2024. szeptember 7., szombat

Egyre több a hamisított termék

Ötszázmilliárdos biznisszé nőtte ki magát a hamisítás

Világszerte terjed a hamisított termékek forgalma. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet adatai alapján a hamisított árukkal való kereskedés a világkereskedelem 2-3 százalékát adja. A hamisított termékek áruforgalmának értéke 500 milliárd dollárra tehető, ami körülbelül annyi, mint Ausztria bruttó hazai terméke (GDP). Manapság szinte mindent hamisítanak, mobiltelefonokat, gépkocsikat, de leginkább ruházati cikkeket. Ezeket a polgárok leggyakrabban az interneten keresztül vásárolják, de butikokban, piacokon is. Szakértők elmondása szerint a napjainkban készülő hamisítványok annyira jól ki vannak dolgozva, hogy nehezen tűnik fel, ha nem eredeti termékről van szó.

Kína gyártja a legtöbb hamisított terméket, a világpiac felét elárasztja velük. Kína után Hongkong következik, amely a hamisított áruk negyedéért felelős. Az utóbbi időben Törökország is egyre több ilyen árut bocsát forgalomba. Habár jelenleg több a hamisítvány, az a benyomásunk, hogy nem veszélyeztetik az eredeti termékek értékesítését.

Kína gyártja a legtöbb hamisított terméket (Fotó: Beta/AP)

Kína gyártja a legtöbb hamisított terméket (Fotó: Beta/AP)

Ivana Laković márkaszakértő elmondta, hogy a hamis piac létezése lehetővé teszi egyes márkák értékének növekedését.

– Ha birtokunkban van egy hamis termék, becsaphatjuk a nyilvánosságot, a környezetünket, de mi továbbra is tudjuk, hol és mit fizettünk. Mivel arra vágyunk, hogy birtokoljunk egy terméket, ha lesz rá pénzünk, megvásároljuk az eredetit. Így furcsa módon a hamis ipar ösztönzi az eredeti termékek gyártását – fejtette ki Ivana Laković.

Tavaly a szerbiai vámosok több mint egymillió hamisított terméket foglaltak le. Ezek értéke több mint 2 millió eurót ért. A hamisított ruházati cikkek leggyakrabban Törökországból, Görögországból és Észak-Macedóniából érkeznek. Ha a határőrök arra gyanakodnak, hogy az egyik termék hamisítvány, tájékoztatják a márka képviselőjét. A hamis áru egy része azonban mégis forgalomba kerül, az ellenőrzéseket ilyen esetben a piaci felügyelőség végzi.

Vladimir Marenović ügyvéd elmondta, hogy a fogyasztó egyik alapvető joga, hogy ne legyen becsapva. Ha ez megtörténik, az első lépés, amit megtehet, hogy feljelentést tesz a kereskedelmi minisztériumnál, a fogyasztóvédelmi szervezeteknél, s az illetékesek meghozzák a megfelelő intézkedéseket. Eljárást indítanak az ellen, aki meghirdette, illetve eladta a terméket a fogyasztónak. Az ügyvéd nem ért egyet azzal, hogy a hamisított áruk jó hatással vannak az eredeti termékek eladására.

Nyitókép: Kína gyártja a legtöbb hamisított terméket (Fotó: Beta/AP)