2024. szeptember 10., kedd

Bulgáriában rekedt a szénszállítmány

A Duna hajózhatósága Szerbiának is érdeke

Több mint egymillió tonna szén rekedt a Belene régióban, mert három hétre leállt Bulgáriában a hajóforgalom a Dunán. Ezt a szenet a bolgár bányákból termelték ki Szerbia számára – nyilatkozta Veljko Kovačević építészeti, közlekedési és infrastruktúraügyi minisztersegéd a Tanjug hírügynökségnek. Ezért is folynak a tárgyalások a bolgár illetékesekkel, hogy engedjék be az országba a szerbiai munkagépeket, hogy elősegítsék a hajók továbbhaladását. Szerbiában ugyanis az alacsony vízállás ellenére korlátozásokkal ugyan, de zavartalan a folyami forgalom.

– Szerbiától lefelé, a folyás irányába, a Belene régióban három hete teljesen felfüggesztették a hajózást, a román gépek kimentek a terepre, hogy elvégezzék a megelőző munkálatokat, hogy Belenében bizonyos szintű hajózhatóságot teremtsenek, mi is tárgyalunk a bolgárokkal, hogy segítsünk, ha kell gépezetet is küldünk. Ugyanis azon a részen további két kritikus hely van, ahol nem elképzelhetetlen a hajózás teljes felfüggesztése sem – magyarázta a miniszter segédje.

Kiemelte, a vízi forgalom felfüggesztése Bulgáriában nagy hatással van a szerbiai gazdaságra, ugyanis amellett, hogy akadályozza az energiahordozók beszerzését, ellehetetleníti a constancai kikötő felé vezető utat is, ez viszont a gabonafélék és a műtrágya szállítása, importja és exportja miatt fontos, illetve az acélgyár által használt nyersanyagok beszerzése is itt zajlik.

Kovačević elmondta, hogy nagy mennyiségű szén érkezik Romániából a Dunán az Orsova és a Szörényvár (Tunu Severin) kikötőkből is. Mint rámutatott, ha a szerbiai gépekkel sikerül elvégezni a megelőző munkálatokat Belenénél Bulgáriában, Szerbiának többé nem kellene tartania az aszály következményeitől és a bolgár adminisztrációtól sem.

Szerbia nagyobb folyóinak hajózhatóságát illetően pedig rámutatott arra, hogy tovább szűkült a hajósáv a Dunán Čortanovcinál, Futaknál zátony alakult ki, a Száván viszont Baričkánál okoz nehézségeket az alacsony vízszint. Mindhárom helyen gépekkel igyekeznek fenntartani a hajóutakat, amennyiben tovább csökkenne a vízállás. Rámutatott ugyanakkor arra, hogy bár a napokban jelentős mennyiségű eső esett, s ez kedvező hatással volt a Duna középső szakaszára Magyarország területén, ám Szerbiában és a folyó alsó szakaszánál továbbra is bizonytalan a helyzet.

– Hosszabb ideig tartó, kiadós csapadék szükséges ahhoz, hogy hosszú távon stabilizálódjon a helyzet, mert a Duna hatalmas folyó, és Németországtól Bulgáriáig a hidrológiai helyzet stabilizálására van szükség a víz szintjének emelkedéséhez – mutatott rá Kovačević.