2024. szeptember 7., szombat

Energetikai fordulat Németországban

A jövőre betiltják a gáz- és olajfűtési rendszerek telepítését

A klímacélok elérése és a gázimport függetlenedése érdekében a német kormány szerdán elfogadta azt a törvénytervezetet, amellyel 2024-ben bevezetnék a földgáz- és olajfűtési rendszerek telepítésének tilalmát.

Robert Habeck gazdasági miniszter elmondta, hogy az épületek energetikai rendszeréről szóló jogszabályt módosító javaslattal Németország megkezdi az éghajlatváltozáshoz nagyban hozzájáruló fűtési technológiák kivezetését. Az országban a lakásépítőket 2024-től kezdve legalább 65 százalékban megújuló energiával működő fűtési rendszer beépítésére kötelezik. Az a terv, hogy Németország 2045-ig klímasemlegessé váljon.

Robert Habeck gazdasági miniszter (Fotó: Beta/AP)

Robert Habeck gazdasági miniszter (Fotó: Beta/AP)

Nem mindenki örül azonban a törvénynek. A kritikusok azt állítják, hogy drága, és a szerényebb jövedelemmel rendelkezőknek nagy megterhelés lesz. A szabad demokrata FDP szerint milliárdos költségeket okoz mindazoknak, akik gázzal fűtenek. Mint írják, a megújuló energiákra való átállás nem vezethet az emberek felelőtlen kizsákmányolásához. A németeknek az átállás 2028-ig 9,16 milliárd euróba kerülne évente, s csak azután csökkennének a költségek. Ötezer eurós büntetést fizethetnek azok, akik megsértik az új szabályokat. Egy felmérésből kiderült, hogy a németek mintegy 78 százaléka a törvény ellen van, 62 százalékuk szerint a fűtési számla növekszik a megújuló energiaforrásokra való átállás után. A kritikákra válaszolva a német kormány a háztulajdonosakat megpróbálta meggyőzni, hogy az átalakításra hosszú átmeneti időt szavatol a jogszabály. Az állam egy sor támogatási program révén pénzzel is ösztönzi a klímabarát fűtési rendszerek elterjedését. Robert Habeck ugyan elismerte, hogy a gázfűtés olcsóbb, szerinte ugyanakkor pénzügyi támogatással megoldható. A szerényebb jövedelemmel rendelkezőket pedig segítik abban, hogy hőszivattyút építsenek be.

A klímasemlegesség elérése mellett az intézkedés azért is fontos, hogy Németország függetlenedjen a gázbehozataltól – írja a Financial Times. Amióta Oroszország nem szállít földgázt, Németország növeli az erőfeszítéseit annak érdekében, hogy szavatolja az energiabiztonságot. Németországban a fűtés teszi ki az energiafelhasználás 30 százalékát, és a fűtésre használt energia 80 százalékát fosszilis, valamint nagy szén-dioxid-kibocsátással járó energiahordozók adják.

A miniszter az új szabályozásról elmondta, hogy senkit sem köteleznek lakása fűtésének azonnali átalakítására, és senkinek sem kötelező hőszivattyút telepítenie otthonában. A szabályozás alapelve a technológiai semlegesség, így mindenki eldöntheti, hogy milyen technológiával éri el a 65 százalékos célt.

Nyitókép: Robert Habeck gazdasági miniszter (Fotó: Beta/AP)