2024. szeptember 10., kedd

Jelentős az ország földgázkészlete

Az év végéig nem változik a gáz ára

– A fűtési idényre gyakorlatilag a teljes szükséges gázmennyiséget felhalmoztuk. A magyarországi bérelt tárolóban 350 millió köbméter földgázunk van, a betárolás a korábbi megállapodás szerint folytatódik. Az udvarnoki tároló szerbiai részében 270-280 millió köbmétert raktároztunk el, szeptember végéig pedig az oroszok is feltöltik a saját részüket 280 millió köbméterrel, tehát mindent összevetve jelentős készlettel rendelkezünk. Már mostanra annyi földgázt biztosítottunk, amennyit tavaly elhasználtunk, úgyhogy nem lesznek ellátási gondok. A két államfő, Aleksandar Vučić és Vlagyimir Putyin megállapodása szerint kialakított árképlet alkalmazásával Európában mi kapjuk a legjobb áron a gázt – ecsetelte az ellátási helyzetet Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója a Prva tévé műsorában. Hozzátette, Szerbia a piaci beszerzéskor ezer köbméterért sohasem fizetett többet 900 eurónál. A kormány segítsége nélkül – mondta – sem a Srbijagas, sem a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) nem tudná megvásárolni a gázt és a villanyáramot; a beszerzési ár nem tükröződik a fogyasztók számláin. Az EPS szénbeszerzési nehézségekkel küzd, de ha szükség mutatkozik rá, bekapcsolják a gázüzemű villanyerőműveket, hogy legyen elég áram. Bajatović emlékeztetett arra, hogy augusztus 1-je óta a háztartások számára 9, az iparnak 12 százalékkal drágább a földgáz, ezek az árak azonban – tette hozzá – továbbra is a beszerzési ár alatt vannak.

– A Srbijagas 353 dollárért adja a gáz 1000 köbméterét, és 368 dollárért vásárolja. A különbözetet az állam fedezi, amit a költségvetési lehetőségek megengednek, és ez egyaránt hasznára van az iparnak, a gazdaságnak és a háztartásoknak – mondta az igazgató. Jelezte továbbá, hogy a megbeszélt árképlet szerint a következő negyedévben Szerbia 1000 köbméter orosz gázért 420 dollárt fizet, majd a jövő év első negyedében 430, a másodikban pedig – „ha nem lesznek olajsokkok” – csak 388 dollárt. „A földgáz ára Szerbiában az év végéig nem emelkedik, az állam arra törekszik, hogy, hacsak egy mód lesz rá, ne drágítson. Fontos, hogy féken tartsuk az inflációt, megőrizzük a gazdasági fejlődés szintjét, a munkahelyeket és a kiviteli eredményeket.” Az országos gázszolgáltató igazgatója takarékoskodásra intett, de azt is kiemelte, hogy ellenőrzés alatt kell tartani a tűzifa és a pellet árát, mert különben a fogyasztók átállnak az áramra és a gázra. Az állam most is nagy terheket vállal át, mert a reális ár alatt fizetteti meg az áramot, például egy 5000 dináros számlán 1000–1500 dinárt biztosan megspórol a háztartásoknak.

– Németországban a téves politika és az energiaválság miatt minden hatodik vállalatot bezárnak. A mi kormányunk felelős politikát folytat akkor is, ha valamivel több pénzt elkölt az ártámogatásokra. Ha ehhez még a fogyasztók is hozzájárulnak takarékoskodásukkal, akkor mi már lovon leszünk – mondta Bajatović. Szerinte az Európai Uniótól nem lehet jelentősebb segítségre számítani, viselkedését a koronavírus elleni vakcinák esetében is megtapasztalhattuk.