértékben használják fel a klasszikus értelemben vett energiákat, így ezen a téren is indokolt lépéseket tenni.

Ceglédi Rudolf, Zenta község polgármestere kifejtette, hogy a projektum révén a meglévő terveket fogják nagyobb erőbedobással teljesíteni, ezenkívül átható energiatérképet is készítenek.

– Eddig már foglalkoztunk bizonyos idevágó kérdésekkel, például az energiaveszteséggel. Ezek mellett a saját forrásaink, a biomassza és a geotermikus energia felhasználásáról is egyeztettünk. A következő három évben viszont az egész községünket fel fogjuk térképezni, a különböző épületek energiahatékonysági térképének elkészítése után pedig azonnal nekilátunk a hibák elháratásához. Az sem mellékes, hogy ezekkel a tervekkel aztán könnyebben pályázhatunk EU-s támogatásokra is – nyilatkozta a médiának a polgármester.

Kislinder Gábor, Topolya község polgármestere elmondta, hogy a hároméves időszakban az önkormányzatukban elsősorban a gazdaságos, környezetvédő termelésre és a hatékonyabb energiafogyasztásra fektetik a hangsúlyt.

– Igyekszünk majd jobban önállósulni az energetika terén, kiaknázni a megújuló energiaforrásokat, valamint szabályozni a klasszikus értelemben vett fogyasztást. A községben több mezőgazdasági birtok van, ezeken a projektum a bioenergia, a biotrágya felhasználására terjedne ki. Európában ez már bevett szokás. Nálunk a legnagyobb problémát a régi épületek energiavesztesége okozza, és az elévült központi fűtésrendszer. Egyébként úgy gondolom, hogy nemcsak Topolya, hanem az egész ország érdeke az energiahatékonyság növelése – hangsúlyozta Kislinder.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás