2024. október 7., hétfő

Tovább tart a sztrájk a Goša vagongyárban

Az állam segítségére számítanak – Maga a szerbiai kormány sem tudja pontosan, hogy ki a gyár igazi tulajdonosa

Több mint négy hónappal ezelőtt állították le a termelést a vasúti járműveket gyártó Smederevska Palanka-i cég munkásai, és továbbra sem hajlandók felvenni a munkát. Abban reménykednek, hogy a kormány majd a segítségükre lesz.

– Sztrájkolunk, de éhségsztrájkot nem folytatunk, és a szélsőséges időjárás miatt nem tartjuk zárlat alatt a vasutat a 10-es nemzetközi korridoron – nyilatkozta Milan Vujičić, a sztrájkbizottság elnöke. Közölte, hogy semmilyen előrelépés nincs a gyár vezetőségével folyó tárgyalásokon, az igazgató azonban tegnap továbbította nekik a korábbi tulajdonos, a szlovák ŽOS cég vezetőjének a meghívását, hogy a munkások küldöttsége utazzon el Szlovákiába megbeszélésre. Szerinte ugyanis árt a vállalat tekintélyének az, ahogyan a szerbiai sajtó ír az ügyről.

– Hivatalos meghívót még nem kaptunk, péntekre vagy hétfőre várjuk, de még nem tudom, hogyan döntünk, s azt sem, hogy mit várhatunk ettől a találkozótól – mondta Vujičić. Arra emlékeztetett, hogy a ŽOS 4,2 millió euróért eladta a vagongyárat a ciprusi Lisnartnak, ám, mint mondja, maga a szerbiai kormány sem tudja pontosan, hogy ki a gyár igazi tulajdonosa. Azt gyanítják, hogy továbbra is a ŽOS, vagy a hozzá közel állók.

 Goran Knežević gazdasági miniszter ma megbeszélésre hívta Elefteri Kiriakot, a Lisnart igazgatóját.

„Biztos vagyok abban, hogy az Önök látogatása hasznos lesz, és hogy közelebb kerülhetünk a megoldáshoz” – írta levelében a gazdasági tárca vezetője. Megjegyezte: az elmúlt időszakban többször és többféleképpen igyekezett kapcsolatba kerülni a cég vezetőségével, s reméli, hogy ezúttal eleget tesznek a meghívásnak.

A 358 embert foglalkoztató Goša munkásai március óta sztrájkolnak, mert 2014 óta nem kaptak fizetést, nem fizetik utánuk a járulékokat és nincs betegbiztosításuk sem. A vállalat 500.000–600.000 dinárral tartozik egy-egy munkásnak, azok pedig, akik feljelentést tettek, a kamatot is hozzáadva egy–másfél millió dinárt követelnek. Nemrégiben többen éhségsztrájkba kezdtek, de később felhagytak ezzel a tiltakozási móddal, abban reménykedve, hogy mégis sikerül a tárgyalásos megállapodás. A hét elején a sztrájkolók nyílt levélben kérték Aleksandar Vučić államfőt és Ana Brnabić kormányfőt, hogy segítsenek nekik.