2024. szeptember 10., kedd

Egymillió tonna agrártermék rekedt a Dunán

Az építésügyi, közlekedési és infrastrukturális minisztérium megerősítette, hogy a Duna alacsony vízszintje miatt körülbelül egymillió tonna szerbiai agrártermék rekedt Bulgáriában, egymilliárd euró értékben.

Jelenleg folynak a tárgyalások a bolgár illetékesekkel, hogy engedjék be a szerbiai munkagépeket, hogy ismét hajózhatóvá váljon a Dunának ez a szakasza. A folyami közlekedés leállása miatt veszélybe került az eurodízel behozatala a konstancai kikötőből.

– Ez a gond tovább mélyül, ha hamarosan nem indul meg Bulgáriában a hajóforgalom a vízfolyással megegyező irányban, mivel az agrártermékek jelentős részét és a műtrágyát a Dunán tervezik kiszállítani, a konstancai kikötőn keresztül. Ezenkívül szavatolni kell a stabilitást és a nyersanyagok szállítását is, hogy működjön a szendrői (smederevói) acélgyár, amely a koksz behozatalától függ a romániai kikötőből –  áll a közlekedési minisztérium közleményében.

Gond lehet abból, ha nem érkezik elég eurodízel, hiszen a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) nem tudja kielégíteni az egész piac szükségletét. A Blic napilap írása szerint az uszályokon már húsz napja állnak az egymilliárd euró értékű szerbiai agrártermékek, ebből 750 ezer tonna búza és kukorica, ezenkívül a szója és a műtrágya is kivitelre vár. Csaknem 1,25 millió tonna Szerbiába szállítandó szén ragadt Bulgáriában, valamint 30 ezer tonna kőolaj és kőolajszármazék, amely szintén a konstancai kikötőből indult.

Tomislav Momirović építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter elmondta, hogy Szerbiában a folyami közlekedést nem állították le a Duna és a Száva egyik szakaszán sem,  jelenleg a probléma Bulgáriában van, de a szerbiai kotróhajók hamarosan segítséget nyújtanak az országnak.

– Minden mederkotró gépet mobilizáltunk, meghoztuk a megfelelő intézkedéseket, és most a bolgároktól várjuk az engedélyt, hogy a gépeinkkel bemehessünk Bulgáriába, ugyanis együtt könnyebben megoldjuk a helyzetet – közölte Momirović.