2024. augusztus 25., vasárnap

Több forrásból szavatolni a földgázellátást

EU-s energiaügyi csúcstalálkozót szerveznek Dubrovnikban

Az EU tagállamai, Kelet-Európa országai, természetesen köztük van Szerbia is, a napokban Dubrovnikban szerveznek tanácskozást, amelyen a térség földgázellátásának három forrásból való táplálásáról tárgyalnak. Az egyik lehető forrás az algériai földgáz lehet.

Egyelőre túl drága az amerikai folyékony gáz, ezért a tekinteteket az azerbajdzsáni és az algériai tartalékokra kell szegezni, és mindhárom forrás lehetőségeit kiaknázni – szögezte le a közelmúltban az Európai Bizottság a már egy ideje húzódó energiaügyi kérdések kapcsán. Történetesen a 2019-es forgatókönyvre kívánnak megfelelő stratégiát kidolgozni, amikor is Oroszország felfüggeszti az Ukrajnán át érkező gázellátást.

Ebből kifolyólag a bizottság az uniós tagállamok, a kelet- európai országok – beelértve Szerbiát és más érintett államot – július 10-én Dubrovnikban találkozót szerveznek, amelyen a meghívottak a gázellátással kapcsolatos kérdésekről, lehetőségekről és a kötelező infrastrukturális munkálatokról folytatnak majd egyeztetést.

Miguel Arias Cañete, a bizottság energiaügyi felelősének elmondása szerint az EU magas rangú képviselői mellett a tagországok miniszterei lesznek jelen a csúcson, valamint azt is közölte, hogy leginkább az infrastrukturális munkálatokról fognak tanácskozni a felek.

– A megfelelő terminálok és csatlakozók kiépítésével új lehetőségek nyílnak a térség előtt. Elsősorban az algériai cseppfolyós gáz behozatalára és tárolására gondolok, viszont nyugodtan beszélhetünk az amerikai, illetve ausztrál energiaforrások kiaknázásáról is – nyomatékosította az energiaügyi felelős.

A Beta hírügynökség több nem hivatalos forrásból is arról értesült, hogy az EU komolyan fontolóra vesz minden idevágó lehetőséget. Ennek értelmében a norvég gázbehozatal megnövelésén gondolkodik, emellett a ciprusi lelőhely kiaknázását is fontolóra vette, valamint az iráni és iraki forrásoktól sem zárkózik el. Az amerikai folyékony gáz behozatala jelenleg túl drága projektum lenne, viszont a források arra is rámutattak, hogy az USA és az EU közötti energiaügyi szerződés több kedvezményt is tartogat majd.

Anna-Kaisa Itkonen, Cañete szóvivője a Betának intézett nyilatkozatában arról beszélt, hogy a jövőbeli tagállamokat és az érintett keleti országokat azért hívták meg a találkozóra, hogy még idejében felkészüljenek a „váltásra”, hiszen azokról az államokról van szó, amelyek leginkább függnek az orosz gáztól.

Itkonen arról is beszélt, hogy az EU nem zárkózik el a Török Áramlat ötletétől.

– Ez gyakorlatilag ugyanakkora kapacitású vezeték, mint amekkora Ukrajna alatt húzódik. Az Unió egyetlen kitétele azonban az, hogy a vezeték az EU-s energiaügyi szabványokkal összhangban készüljön el. Nem szeretnénk felbontani partneri kapcsolatunkat Oroszországgal, csupán arra törekszünk, hogy a közeljövőben több forrásból szavatoljuk a gázellátást – nyilatkozta a szóvivő.