2024. szeptember 7., szombat

Rengeteg a hamis méz a szerbiai piacon

A Szerbiában piacra bocsátott méz 40 százaléka hamisítvány, miközben egy kilogramm akácmézért akár 1800 dinárt is elkérnek – írja a Novosti. Ugyanitt hangsúlyozzák, hogy az említett mézért jelenleg legalább 1500 dinárt kérnek el a termelők, de a legtöbb helyen már 200-300 dinárral drágították az akácból készített termékeket a kiskereskedelemben. A vegyes virágméz piaci ára 1200, a napraforgóé viszont 1000 dinár körül mozog – sorolja a hírportál.

A szakemberek kiemelik, hogy az akácméz termelésének tekintetében átlagosnak számított a tavalyi év, a hárs átlagon felül termelt, a napraforgó viszont rosszul teljesített. A méhészek országos szövetségének elnöke, Rodoljub Živadinović szerint a méz nem drágul meg jelentősebben, de nem is csökken majd az ára, hisz a termeléshez szükséges befektetések értéke jelentősen emelkedett. Egyre összetettebb és drágább a méz termelése, ezért nagyon sok hamisítvány jelenik meg a piacon – mondta a szakember.

– Megszaporodott azoknak az ismeretlen külföldi cégeknek a száma is, amelyek kétes minőségű mézet dobnak piacra. A becslések szerint az országunkban árusított méz 40 százaléka hamisítvány. Először történt meg azonban, hogy az európai kimutatások rosszabbak a hazaiaknál: az unióban ugyanis a hamis méz aránya eléri az 50 százalékot – mutatott rá a szövetség elnöke.

Hozzátette: a hamis méz mellett nagy problémát jelent a méhek mérgezése is. Idén ugyan még nem jelentettek tömeges mérgezést, de az elmúlt években nagy károkat okoztak a földművesek a méhészeknek. Sokszor tudatlanságból ered a probléma, így itt a végső ideje, hogy az állam érvényesítse az erre vonatkozó utolsó törvénymódosítást – hangsúlyozta Rodoljub Živadinović. A rendelkezések szerint ugyanis csak azok a mezőgazdászok szerezhetnek majd be bizonyos permetszereket országunkban, akik ezt megelőzően részt vettek a hatásukat ismertető képzéseken.

A szakember szerint a változékony időjárás miatt idén is akadhatnak problémáik a méhészeknek a termeléssel, ám akik kellő időben elvégezték a szükséges munkálatokat, azoknak nem kell aggódniuk – mondta a szövetség elnöke. Hozzátette: az idei év a méztermelés szempontjából átlagosnak ígérkezik.

Nyitókép: Magyarkanizsa, 2019. március 12. Akácmézet töltenek üvegbe a gépsoron a Tisacoop Kft. magyarkanizsai Tisamed mézfeldolgozó és csomagolóüzemében 2019. március 12-én, az üzem ünnepélyes átadá