2024. szeptember 10., kedd

Takarékoskodni kell minden szinten

Áramkorlátozási tervek nincsenek – Huszonötezer háztartás szerel fel állami segítséggel napelemeket

Az állami intézményeknek, a helyi önkormányzatoknak és a közvállalatoknak kell példát mutatniuk a takarékosságban, és először nekik kell csökkenteniük a villamosenergia- és hőenergia-fogyasztást – jelentette ki Zorana Mihajlović bányászati és energiaügyi miniszter tegnap Nišben, ahol látogatást tett a Szerbiai Áramelosztó (EDS) helyi központjában. Az ország városai közül éppen Niš kezdte először alkalmazni a szaktárca takarékossági ajánlásait a díszkivilágítás lekapcsolásával és a takarékossági tervek készítésével. A miniszter asszony a jó példa követésére szólította fel a többi települést. Emlékeztetett arra, hogy az általa vezetett tárca a napelemes program végrehajtásával már két éve az energiahatékonyság előbbre vitelén fáradozik.

Nis, 6.09.2022. - Ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlovic posetila je danas distributivni dispeserski centar Elektrodistribucije Srbije (EPS) u Nisu. (BETAPHOTO/MINISTARSTVO RUDARSTVA I  ENERGETIKE/ZORAN PETROVIC)

Nis, 6.09.2022. - Ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlovic posetila je danas distributivni dispeserski centar Elektrodistribucije Srbije (EPS) u Nisu. (BETAPHOTO/MINISTARSTVO RUDARSTVA I ENERGETIKE/ZORAN PETROVIC)

– Több mint 25 000 háztartás csatlakozott a minisztérium projektumához, szeptember 15-éig pedig várjuk, hogy a közvállalatok és az államigazgatási szervek eljuttassák nekünk a 15 százalékos áramtakarékosság megvalósítására vonatkozó tervüket – mondta a tárcavezető, aki megkerülte a választ arra az újságírói kérdésre, hogy kötelezővé teszik-e a takarékossági ajánlások elfogadását. Ennél – mondta – sokkal fontosabb, hogy a társadalom egésze megértse a spórolás fontosságát. Megismételte, hogy nem készítenek kikapcsolási terveket, ehelyett segítenek a Szerbiai Villanygazdaságnak abban, hogy minél több áramot tudjon termelni. Lehetővé tették a szénbehozatalt, Magyarországgal és Azerbajdzsánnal pedig árambehozatalról tárgyalnak, áramkorlátozásról nincs szó. Szerbia számára az egyik legfontosabb projektum a Niš–Dimitrovgrad földgáz-interkonnektor jövő szeptemberre várható befejezése, azon a vezetéken ugyanis már jövő októbertől érkezhet Szerbiába is gáz, valószínűleg Azerbajdzsánból.

A miniszter asszony a Nyitott Balkán kezdeményezés céljait is méltatta. Megállapítása szerint a balkáni országok együttműködését elősegítő projektum esélyt ad a jobb életre a térség országaiban élő embereknek: az államok összekapcsolása és együttműködése hozzájárul az energetikai stabilitáshoz és biztonsághoz.

  – A regionális együttműködés lehetővé teszi, hogy energiaellátásunk stabilabb, biztonságosabb legyen, és ez az egyik alapvető feltétele annak, hogy több beruházással emeljük az életszínvonalat. A bányászati és energetikai együttműködésről Albániával aláírt memorandum fontos lépés a konkrét kapcsolatteremtés felé a Nyitott Balkán kezdeményezés keretében, és megteremti annak lehetőségét, hogy Szerbia is részese legyen Albánia nagy, komoly projektumának, az ötmilliárd köbméter kapacitású, cseppfolyós gáz fogadására alkalmas LNG-terminál építésének. Gázellátásunk szempontjából ennek nagy a jelentősége – értékelte a tárca sajtószolgálatának közleménye szerint Mihajlović.

Az újságírók érdeklődésére közölte, minisztériuma tegnapig nem kapott hivatalos értesítést arról, hogy az ügyészség elvetette volna a Milorad Grčić volt EPS-igazgató elleni feljelentést, ő erről csak a sajtóból értesült. Mint fogalmazott, ha ez valóban igaz, akkor e döntésnek semmi köze az igazságossághoz, a logikához és az józan észhez.