2024. szeptember 10., kedd

Fölébe kerekedett a dollár az eurónak

A jegybank szakértője szerint semmi ok arra, hogy az ügyfelek a betéteket dollárra váltsák

Az idén júliusban kiegyenlítődött a dollár és az euró értéke, kedden pedig az amerikai valuta megelőzte az európait. Tegnap reggel az euró 117,3, a dollár 117,8 dinárt ért. A Szerb Nemzeti Bank még pontosabb, hivatalos középárfolyama szerint egy euróért 117,36, egy dollárért pedig 118,11 dinárt kellett fizetni. Ivan Nikolić, a Közgazdaságtudományi Intézet szakmunkatársa, a jegybank Kormányzótanácsának a tagja a minap azt nyilatkozta a Blic napilapnak, hogy ha folytatódik is a dollár erősödése, az kevésbé érinti Szerbiát és polgárait, mint Európát.

– Igaz, hogy pillanatnyilag kevés érv szól az euró mellett, de nem biztos, hogy ez hosszabb ideig eltart, sőt megtörténhet, hogy hamarosan fordulat következik be. Az árfolyamingadozás oka nagyrészt az ukrajnai háború, tehát ha a harci cselekmények hamarosan befejeződnének, megszűnne a valuták instabilitása is. Nem javasolnám, hogy az amerikai valuta erősödése miatt most dollárban takarékoskodjanak a betétesek. A tőzsdei befektetéseknél ennek van valami haszna, de egyéb komolyabb ok nincs arra, hogy dollárra váltsanak. A mi valutánk az euró – fogalmazta meg véleményét azzal kapcsolatban, hogy az Európai Unióban nagyon sokan amerikai dollárra váltották megtakarított euróikat.

Nikolić kitért arra is, hogy az európai valuta ilyen gyors értékvesztésére évek óta nem volt példa. Kisebb hullámzások ugyan előfordultak, de most már egy éve folyamatosan apad az értéke. 2014-ben, a görög közadóssági válság idején történt meg, hogy az euró rövid idő alatt ehhez hasonló intenzitással gyöngült, de körülbelül öt hónap elteltével rendeződött a helyzet. Ezúttal már egy éve tart az európai közös valuta rossz időszaka, és egyelőre nem látni a végét. Az NBS Kormányzótanácsának tagja emlékeztetett arra, hogy Szerbia 10 évvel ezelőtt jóval nagyobb mértékben függött a dollártól, és az árucsere-forgalomban sokkal többször fizetett dollárban, ezzel szemben ma az euró a domináns fizetőeszköze. Ugyanakor nemzetközi pénzügyi szakértők azt hangoztatják, hogy az amerikai dollár – amely a világ devizatartalékainak a 60 százalékát teszi ki – biztos menedék a geopolitikai nyugtalanság idején, mely a koronavírus-járvánnyal kezdődött, majd az ukrajnai háború kitörésével élesedett ki.

Az NBS adatai szerint a hazai polgárok dollártakaréka nem jelentős. A megtakarítás legnagyobb része, 90,5 százaléka euróban fekszik a bankokban, ennek összege 11,7 milliárd euró. A lakosság amerikai valutában őrzött tartaléka 585,81 millió dollár, ami a bankbetétek 4,4 százalékát teszi ki.