2024. szeptember 7., szombat

Kedvező gazdasági eredmények

Siniša Mali: A Szerbiai Villanygazdaság magánosítása nincs napirenden

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedvezően ítélte meg Szerbia gazdasági eredményeit és a végrehajtott reformokat – nyilatkozta Siniša Mali pénzügyminiszter. Mint mondta, az IMF vezetősége úgy értékelte, hogy az ország gazdasága ellenállónak bizonyult a válsággal szemben.

– Az ukrajnai háborúnak súlyos hatása van a világgazdaságra, de Szerbiában javulnak a gazdasági mutatók, és ezt az IMF is észrevette. Kiemelte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) tavaly 2,3 százalékkal növekedett, 2021-ben pedig a legnagyobb gazdasági növekedést jegyeztük Európában. Az idén a GDP értéke elérte a 60 milliárd dollárt, 2012-ben pedig még csak 33 milliárd dollárt tett ki, vagyis a globális válság ellenére is a kétszeresére nőtt. Az IMF méltatta azt is, hogy a GDP-arányos közadósság 51 százalék szintjén áll, tehát jóval a maastrichti szerződésben megszabott 60 százalék alatt – fejtette ki Mali.

Rámutatott arra is, hogy Szerbia tavaly óriási összeget fektetett az energetikai szektorba.

– Ez jól mutatja, hogy felelősségteljes politikát folytatunk. Jelenleg 436 ezerrel több a foglalkoztatottak száma, mint 2012-ben, a munkanélküliségi ráta pedig 9,4 százalék, ami rekord alacsony. A gazdasági növekedés érdekében fontosak a beruházások, Szerbia pedig ebben is rekordokat ér el. Tavaly 4,4 milliárd euró értékű külföldi beruházás érkezett, 2021-ben 3,9 milliárd, 2020-ban pedig 3,8 milliárd euró. Ez azt jelenti, hogy új gyárak, új munkahelyek nyílnak meg. Az Újvidéken nemrég megnyílt Continental gyárban például 1400 személy jutott álláshoz. Az első negyedévi gazdasági eredmények is biztatóak, a költségvetési hiány 26,8 milliárd dinárt tett ki, miközben 74,9 millió dinárt terveztünk – fogalmazott Mali.

Hangsúlyozta, Szerbia számára rendkívül sokat jelent, hogy az IMF kedvezően értékeli a gazdasági eredményeket. A tárcavezető rámutatott arra, hogy a következő években is gazdasági növekedésre számít, de jelenleg legfontosabb az energetikai szektor átszervezése.

– Május végéig befejeződik az energetikai szektor elemzése, és akkor megtudjuk, mennyi beruházásra van szükség, és hol. Fontos, hogy megfelelő stratégiánk legyen, s hogy megoldjunk minden gondot annak érdekében, hogy a rendszer minél hatékonyabban működjön. Milliárdokat kell befektetnünk, a villanygazdaság magánosítása pedig jelenleg nincs napirenden. Azt szeretnénk, hogy szerkezeti átszervezésén keresztül az egész energetikai szektort megreformáljuk – fejtette ki Mali.