2024. szeptember 10., kedd

Áramkikapcsolások nem lesznek, de takarékossági ajánlások igen

Zorana Mihajlović kormányalelnök, bányászati és energiaügyi miniszter pénteken közölte, áramkorlátozások nem lesznek, de a szaktárca ajánlásokat dolgoz ki a takarékosabb fogyasztásra, hogy az államnak a fűtési idény végéig kevesebbet kelljen villanyáram- és gázbehozatalra költenie.

– Áramkorlátozás tavaly télen sem volt, amikor a villanyenergia-rendszer összeomlott, és nem lesz most sem. Az állam minden szükségeset igyekszik biztosítani, de a költségek hatalmasak – kommentálta a miniszter a kikapcsolásokról szóló sajtóhíreket. A tárcavezető kijelentését megelőzően a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) is cáfolta azokat a médiainformációkat, melyek szerint – tekintettel arra, hogy az ország nem tud elegendő áramot termelni, és villanyáram- meg szénbehozatalra szorul – őszre, illetve télire áramkorlátozásokkal kell számolni. A médiához eljuttatott átiratban az EPS közölte: üzleti terveiben nem irányozott elő korlátozást, és nem is készít kikapcsolási terveket. „Noha a Bányászati és Energiaügyi Minisztérium már többször cáfolta a korlátozásra vonatkozó híreket, ismét pontatlan információk jelennek meg, melyekkel nyugtalanítják a lakosságot” – fogalmazott az EPS.

Mihajlović miniszter asszony, miután pénteken Szendrőn (Smederevón) megtekintette az üzemanyagok tárolására szolgáló létesítmények építési munkálatait, elmondta, a mostani becslések szerint március végéig 3,5 milliárd euróra lesz szükség a villanyáram és gáz beszerzésére, de a piaci árak elszabadultak, ezért lehetetlen felmérni, hogy valójában mekkorák lesznek a költségek. Egy megawattóra áram átlagára már augusztusra sem 450 euró, hanem 550. „A minisztérium ezért már hozzálátott a takarékossági ajánlások kidolgozásához, hogy a következő két-három hónapban csökkentsük a villamos és hőenergia fogyasztását a közvállalatokban, a gazdaságban, a községekben és a háztartásokban”. Mihajlović közölte, a szükséges 3,2 milliárd köbméter földgáz nagyobb részét már beszerezték. Mint mondta, e heti ülésén a kormány nem döntött az ipari áram drágításáról, de a Szerbiai Villanygazdaság már mérlegeli ennek lehetőségét.

Az ország üzemanyag-tároló kapacitásai összesen 320.000 tonnát tesznek ki, 88 százalékukat megtöltötték. Zorica Anđelković, a Köztársasági Árutartalékok igazgatójának tájékoztatása szerint a most épülő 6 üzemanyagtartály egyenként 20 000 köbméter kőolajszármazék tárolására lesz alkalmas. A munkálatok befejezését 2023 végére tervezik.